Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Darmowy kredyt hipoteczny. Bank odzyskał tyle, ile pożyczył

51
Podziel się

Nie tylko frankowicze. Sąd może uznać, że umowa kredytowa jest wadliwa, nawet jeśli nie jest to kredyt walutowy. Tak zdecydował sąd w Gdańsku wobec kredytobiorcy, który przestał spłacać zobowiązanie i bank go zaskarżył. Wyrok jest prawomocny, bank odzyskał kwotę równą tego, co pożyczył.

Sąd zdecydował o sankcji kredytu darmowego. Klient oddał tyle, ile dostał
Sąd zdecydował o sankcji kredytu darmowego. Klient oddał tyle, ile dostał (Getty Images)
bDAVgWth

Sąd przyznał darmowy kredyt hipoteczny. Bankowi należy się tylko to, co pożyczył - podaje "Forbes". To oznacza, że nie tylko frankowicze wygrywają w sądach. Korzystny dla klienta wyrok wydał gdański sąd okręgowy. Stwierdził, że umowa jest wadliwa i należy zastosować sankcję kredytu darmowego.

Sprawa dotyczy ING Banku Śląskiego, który domagał się 215 tys. zł od kredytobiorcy, który zaprzestał spłaty kredytu. Sąd odrzucił to żądanie, stwierdzając, że to bank nie dopełnił swoich obowiązków wynikających z ustawy. Zdaniem sądu, w umowie pożyczki brakowało jasnych i precyzyjnych informacji o terminie, sposobie i skutkach odstąpienia konsumenta od umowy, co stanowiło naruszenie ustawy o kredycie konsumenckim.

Taki wymóg stawiały obowiązujące w chwili zawierania umowy przepisy ustawy o kredytach konsumenckich. Co prawda ten przepis już nie obowiązuje, ale sąd wziął go pod uwagę, bo był aktualny w trakcie zaciągania pożyczki (sądy nadal stosują się do tego przepisu dla umów zawieranych w latach 2011-2017). Kredyt został zaciągnięty w styczniu 2013 roku na kwotę 224 tys. zł. To nie bez znaczenia, bo ustawa obejmuje kredyty do wysokości 255 550 zł.

bDAVgWtj
Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny, bo ING Bank Śląski nie złożył apelacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAVgWtp
bDAVgWtK
KOMENTARZE
(51)
ciach
9 miesięcy temu
Najciekawsze na samym końcu, bank nie złożył apelacji. Czyżby banki zaczęły wymiękać?
Dosc bezprawi...
9 miesięcy temu
Banki to najwieksi lichwiarze of 1990
Kris
9 miesięcy temu
Kredyty mieszkaniowe to jedno wielkie oszustwo na pierwsze mieszkanie powinien być jak najmniej oprocentowane tak jak w Niemczech 2 procent całego kredytu A u nas bierzesz 200 oddajesz 400 tyś i to jest złodziejstwo
bDAVgWtL
drobni ciułac...
9 miesięcy temu
Na dziś sytuacja wygląda tak, że banki zaczną się zwijać bo klientom w tych bankach się już nic nie opłaca, a koszty utrzymania rachunków są coraz wyższe, że o cenie i ceregielach z kredytem nie wspomnę. Oszczędności lepiej trzymać w skarpecie bo odsetki żadne, a jak chcesz kredyt to pożycz od rodziny nawet na procent. Opłaci się obydwu stronom. Rodzina zarobi więcej niż w banku, a tym masz tańszy kredyt bez łaski.
ERYK ANTYKLER...
9 miesięcy temu
KTO UFA BANKOM, TEN NIE MOŻE UFAĆ SOBIE.
...
Następna strona