Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty
14.05.2020 14:38

Darmowy kredyt hipoteczny. Bank odzyskał tyle, ile pożyczył

Nie tylko frankowicze. Sąd może uznać, że umowa kredytowa jest wadliwa, nawet jeśli nie jest to kredyt walutowy. Tak zdecydował sąd w Gdańsku wobec kredytobiorcy, który przestał spłacać zobowiązanie i bank go zaskarżył. Wyrok jest prawomocny, bank odzyskał kwotę równą tego, co pożyczył.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Sąd zdecydował o sankcji kredytu darmowego. Klient oddał tyle, ile dostał

Sąd przyznał darmowy kredyt hipoteczny. Bankowi należy się tylko to, co pożyczył - podaje "Forbes". To oznacza, że nie tylko frankowicze wygrywają w sądach. Korzystny dla klienta wyrok wydał gdański sąd okręgowy. Stwierdził, że umowa jest wadliwa i należy zastosować sankcję kredytu darmowego.

Sprawa dotyczy ING Banku Śląskiego, który domagał się 215 tys. zł od kredytobiorcy, który zaprzestał spłaty kredytu. Sąd odrzucił to żądanie, stwierdzając, że to bank nie dopełnił swoich obowiązków wynikających z ustawy. Zdaniem sądu, w umowie pożyczki brakowało jasnych i precyzyjnych informacji o terminie, sposobie i skutkach odstąpienia konsumenta od umowy, co stanowiło naruszenie ustawy o kredycie konsumenckim.

Taki wymóg stawiały obowiązujące w chwili zawierania umowy przepisy ustawy o kredytach konsumenckich. Co prawda ten przepis już nie obowiązuje, ale sąd wziął go pod uwagę, bo był aktualny w trakcie zaciągania pożyczki (sądy nadal stosują się do tego przepisu dla umów zawieranych w latach 2011-2017). Kredyt został zaciągnięty w styczniu 2013 roku na kwotę 224 tys. zł. To nie bez znaczenia, bo ustawa obejmuje kredyty do wysokości 255 550 zł.

Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny, bo ING Bank Śląski nie złożył apelacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-05-2020

Dosc bezprawiuBanki to najwieksi lichwiarze of 1990

14-05-2020

ciachNajciekawsze na samym końcu, bank nie złożył apelacji. Czyżby banki zaczęły wymiękać?

14-05-2020

Bank ok.nie psioczcie na banki, bo one są właśnie od tego i po to, żeby zarabiać. Co w tym jest niezrozumiałego?

Rozwiń komentarze (51)