Notowania

Banki mogą odczuć spadek PKB. Rok 2020 będzie dla nich trudniejszy

W 2019 roku gospodarka rosła w tempie blisko 4 proc., co korzystnie wpłynęło na sektor bankowy. Jednak w nadchodzących 12. miesiącach tempo wzrostu może spaść nawet do poniżej 3 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Po 10 miesiącach 2019 roku banki zanotowały 13,2 mld zysku netto.

O trudniejszym roku 2020 informuje "Rzeczpospolita", która porozmawiała z przedstawicielami sektora bankowego o kondycji instytucji finansowych w przyszłym roku.

- Dynamika akcji kredytowej w przyszłym roku prawdopodobnie utrzyma się na relatywnie niskim poziomie, niższym od tegorocznego - mówi Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, w rozmowie z dziennikiem.

Jego ocenę potwierdza wiceprezes Pekao Tomasz Kubiak. Liczy on na wzrost w sektorze o 5 proc. kredytów konsumenckich, hipotek w złotych o 7,5 proc., a korporacyjnych o niemal 6 proc.

Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Problemy bankom stworzy tzw. mały TSUE, czyli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z września 2019 roku. Trybunał orzekł, że przy spłacie kredytu lub pożyczki przed terminem określonym w umowie bank musi klientom oddać proporcjonalnie wszystkie koszty, które ponieśli w związku np. z prowizjami, opłatami i ubezpieczeniami.

UOKiK wszczyna postępowania ws. "małego TSUE". Jeśli banki zastosują się do przepisów, to decyzje karne nie będą zapadały
Frankowicze. UOKiK prowadzi kilkadziesiąt postępowań ws. "małego TSUE"

Oprócz tego, sektor wskazuje też na możliwą presję na marżę kredytów. Przedstawiciele banków nie łudzą się i nie liczą na znaczący wzrost przychodów z tytułu opłat i prowizji. W tym roku sektor odnotował wzrost tego źródła przychodów o prawie 3 proc.

Banki przewidują również wzrost kosztów usług obcych, w tym kosztów energii. Natomiast obawy nie wzbudza presja płac. Jak wskazuje Tomasz Kubiak z Pekao, wzrost wynagrodzeń dotyczy w bankach głównie zatrudnionych w IT oraz w działach sprzedażowych.

NBP ankietował banki. Będzie trudniej o kredyt.
Banki planują zaostrzyć politykę kredytową. Będzie trudniej pożyczyć pieniądze

Instytucje finansowe nie przewidują również podwyżki oprocentowania lokat, co jest złą wiadomością dla klientów. Banki mają dużą płynność, dlatego nie muszą rywalizować oprocentowaniem o konsumentów.

mBank jednak nie trafi do polskich banków.
Sprzedaż mBanku. Nowy inwestor z Ameryki na horyzoncie

Po 10 miesiącach 2019 roku banki mają 13,2 mld zysku netto - podaje "Rz". To o 4 proc. więcej niż przed rokiem. Do końca roku sektor może zanotować nawet 15,5 mld złotych zysku netto.

.Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sektor bankowy, sektor bankowy w polsce, banki, pkb, pkb polski, wiadomości, wiadomości, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-12-2019

LokaZa darmo obracają naszymi pieniędzmi , więc skoro się na to godzimy , to jak mogą podnieść oprocentowanie lokat . Dopiero zabierając pieniądze z … Czytaj całość

23-12-2019

AndreZłodzieje

24-12-2019

AdamJaki trudny rok? Przecież wprowadzając split payment oraz blokując kwoty na rzecz podatków Matołusz dał bankom za darmo prywatne pieniądze odcinając … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)