Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Staniszkis: Krzyż i trumny to wyprzedzający atak Kaczyńskiego

Choć silne emocje wokół tragedii smoleńskiej są zdaniem profesor Jadwigi Staniszkis zrozumiałe, to jednak skupienie się na nich będzie dla PiS zgubne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Prezes PiSJarosław Kaczyński, mówi o _ męczennikach _ spod Smoleńska i żąda przeprosin za kalanie ich pamięci. Atakuje słowami o zbrodniczej polityce i wyścigu z rządową kolumną do Smoleńska. Bliski współpracownik KaczyńskiegoJoachim Brudziński podkreśla, że *Donald Tusknie zasługuje na szacunek, za pozostawienie ciała prezydentaLecha Kaczyńskiego_ w błocie, w ruskiej trumnie. _A Jacek Kurski twierdzi, że katastrofa to efekt działań rządu. *

Czy to całkowita zmiana strategii PiS, która przyczyniła się do tego, że Jarosław Kaczyński - do niedawna jeden z najbardziej nielubianych polskich polityków - do ostatniej chwili walczył o prezydenturę z Bronisławem Komorowskim? Czy dzięki niej partia Jarosława Kaczyńskiego wygra wybory samorządowe i może liczyć na większość w parlamencie za rok? O tym Money.pl rozmawia z socjolog prof. Jadwigą Staniszkis.

Money.pl: Pani Profesor, PiS zdecydowało się na całkowitą zmianę strategii?

Myślę, że to próba wyprzedzenia i zneutralizowania tych sensacyjnych informacji, które podały telewizje. Chodzi o, podobno odczytane z czarnych skrzynek, słowa pierwszego pilota prezydenckiego samolotu, który miał powiedzieć, że _ jak nie wyląduje to go zabiją _.

Jarosław Kaczyński mógł znać je wcześniej?

To oczywiście spekulacje, ale myślę, że przeciekły one do niego już kilka dni temu. Prezes spodziewał się, że te słowa mogą być wykorzystane jako koronny dowód wywierania presji na pilotów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t95532.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/echa;slow;kaczynskiego;wykorzystuje;tragedie,64,0,643904.html) Echa słów Kaczyńskiego: "Wykorzystuje tragedię"

Domyślam się, że postanowił nie czekać i szczególnie mocno zaakcentował ten morderczy wyścig statusowy, do jakiego doszło między premierem Donaldem Tuskiem, a Lechem Kaczyńskim.

W ten sposób prezes PiS wyprzedza ostre ataki, mówiące, że był nacisk na pilotów i że właśnie one były przyczyną rozbicia się samolotu.

Czy jednak PiS, wchodząc w tak ostry konflikt z rządem, wyciągając wątki smoleńskie na pierwszy plan nie strzela sobie w stopę? Przed nami przecież wybory samorządowe, zaraz później parlamentarne. Już słychać głosy, że Jarosław Kaczyński zrzucił maskę.

Jeżeli PiS skupi się tylko na tym i będzie wykorzystywać sprawę katyńską jako główny oręż w kampanii to przegra. Wybory samorządowe to jednak zupełnie inna rzeczywistość. Na tych lokalnych szczeblach jest coraz więcej ludzi o naprawdę wysokich kompetencjach, którzy chcą rozwiązywać konkretne problemy. Tutaj PiS powinien wykorzystać kapitał zgromadzony przez Kaczyńskiego w ostatniej kampanii.

Przygotowując się do wyborów samorządowych partia powinna wykorzystać hasło zrównoważonego rozwoju. Przy czym w każdym regionie ważne i palące są inne problemy. Trzeba uruchomić lokalną wiedzę na ten temat i inicjatywę. Sięgać do fachowców, którzy [

Cymański: Jeśli politycy się nie zmienią, ludzie nas przepędzą ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/cymanski;jesli;politycy;sie;nie;zmienia;ludzie;nas;przepedza,30,0,640798.html )
dotychczas byli daleko od głównego politycznego nurtu. Mówię tu szczególnie o młodych. Odmłodzenie PiS, które tak zredukowało dystans wyborczy do PO trzeba nie tylko utrzymać, ale sprowadzić na niższe szczeble.

Warto zaktywizować tych wszystkich absolwentów kierunków zarządzania i europeistyki, dać im możliwość wykazania się. W Polsce to nie tyle emeryci żyją w biedzie, ale przede wszystkim dzieci i młodzież. Tylko indywidualizowana regionalnie i zrównoważona w skali kraju wizja rozwoju przyniesie rezultaty.

*Jak to równoważenie strategii w skali kraju powinno wyglądać? *

Chodzi o zerwanie z pewną logiką finansową. Czyli z tradycyjnym rocznym budżetem, z którym pomieszane są na dodatek elementy budżetu zadaniowego z planem finansowym na wiele lat. A do tego dokłada się próby bieżącego zarządzania kryzysowego. To wprowadza chaos. W ten sposób marnotrawi się i tak ograniczone środki. **

Mam mnóstwo telefonów z całego kraju. Ludzie dzwonią do mnie i zapraszają na Podkarpacie, w lubelskie, do Łowicza. Chcą podzielić się problemami. To właśnie ich trzeba słuchać. Oni uwierzyli, ze to co mówił Kaczyński w kampanii, o rozdarciu rozwojowym Polski.

*Najwyraźniej jednak Prawo i Sprawiedliwość idzie w innym kierunku niż przed 4 lipca. *

Gdyby tak było, to jest to wielki błąd. Ja bym to raczej złożyła na karb rozładowania emocji. Ze strony Platformy słychać było prowokacyjne wypowiedzi, jeszcze w trakcie kampanii. Podśmiewano się, że PiS nie potrafiło wykorzystać silnych atutów jakim była smoleńska tragedia i mimo współczucia ludzi dla Jarosława Kaczyńskiego, przegrał wybory. To mogło mieć duże, psychologiczne znaczenie.

Sprawę Smoleńską PiS powinien pozostawić prokuratorom i nie wracać do niej?

Nie. To powinno iść równolegle. Ludzie dostrzegają nieumiejętność rządzących polityków, przeżywania zbiorowych wzruszeń związanych z tą tragedią. Doskonale dostrzegają ich cynizm. Zdjęcia posłów, krzyż przeniesiony w inne miejsce te sprawy będą gromadziły tłumy i przykuwały uwagę mediów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t36395.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rybinski;lepiej;byloby;dla;po;gdyby;wybory;wygral;prezes;pis,221,0,639965.html) Rybiński: Lepiej byłoby dla PO, gdyby wybory wygrał prezes PiS
PiS musi akcentować pamięć o ofiarach spod Smoleńska. Dobrze, że powstał zespół złożony z posłów PiS, który także zajmie się wyjaśnianiem tej sprawy. Podobny od momentu katastrofy działa w rosyjskiej Dumie, kieruje nim Władimir Żyrinowski.

Zespół rosyjski zebrał już informacje o fatalnym stanie lotniska. Do takich ustaleń, jak dotąd, nie dotarli polscy prokuratorzy.

Czy poważnie można traktować zespół, który najwyraźniej ma konkurować z prokuraturą i do tego jest kierowany przezAntoniego Macierewicza?

Antoni Macierewicz wydaje się ekstremalny, ale to problem jest ekstremalny. On reaguje tak jakJanusz Korwin-Mikke. Jest ostry ale klarowny. Robi to wrażenie ekstremizmu, ale to naprawdę bardzo inteligentny człowiek. Tutaj trzeba sięgać po wszelkie możliwe środki, nawet prosić Amerykanów o pomoc prawną.

*Czy to jednak nie spowoduje rozdźwięku w przekazie dla wyborców? Z jednej strony rzeczowa, skupiona na konkretach kampania, a z drugiej strony wojna wokół tragedii smoleńskiej. *

Nowoczesna, centroprawicowa partia powinna prezentować szeroką ofertę. Sprawa smoleńska, wytykanie niezręczności i błędów rządu odpowiada emocjonalnemu zapotrzebowaniu ze strony części Polaków. Ja też słyszałam wcześniej relacje ludzi, którzy tam byli, o tym wyścigu Tuska z Kaczyńskim do ciała prezydenta. Skłonna jestem tłumaczyć to szokiem po katastrofie. Na pewno jednak nie powinno to dominować w kampanii Prawa i Sprawiedliwości.

*A to nie jest tak, że do głosu doszli teraz ludzie tacy jak Jacek Kurski i Joachim Brudziński, a ci, którzy odpowiadali za kampanię wyborczą zostali odsunięci? *

Nie jestem w otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego. Co prawda doradzałam mu, cenię go, ale **[

Kwaśniewski: Monopol PO nie jest problemem ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kwasniewski;monopol;po;nie;jest;problemem,253,0,639997.html )
nie sądzę by był pod jakimś silnym wpływem otoczenia. On ma prawo do silnych reakcji. Do tej pory hamował się, Platforma tego nie doceniła i może też stąd te mocne wypowiedzi.

Liczę jednak na to, że PiS będzie się zachowywało racjonalnie. Pewnie, że na symbolach, patriotycznych hasłach operuje się o wiele łatwiej niż na programie wyrównywania szans, czy pomysłach instytucjonalnych.

Wyzwaniem dla tej partii jest dotarcie do młodych, przekonanie ich do wizji Polski, która może się rozwijać. Bez tego wyborów się wygra. Jest to bliskie temu, co głoszą na przykładWłodzimierz CimoszewiczczyJan Krzysztof Bielecki, czyli administracja wspomagająca rynek.

*Poglądy Jarosława Kaczyńskiego porównuje Pani z tym co głosi lewicowy polityk i liberał? *

Rozmawiałam z Jarosławem Kaczyńskim, wiem, że on ma to wszystko w głowie i powinien się tym posłużyć. Na razie dopadła go lawina emocji związana że śmiercią jego brata. Mam nadzieję, że to się zmieni.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t99415.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zasypanie;przepasci;miedzy;polska;a;i;b;zajmie;dekady,32,0,643360.html) Zasypanie przepaści między Polską A i B zajmie dekady PKB na głowę mieszkańca Lubelszczyzny jest blisko pięć razy mniejszy niż w Warszawie. Średnie zarobki na Warmii i Mazurach są o 900 zł niższe niż na Dolnym Śląsku. Dwie Polski to nie mit.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t100239.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strategia;wyborcza;sie;sprawdzila;pis;idzie;po;wladze,226,0,640738.html) Strategia wyborcza się sprawdziła, PiS idzie po władzę Prosocjalne hasła, skuteczna krytyka rządu i lenistwo PO - dzięki temu partia Jarosława Kaczyńskiego, zdaniem komentatorów, odzyska władzę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t97545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/obietnice;z;kampanii;moga;kosztowac;10;mld;zlotych,55,0,640311.html) Obietnice z kampanii mogą kosztować 10 mld złotych Bronisław Komorowski i Donald Tusk mają pełnię władzy w Polsce. Czy wykorzystają szansę na wprowadzenie niezbędnych reform?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t100235.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/pol;tysiaca;stolkow;do;wziecia;w;mediach;publicznych,135,0,641927.html) Pół tysiąca stołków do wzięcia w mediach publicznych _ Ludzie kierujący mediami publicznymi skompromitowali się, trzeba ich wymienić i zrobimy to _ - zapowiada Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO.
Tagi: śmierć lecha kaczyńskiego, PiS, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz