Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Apel szefowej PJN: Z Obamą rozmawiajmy jednym głosem

0
Podziel się:

Joanna Kluzik-Rostkowska prosi premiera Donalda Tuska i szefa MSZ Radosława Sikorskiego o zorganizowanie spotkania z liderami partii politycznych przed wizytą Baracka Obamy.

Apel szefowej PJN: Z Obamą rozmawiajmy jednym głosem
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Joanna Kluzik-Rostkowska prosi premiera Donalda Tuska i szefa MSZ Radosława Sikorskiego o zorganizowanie spotkania z liderami partii politycznych przed wizytą Baracka Obamy.

W sobotę przed południem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie prezydenta USA z liderami głównych partii politycznych.

Kluzik-Rostkowska powiedziała na czwartkowym briefingu, że bez wcześniejszego spotkania z rządem i uzgodnienia najważniejszych tematów dla Polski w relacjach z Ameryką, sobotnie spotkanie szefów ugrupowań politycznych z prezydentem Obamą będzie miało charakter jedynie _ kurtuazyjny _.

Amerykański prezydent będzie przebywał w naszym kraju w dniach 27-28 maja. Weźmie udział w szczycie przywódców Europy Środkowo-Wschodniej; spotka się także m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem.
Jak podkreśliła, jeżeli podczas spotkania z prezydentem USA politycy nie będą mówić jednym głosem, to zostanie ono _ zaprzepaszczone _. _ Panie prezydencie, panie premierze, my chcemy mówić jednym głosem, tylko nie wiemy o czym, bo prostu nie było takiego miejsca ani czasu, aby o tym porozmawiać _ - zaznaczyła liderka PJN.

Według niej choć czasu jest mało, to do takiego spotkania mogłoby dojść jeszcze w czwartek lub w piątek rano. Jak podkreśliła, jeżeli liderzy partii politycznych wiedzieliby, jakie priorytety rząd postawił przed wizytą prezydenta Obamy, to najważniejsze sprawy dla Polski mogłyby zostać wsparte silnym i mocnym głosem.

_ - Nie wolno nam tej szansy zaprzepaścić my, uczestnicy spotkania, nie wiemy, o czym będziemy z prezydentem Obamą rozmawiać. Każdy z szefów partii ma swoje własne wyobrażenia o tym, co jest ważne, i o tym, o czym powinniśmy rozmawiać. Nie będziemy mówić jednym głosem, dlatego że nie udało się spotkać pod patronatem prezydenta, żeby te sprawy uzgodnić _ - powiedziała liderka PJN.

Przypomniała jednocześnie, że jej ugrupowanie zwracało się wcześniej do prezydenta Bronisława Komorowskiego z apelem o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed wizytą Obamy. W jej ocenie jest jeszcze czas, żeby spróbować zorganizować takie spotkanie w gronie wszystkich liderów partii i _ nadrobić zaległy czas _.

_ - Skoro prezydent Komorowski nie chciał zwołać Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwracamy się do rządu, do pana premiera Donalda Tuska, zwracamy się do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, żeby chcieli spotkać się z uczestnikami sobotniego spotkania z prezydentem Obamą, żeby przedstawili nam główne sprawy do załatwienia przez stronę polską w czasie tej wizyty po to, abyśmy my, politycy różnych ugrupowań politycznych, wiedzieli, które ze spraw poruszanych trzeba wspierać najbardziej gorąco _ - apelowała Kluzik-Rostkowska.

W jej ocenie, wizyta prezydenta USA Baracka Obamy to dobry moment, by mówić o bezpieczeństwie Polski, jej specjalnym statusie w relacjach z USA, gospodarce i gazie łupkowym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t77947.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;w;polsce;to;fragment;europejskiej;pielgrzymki,189,0,838845.html) Obama w Polsce. "To fragment europejskiej pielgrzymki" _ - Ta wizyta jest bardzo ważna dla prestiżu naszego kraju - _ przekonuje eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski. _ - To dobre wydarzenie - _ dodaje Aleksander Kwaśniewski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przybywa;chetnych;na;spotkanie;z;obama,91,0,838747.html) Przybywa chętnych na spotkanie z Obamą Na spotkaniu z amerykańskim prezydentem oprócz liderów partyjnych pojawią się Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Bogdan Borusewicz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t139965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zydzi;chca;zeby;obama;walczyl;o;ich;majatki,14,0,838670.html) Żydzi chcą, żeby Obama walczył o ich majątki Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego wezwała prezydenta USA Baracka Obamę, by w czasie wizyty w Warszawie wywierał na polski rząd presję
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)