Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

"Bezpieczny kredyt" wyhamował. Resort chce oczyścić w ten sposób statystyki

31
Podziel się:

Liczba wniosków o "Bezpieczny kredyt 2 proc." zmniejszyła się w porównaniu zeszłym tygodniem. Niekoniecznie jednak musi się to wiązać ze spadkiem zainteresowania. To raczej efekt czyszczenia statystyk z "martwych dusz" – pisze "Puls Biznesu".

"Bezpieczny kredyt" wyhamował. Resort chce oczyścić w ten sposób statystyki
"Bezpieczny kredyt 2 proc.". Spada liczba wniosków klientów (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Lazy_Bear)

43,2 tys. wniosków o "Bezpieczny kredyt 2 proc." naliczył Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który jest operatorem rządowego programu. To spadek o 4,4 tys. w porównaniu ze stanem z 11 września. Jeszcze w wakacje liczba wniosków rosła nawet w tempie 5 tys. na tydzień – zauważa dziennik.

"Bezpieczny kredyt" bez "martwych dusz"

Jednak spadek ten niekoniecznie wynika ze zmniejszonego zainteresowania programem. "PB" ustalił bowiem, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii zleciło oczyszczenie danych. Zniknąć z nich mają wnioski wycofane przez klientów, przeterminowane lub anulowane, które wciąż widnieją w statystykach jako tzw. martwe dusze.

Ministerstwo najwyraźniej postanowiło urealnić stan popytu na rządowy kredyt, rozmyty przez gwałtowny i niekontrolowany napływ aplikacji do banków – pisze "PB".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Masz kredyt? Koniecznie przeczytaj. "Żadnych nerwowych ruchów"

Nawet dwie trzecie klientów bowiem zgłasza się po hipotekę z pomocą pośredników finansowych. A ci w myśl sztuki swojego zawodu wysyłają wnioski przynajmniej do dwóch banków. O ile w normalnych okolicznościach nie stanowi to problemu do instytucji finansowych, o tyle w przypadku rządowego programu okoliczności nie są normalne, gdyż mamy do czynienia ze wzmożonym popytem.

Zapał potencjalnych kredytobiorców ostudzić jednak musiało wąskie gardło widoczne szczególnie w – jak pisze "PB" – bankach państwowych, które nie były przygotowane do obsługi tak dużej liczby zapytań.

"Bezpieczny kredyt 2 proc."

O kredyt na zakup pierwszego mieszkania z dopłatą państwa mogą wnioskować osoby do 45. roku życia. Dopłatami zostaną objęte kredyty na maksymalnie 500 tys. zł dla singla lub 600 tys. zł dla małżeństwa oraz pary, lub singla z dzieckiem. Kredyt można przeznaczyć m.in. na zakup mieszkania lub domu, budowę i wykończenie domu lub zakup działki wraz z budową na niej nieruchomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
gosc
7 miesięcy temu
Popyt ba ten kredyt kumulował się od lutego. I teraz ten popyt skumulowany się wyczerpał. Stąd spadki. Nawet kolejna obniżka stóp procentowych o 600 punktów bazowych nie ożywi rynku nieruchomości. Koniunktura globalna w nieruchomościach jest w trendzie spadkowym, najbliższe odbicie nastąpi najwcześniej za 6 lat. Taki jest cykl koniunkturalny.
Pat
7 miesięcy temu
Przy dwóch zarabiających najniższą to zdolność około 150000tys na25 lat a mieszkanie 700000 tys przesto wychamowuje kredyt
Łukasz
7 miesięcy temu
Ja nie martwię się o swoje finanse, bo działam prężnie w rynku nieruchomości i współpracuję z cenionym zarządzającym nieruchomościami Polzen.
Znafca
7 miesięcy temu
Bierzcie, bierzcie a potem wam dowala ze bedziecie stekac przez 30lat
KłamczuchMate...
7 miesięcy temu
liczba wniosków a liczba udzielonych kredytów - AUTORZE - TO OGROMNA RÓŻNICA!
...
Następna strona