Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Darmowy kredyt hipoteczny. Bank odzyskał tyle, ile pożyczył

51
Podziel się:

Nie tylko frankowicze. Sąd może uznać, że umowa kredytowa jest wadliwa, nawet jeśli nie jest to kredyt walutowy. Tak zdecydował sąd w Gdańsku wobec kredytobiorcy, który przestał spłacać zobowiązanie i bank go zaskarżył. Wyrok jest prawomocny, bank odzyskał kwotę równą tego, co pożyczył.

Sąd zdecydował o sankcji kredytu darmowego. Klient oddał tyle, ile dostał
Sąd zdecydował o sankcji kredytu darmowego. Klient oddał tyle, ile dostał (Getty Images)
bECxayth

Sąd przyznał darmowy kredyt hipoteczny. Bankowi należy się tylko to, co pożyczył - podaje "Forbes". To oznacza, że nie tylko frankowicze wygrywają w sądach. Korzystny dla klienta wyrok wydał gdański sąd okręgowy. Stwierdził, że umowa jest wadliwa i należy zastosować sankcję kredytu darmowego.

Sprawa dotyczy ING Banku Śląskiego, który domagał się 215 tys. zł od kredytobiorcy, który zaprzestał spłaty kredytu. Sąd odrzucił to żądanie, stwierdzając, że to bank nie dopełnił swoich obowiązków wynikających z ustawy. Zdaniem sądu, w umowie pożyczki brakowało jasnych i precyzyjnych informacji o terminie, sposobie i skutkach odstąpienia konsumenta od umowy, co stanowiło naruszenie ustawy o kredycie konsumenckim.

Taki wymóg stawiały obowiązujące w chwili zawierania umowy przepisy ustawy o kredytach konsumenckich. Co prawda ten przepis już nie obowiązuje, ale sąd wziął go pod uwagę, bo był aktualny w trakcie zaciągania pożyczki (sądy nadal stosują się do tego przepisu dla umów zawieranych w latach 2011-2017). Kredyt został zaciągnięty w styczniu 2013 roku na kwotę 224 tys. zł. To nie bez znaczenia, bo ustawa obejmuje kredyty do wysokości 255 550 zł.

bECxaytj
Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny, bo ING Bank Śląski nie złożył apelacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECxaytK
KOMENTARZE
(51)
milko
rok temu
po co banki idzcie do rodziny ona pozyczy wam pieniadze na 20-30 lat bez odsetek haha
jaś
rok temu
nikt wam nie kazuje brac kredytu w banku wezcie w providencie jak wam lepiej lub w bocianie nie udawajcie młotkow sa odsetki ktore trzeba zpłacic
jaś
rok temu
nikt wam nie kazuje brac kredytu w banku wezcie w providencie jak wam lepiej lub w bocianie nie udawajcie młotkow sa odsetki ktore trzeba zpłacic
bECxaytL
Gratulacje
rok temu
Czyli zlodziej okradl bank i nawet sie z tego wywinal. Bank wykonal usluge a zaplaty za nia nie dostal.
hehe
rok temu
Nie ma Rudego ,to Banku bronić niema komu
...
Następna strona