Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trawa-genom-Polacy-Nature

0
Podziel się:


Naukowcy z
łamali kod genetyczny jednej ze znanych traw. W badaniach, które mają doprowadzić do rozwoju rolnictwa, brali udział między innymi genetycy z Polski. Publikację zamieszcza prestiżowy tygodnik Nature.
Chodzi o trawę z gatunku kłosownicy dwukłoskowej. To niepozorna roślina występująca przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego. Jest niewielka, rośnie szybko i świetnie nadaje się do badań. Co więcej, jej genom jest krótki, a więc stosunkowo łatwy do odkodowania, a jednocześnie bardzo cenny - powiedział mi współautor badań, profesor Robert Hasterok z wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersystetu Śląskiego w Katowicach:

"Skład genów naszej trawy modelowej jest zbliżony do repertuaru genów tych traw, które są bardzo ważne z punktu widzenia gospodarczego, takich jak pszenica."

Dzięki znajomości układu genów kłosownicy będzie można rozpocząć prace nad nowymi odmianami pszenicy czy jęczmienia, odpornymi na wirusy, grzyby, susze czy niskie temperatury. Znajomość genomu daje także nowy obraz ewolucji różnego rodzaju traw, w tym zbóż. W zespole polskich naukowców, oprócz profesora Roberta Hasteroka, znalazła się doktorantka Uniwerystetu Śląskiego, magister Dominika Idziak. Badania prowadzili także genetycy z USA, Brazylii, Chin, Danii, Finlandii, Korei, Niemiec, Szwajcarii i Turcji.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)