Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o podatkach i płacach w służbie zdrowia

0
Podziel się:

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się
m.in. projektami ustaw z pakietu zmian podatkowych oraz projektem
ustawy o przekazaniu środków finansowych na wzrost wynagrodzeń
pracowników zakładów opieki zdrowotnej.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektami ustaw z pakietu zmian podatkowych oraz projektem ustawy o przekazaniu środków finansowych na wzrost wynagrodzeń pracowników zakładów opieki zdrowotnej.

"Jutro Rada Ministrów przyjmie reformę podatkową. Z każdym rokiem będzie to zmniejszanie podatków" - powiedział w poniedziałek premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Jak zapowiadała pod koniec marca wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska, od 2007 r. zostaną zwaloryzowane progi podatkowe i kwota wolna od podatku. Wicepremier będzie starała się przekonać Sejm, aby te zmiany objęły także dochody z 2006 r.

Resort finansów planuje także wprowadzenie od przyszłego roku prorodzinnych ulg podatkowych i obniżenie składki rentowej. Inne z planowanych zmian, to m.in. opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych używania samochodów służbowych do celów prywatnych oraz likwidacja kosztów uzyskania przychodów od umów autorskich.

Kolejnym ważnym tematem posiedzenia rządu będzie projekt ustawy o przekazaniu publicznym zakładom opieki zdrowotnej (ZOZ) pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników tych instytucji.

Projekt rządowy zakłada m.in. zwiększenie środków na opiekę zdrowotną o 15 mld zł w ciągu trzech najbliższych lat - oznacza to wzrost wydatków na służbę zdrowia z 3,9 do 5 proc. PKB. Zgodnie z propozycją rządu, od października płace wzrosłyby o 30 proc. Protestujący pracownicy służby zdrowia domagają się 30-proc. wzrostu wynagrodzeń od zaraz, ale do kwoty nie mniejszej niż 2,4 tys. zł brutto miesięcznie, i 100-proc. podwyżki w przyszłym roku. Protestujący chcą też zwiększenia publicznych nakładów na ochronę zdrowia do wysokości co najmniej 6 proc. PKB.

Ministrowie zajmą się też nowelizacją ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP.

W lipcu 2005 roku Sejm uchwalił tzw. ustawę o mieniu zabużańskim, zgodnie z którą rekompensaty za mienie pozostawione za wschodnimi granicami Polski po II wojnie światowej wypłacane będą w gotówce lub w naturze, w wysokości 20 proc. wartości utraconego majątku.

Gabinet premiera Kazimierza Marcinkiewicza zajmie się też pakietem dokumentów dotyczących Polskich Kolei Państwowych i infrastruktury kolejowej. Rząd wysłucha m.in. informacji o stanie obsługi zadłużenia byłego przedsiębiorstwa państwowego i planowanych działaniach w zakresie aktywnego zarządzania długiem kolei. (PAP)

och/ lop/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)