Notowania

atom
04.11.2008 05:55

Czesi i Słowacy stawiają na atom

Dzięki jądrowym elektrowniom chcą zapewnić sobie samowystarczalność energetyczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*W Bratysławie odbywa się Europejskie Forum Energii Jądrowej. Gospodarzami szczytu są po raz pierwszy kraje spoza starej Unii - Słowacja i Czechy. * Uczestnicy spotkania są przekonani, że energia jądrowa może odegrać niezwykle ważną rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Tłumaczą oni, że produkcja energii w konwencjonalny sposób staje się z roku na rok coraz mniej opłacalna, zwiększa także emisję dwutlenku węgla.

Premier Czech Mirek Topolanek podkreślił, że w przeciągu 30 lat dzięki elektrowniom atomowym jego kraj zapewni sobie samowystarczalność energetyczną. Jego zdaniem, jest to konieczne, gdyż w przyszłości może okazać się, że dostęp do rosyjskich złóż gazu może być uwarunkowany kwestiami politycznymi.

Czeski rząd planuje przedłużyć czas pracy reaktorów w Dukovanach i Temelinie o 10 lat i dobudować tam kolejne bloki.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ 42 procent Polaków chce elektrowni atomowych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/42;procent;polakow;chce;elektrowni;atomowych,173,0,366253.html )
* [ Niemcy nie chcą atomu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;nie;chca;atomu,133,0,359813.html )
* [ Za 12 lat w Polsce zabraknie prądu - raport Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/raport;za;12;lat;w;polsce;zabraknie;pradu,178,0,354738.html )
* [ Litwa: O elektrowni atomowej zdecyduje referendum ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/litwa;o;elektrowni;atomowej;zdecyduje;referendum,166,0,355238.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Na energie jądrową stawiają także Słowacy. Dla premiera Roberta Fico spotkanie uczestników Forum w Bratysławie przybrało wymiar symboliczny. Właśnie dziś szef słowackiego rządu wmurował kamień węgielny pod budowę trzeciego i czwartego bloku elektrowni jądrowej w Mochovcach w środkowej Słowacji. Budowę sfinansuje włoski koncern Enel, który przed czterema laty kupił 66 procent akcji Slovenskich Elektrarni.

Oba bloki o łącznej mocy 1760 MV zostaną oddane do użytku w latach 2012-2013. Koszty budowy wyniosą 2,7 mld euro.

Budowę elektrowni w Mochovcach rozpoczęto w roku 1981. Dwa pierwsze bloki, wyposażone w rosyjskie reaktory (WWER- 440W/213) oddano do użytku w latach 1998 i 1999. Każdy z nich produkuje rocznie 3000 GhW energii elektrycznej. Ze względu na brak funduszy w roku 1992 zakonserwowano budynki 3 i 4 bloku. Prace budowlane są zaawansowane w 50 a technologiczne w 30 procentach.

Słowacki rząd twierdzi, że dobudowanie dwóch kolejnych bloków w Mochovcach zapewni samowystarczalność energetyczną kraju już za 12 lat.

Tagi: atom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz