Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Banki odrzucą tysiące wniosków o wakacje kredytowe. Bo kredytobiorcy zapominają

36
Podziel się:

Prawie 1/3 wniosków o wakacje kredytowe ma błędy - wynika z danych zebranych przez RMF FM. Półtora tygodnia po rozpoczęciu przyjmowania dokumentów banki informują, że kredytobiorcy zapominają o zmianach w programie, które wprowadził rząd Donalda Tuska. Chodzi głównie o kryterium dochodowe.

Banki odrzucą tysiące wniosków o wakacje kredytowe. Bo kredytobiorcy zapominają
Rząd Donalda Tuska wprowadził nowe kryterium. Nie wszyscy o tym pamiętają (Adobe Stock, Hubert, ekaterina729)

Pierwsze banki zaczęły przyjmowanie wniosków o wakacje kredytowe na 2024 r. półtora tygodnia temu. W poniedziałek (27 maja) proces uruchamia PKO BP. "Wiele wniosków zostanie odrzuconych, ponieważ dużo osób, które je składa, zapomina o zmianach w prawie" - informuje jednak RMF FM.

Głównie chodzi o to, że w dokumentach mają znaleźć się informacje o dochodach. Rząd Donalda Tuska wprowadził kryterium, zgodnie z którym skorzystanie z programu jest możliwe, jeśli rata kredytu pochłania minimum 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, chyba że ma się na utrzymaniu trójkę dzieci.

Kolejny zapis, który ogranicza dostęp do wakacji kredytowych, dotyczy samego zobowiązania. Musi to być kredyt w polskim złotym, na kwotę nie wyższą niż 1,2 mln, a do tego zaciągnięty przed lipcem 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

Wakacje kredytowe. Możliwa kara za nieprawdziwe dane we wniosku

Banki zapowiadają, jak pisze RMF FM, dokładne sprawdzanie wniosków o maksymalnie niezapłacenie dwóch rat do końca wakacji i dwóch do końca roku. Przede wszystkim to, czy podano prawdziwe dochody.

Adwokatka Weronika Magdziak Śliwa z kancelarii Kochański i Partnerzy informuje, że banki mogą zwrócić się np. o udzielenie szczegółowych informacji do urzędu skarbowego.

Prawniczka ostrzega, że za podanie nieprawdziwych danych grozi kara. - Kodeks karny przewiduje za ten czyn od 6 miesięcy do 8 lat więzienia - stwierdza w rozmowie z RMF FM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
wid
2 tyg. temu
Dobrze, że przed wyborami do UE te wnioski się składa bo dzieki temu wiem, że na rządzących głosu nie oddam
Assdkj123
2 tyg. temu
Macie wybraliście wspaniałego polityka Tuska ojciec narodu to nie narzekac
Waldek
2 tyg. temu
Może powiem już pewnie coc wyświechtanego. Banki to złodzieje. Wszyscy na nich pluja a oni twierdzą, że deszcz pada
Karol
2 tyg. temu
Ciekawostka: jeśli pracownik mops zwróci się do US z wnioskiem o sprawdzenie dochodów rodziny, która ubiega się o jakiś zasiłek, to US odmówi i zaproponuje przeprowadzenie wywiadu. A bank taką informację jak widać beż problemu dostanie.
Arkadiusz
3 tyg. temu
Banki to największe złodzieje ale tylko w Polsce nigdzie w Europie nie odważono się oszukiwać obywateli na raty które mogą rosnąć ile sobie banki zażyczą tak być nie może że tak można niszczyć Polaków
...
Następna strona