Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

"Dość natarczywie zaczęli wciskać kredyty". Dziwna akcja. Gigant tłumaczy

121
Podziel się:

Coraz więcej osób dostaje telefony z banków z ofertą zaciągnięcia kredytu o stałej stopie oprocentowania w miejsce kredytu ze zmienną stopą. Do pani Alicji dzwoniono w tym celu z infolinii banku PKO BP, chociaż nie jest ich klientką. Bank zaprzecza, by wykonał to połączenie, ale milczy pytany o to, czy powiadomił o tym fakcie już organy ścigania. Wkrótce podszywanie się pod inne osoby i instytucje będzie dużo trudniejsze. Rząd pracuje nad nowym prawem.

"Dość natarczywie zaczęli wciskać kredyty". Dziwna akcja. Gigant tłumaczy
Bank PKO BP twierdzi, że to oszuści dzwonili do kobiety, pytany, czy powiadomił policję o podszywaniu się pod nich - milczy. (GETTY, Bloomberg)

- W ubiegły piątek o godz. 9:16 zadzwonił telefon. Na wyświetlaczu mojej komórki pojawiła się wizytówka infolinii banku PKO BP - numer: 81 535 60 60. Mężczyzna, który do mnie dzwonił i którego nagrałam, znał moje dane osobowe - opowiada pani Alicja z Warszawy.

Kobieta dodaje, że rozmówca podał jej imię i nazwisko poprawnie. - Byłam wtedy akurat w przychodni lekarskiej, w poczekalni. Czekałam na lekarza. Źle go słyszałam. Zapytałam jednak, jak on się nazywa i o co mu chodzi? Powtórzyłam to pytanie dwa razy. Zdążył odpowiedzieć, że dzwoni z banku i chodzi o zmianę kredytu i w tej chwili musiałam się już rozłączyć - opowiada kobieta.

Po wyjściu z gabinetu lekarskiego pani Alicja zaintrygowana rozmową z "bankiem" postanowiła oddzwonić na numer, z którego wykonano wcześniej połączenie. Zgłosił się faktycznie bank PKO BP. Zdenerwowana postanowiła sprawę wyjaśnić: nie była bowiem nigdy klientką tego banku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koszmary prezesa Glapińskiego? Prof. Orłowski: Szef NBP nie wydaje się specjalnie sfrustrowany

Bank: to nie my dzwoniliśmy!

W poniedziałek rano zwróciła się do banku PKO BP z pytaniem, skąd ma jej dane osobowe i dlaczego dzwoniono do niej w sprawie zmiany kredytu?

W odpowiedzi bank kategorycznie zaprzeczył, jakoby wykonał połączenie na wymieniony przez panią Alicję numer telefonu. Dodał również, że nie prowadzi "kampanii na kredyty ze stałą stopą oprocentowania".

W mailu do pani Alicji pracownicy z PKO BP napisali, że prawdopodobnie pod numer banku podszyli się oszuści.

- Cyberprzestępcy wykorzystują słabość technologii GSM, która pozwala im się podszyć pod dowolny numer, który wyświetli się na telefonie ofiary. Oszust realizuje połączenie ze swojego numeru, ale wpisuje inny, np. infolinii albo oddziału banku - objaśniła w mailu Joanna Fatek z PKO BP.

Dodała też, że jeśli mamy zapisany w kontaktach telefon do banku i ten sam numer wpisze oszust, to wtedy wyświetli się połączenie przychodzące właśnie z banku. - Ten mechanizm sprawia, że ludzie są dużo bardziej skłonni zaufać osobie po drugiej stronie - przyznała Fatek.

Policja? A po co?

- Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem banku, że jeśli wyświetla się numer ich infolinii, to człowiek jest przekonany, że rozmawia z pracownikiem banku i staje się przez to ufniejszy. Tylko skoro bank zdaje sobie z tego sprawę i sam o tym pisze, że ktoś się pod niego podszywa i że jest to bardzo niebezpieczne, zatem dlaczego niezwłocznie nie zgłosił tego przestępstwa organom ścigania? - zastanawia się pani Alicja i dodaje: - A może przestępstwa wcale nie było?

Okazuje się, że w ostatnich dniach "bankowcy" dzwonili nie tylko do pani Alicji. W swoim najnowszym nagraniu znany youtuber Krzysztof Woźniak również przyznał, że dostał telefon z banku z ofertą zamiany kredytu ze zmiennym oprocentowaniem na kredyt ze stałym oprocentowaniem. Podobne historie opowiedzieli mu też jego znajomi.

Połączenia były wykonywane na chybił trafił - pracownicy infolinii mieli im proponować przejście na kredyt ze stałym oprocentowaniem. Wspomniani znajomi również nie byli klientami tych konkretnych banków, z których dzwoniono, część z nich nie miała zaciągniętych żadnych kredytów.

Według Woźniaka, akcja dzwonienia do przypadkowych osób może być zapowiedzią tego, że banki mają wiedzę, której zwykły Kowalski jeszcze nie ma, czyli np. tego, że inflacja będzie hamowała i stopy procentowe przestaną być podnoszone.

- Banki dość natarczywie zaczęły ludziom wciskać kredyty ze stałą stopą procentową. Ja i moi znajomi dostaliśmy telefony z banków, żeby zmienić swój kredyt ze zmienną stopą procentową na kredyt ze stałą stopą procentową. Co ciekawe, są przypadki, że te telefony dostawali nawet ci, którzy nie mają żadnych kredytów - opowiada Woźniak. Podkreśla, że połączenia te były przez jego znajomych zweryfikowane. Dzwonili pracownicy banków, a nie przestępcy.

Banki nie mają sobie nic do zarzucenia

Pani Alicja postanowiła zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego. Na infolinii urzędu połączono ją z dyżurującym pracownikiem, który poinformował ją, że podobnych zgłoszeń mają teraz bardzo wiele.

Zdaniem dr Joanny Kuleszy, ekspertki ds. cyberbezpieczeństwa z Fundacji im. Pułaskiego i prawniczki Uniwersytetu Łódzkiego, problem podszywania się pod banki jest powszechny na świecie i bardzo trudny do wyeliminowania, ponieważ za przestępczością tą stoją zwykle wyspecjalizowane grupy międzynarodowe, które posługują się narzędziami zapewniającymi im dużą anonimowość.

- Nie zwalnia to jednak banków z obowiązku ciągłego udoskonalania i zabezpieczenia swoich systemów - podkreśla nasza rozmówczyni.

Również urzędnicy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w mailu do redakcji money.pl piszą, że nie istnieją w 100 proc. skuteczne zabezpieczenia chroniące przed podszywaniem się pod daną instytucję - bank, urząd, spółkę giełdową itp.

- Niestety powszechnie używane na świecie protokoły telekomunikacyjne wykorzystywane do połączeń telefonicznych, umożliwiają przestępcom skuteczne podszywanie się pod dowolny numer telefonu nadawcy. Odbywa się to poprzez wykorzystanie dostępnych w internecie serwisów, świadczących takie usługi za niewielką opłatą – czytamy w komunikacie prasowym KNF.

Bat na przestępców i telekomy

Eksperci od cyberbezpieczeństwa, z którymi rozmawiał money.pl, przyznają, że bez włączenia w walkę z cyberprzestępcami telekomów wiele zrobić się nie da. Wkrótce sytuacja ta ma się nieco zmienić. W lipcu do konsultacji społecznych trafił bowiem projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Dzięki nowym przepisom przestępcom trudniej będzie podszyć się pod inne osoby lub podmioty, wykorzystując słabe punkty sieci telekomunikacyjnych.

Nowe przepisy mają zobowiązać firmy telekomunikacyjne do "podejmowania proporcjonalnych środków technicznych i organizacyjnych w celu zapobiegania nadużyciom i ich zwalczania".

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT NASK) ma za zadanie analizowanie SMS-ów i tworzenie wzorców wiadomości, w których nadawca podszywa się pod kogoś innego (smishingowych) i informowanie o tym fakcie policji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz firm telekomunikacyjnych. Te zaś będą musiały niezwłocznie zablokować ich wysyłanie.

Projekt dopuszcza też blokowanie samodzielnie wiadomości, które operator telekomunikacyjny uzna za smishing.

Ponadto projekt nakłada na telekomy obowiązek zablokowania połączenia głosowego albo ukrycia identyfikacji numeru dla użytkownika końcowego w przypadku wystąpienia CLI spoofing (podszywania się pod osobę dzwoniącą).

CSIRT NASK ma też prowadzić jawną listę ostrzeżeń dotyczącą domen internetowych wyłudzających dane. Na wdrożenie rozwiązań umożliwiających podejmowanie tych działań firmy telekomunikacyjne będą mieć sześć miesięcy od wejścia ustawy w życie.

Za niewypełnianie nowych obowiązków prezes UKE będzie mógł nakładać na telekomy i dostawców poczty elektronicznej kary do 3 proc. przychodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.

Katarzyna Bartman, dziennikarka money.pl

*Imię czytelniczki zostało zmienione

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(121)
Heh
2 lata temu
Tacy oszuści działają na całym świecie. W Wielkiej Brytanii nawet pod urząd skarbowy się podszywają, wyświetla się numer skarbówki i jesteś przekonany, że rozmawiasz z urzędem. Trzeba było zawiadomić policję i tyle a nie smarować o tym artykuł na całą stronę.
i nikt z tym ...
2 lata temu
Przecież takie oszustwa trwaja od około 2 lat
Motyl
2 lata temu
Wystarczy podziękować za kredyt i nie brać.Nauczmy się konsekwencji nie i koniec. Takie sytuacje były,są i będą.Ludzie muszą myśleć i niczego nie brać co jest podejrzane.Nie i koniec
Bodzio
2 lata temu
Bankom stała stopa teraz jest na rekę. To największe złodzieje
don chichot
2 lata temu
Na jakby choć dzwonili, że mają węgiel do sprzedaży, ten co płynie od pół roku statkami, a tak trują ludzią głowy. Basta
...
Następna strona