Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia chce kontrolować "konglomeraty finansowe"

0
Podziel się:

To kolejna koncepcja mająca bronić Europę przed kryzysami finansowymi.

Unia chce kontrolować "konglomeraty finansowe"
(aikijuanma/CC/Flickr)
bETGzPgB

Komisja Europejska zaproponowała zaostrzenie nadzoru nad działającymi w UE tzw. konglomeratami finansowymi, czyli największymi ponadgranicznymi instytucjami działającymi w więcej niż jednym sektorze finansowym, takim jak bankowość, ubezpieczenia czy inwestycje.

Propozycja KE jest pokłosiem kryzysu, który unaocznił słabość nadzoru finansowego w UE. Propozycja nowelizacji dyrektywy z 2002 roku zakłada przede wszystkim nadanie dodatkowych uprawnień nadzorom krajowym w zakresie nadzoru firm-matek. Chodzi też o większą koordynację nadzoru w dziedzinie bankowości i ubezpieczeń.

KE uważa, że skuteczny nadzór nad wielkimi grupami finansowymi jest możliwy jedynie wtedy, kiedy _ we wszystkich krajach członkowskich stosowane jest w taki sam sposób to samo podejście _. _ Z uwagi na swoje rozmiary, konglomeraty finansowe mają często systemowe znaczenie dla europejskiej gospodarki _ - przekonuje Komisja Europejska. Przykładami działających w UE konglomeratów są: Barclays, UniCredit, KBC, ING, Societe Generale, Citigroup, Allianz, Santander czy Eureko.

bETGzPgD

Tymczasem kraje członkowskie i Parlament Europejski nie zdołały się dotąd porozumieć w sprawie pakietu legislacyjnego, który wprowadza w UE nowy, europejski nadzór finansowy. Poniedziałkowa propozycja KE także będzie musiała zyskać akceptację rządów i eurodeputowanych, zanim stanie się obowiązującym prawem. KE liczy, że nastąpi to w 2011 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

bETGzPhe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)