Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|
aktualizacja

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Oto sposoby na problem ze spłatą kredytu

58
Podziel się:

Dzięki Funduszowi Wsparcia Kredytobiorców można skorzystać z darmowej pomocy w spłacie kredytu hipotecznego lub otrzymać pożyczkę na jego spłatę. Z tego artykułu dowiecie się, jak uzyskać wsparcie i w jakich sytuacjach można z niego skorzystać.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Oto sposoby na problem ze spłatą kredytu
Rosnące raty kredytów to dla wielu problem? Jak skorzystać z dopłat (Adobe Stock)

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców działa na podstawie Ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Środkami zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Money. To się liczy

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – skąd pozyskuje środki i kto może z niego skorzystać?

Na środki, którymi dysponuje Fundusz, składają się wpłaty banków, środki ze zwracanych kwot udzielonego wsparcia lub wypłaconych pożyczek czy dochodów pochodzących z inwestycji.

Z pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców mogą korzystać osoby:

- spłacające kredyty mieszkaniowe, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej,

- które sprzedały nieruchomość finansowaną przy pomocy kredytu hipotecznego, ale kwota ze sprzedaży nie pokryła w całości zobowiązania wobec banku.

Żeby skorzystać ze wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia, musi być spełniony co najmniej jeden z następujących warunków:

1. co najmniej jeden z kredytobiorców w dniu złożenia wniosku ma status bezrobotnego, lub

2. koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe kredytobiorcy, lub

3. miesięczny dochód gospodarstwa domowego kredytobiorcy po odjęciu raty kredytu nie przekracza 1552 zł (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego) lub 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Kwoty te są określone przez ustawę o pomocy społecznej i są okresowo waloryzowane.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak złożyć wniosek?

Wniosek o wsparcie w spłacie kredytu mieszkaniowego i o pożyczkę na spłatę zadłużenia składa się w banku, który udzielił finansowania.

Wniosek jest rozpatrywany w terminie 21 dni od dnia jego złożenia. Jeżeli nie będzie kompletny lub prawidłowo wypełniony, klient będzie zobowiązany do jego uzupełnienia. Po uzupełnieniu wniosku bank ma 14 dni na jego ponowną weryfikację.

Jakiej pomocy udziela Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców wypłaca wsparcie (dla osób spłacających kredyty hipoteczne, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej) oraz pożyczkę na spłatę zadłużenia (dla osób, które sprzedały kredytowaną nieruchomość, ale uzyskane środki nie pozwoliły na spłatę zadłużenia wobec banku).

Wsparcie jest wypłacane przez okres wskazany we wniosku, ale nie dłużej niż przez 36 miesięcy. Okres jego wypłacania może być krótszy, jeżeli wystąpią przesłanki wykluczające jego otrzymywanie (np. jeżeli kredytobiorca miał status osoby bezrobotnej, a znalazł pracę).

Kwota wsparcia jest uzależniona od wysokości miesięcznej raty kredytu. Nie może jednak być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie i jest przekazywana bankowi na spłatę zadłużenia.

Pożyczka na spłatę zadłużenia wypłacana jest jednorazowo na rachunek banku. Jej maksymalna kwota to 72 tys. zł. Osoba korzystająca z pożyczki jest zobowiązana do dostarczenia do banku umowy sprzedaży nieruchomości w terminie 14 dni od dnia sprzedaży. Jeżeli klient zawarł już umowę przedwstępną, może wystąpić do banku o promesę udzielenia pożyczki.

Spłata wsparcia i pożyczki rozpoczyna się po 24 miesiącach od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub kwoty pożyczki w 144 równych i nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Jeżeli klient odda bez opóźnienia 100 rat, pozostała część zostanie umorzona.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Są sytuacje, w których pomoc finansowa z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców nie będzie mogła być przyznana. Może do tego dość, jeżeli:

- utrata pracy przez co najmniej jednego z kredytobiorców nastąpiła z jego winy,

- jeden z kredytobiorców uzyskał wsparcie na zasadach określonych w ustawie,

- umowa kredytu mieszkaniowego została wypowiedziana przed złożeniem wniosku o wsparcie lub pożyczkę na spłatę zadłużenia,

- w dniu złożenia wniosku kredytobiorca był np. właścicielem innego mieszkania lub domu, lub był nim w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Pomoc nie przysługuje też za okres, w którym co najmniej jeden z kredytobiorców korzystał ze świadczenia z tytułu utraty pracy wynikającego z ubezpieczenia kredytu na wypadek utraty pracy.

Zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, powinniśmy spróbować innych sposobów rozwiązania problemów ze spłatą kredytu. Możemy np. wydłużyć okres spłaty, dobrać współkredytobiorcę czy zrefinansować kredyt. Trzeba też pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: jeżeli mamy kłopoty z terminową spłatą kredytu, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym bank.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
banki
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(58)
Bilan
rok temu
Czy tegoroczna waloryzacja emerytury, która nie jest jak wiadomo żadnym wzrostem realnym dochodów emeryta, tylko kwotową korektą wynikającą z inflacji za poprzednik rok, może pozbawić go przyznanego wcześnie wsparcia z FWK ? Czy coś wiadomo w tej sprawie?
pis kradnie
2 lata temu
niech prese banku żyje za 1500 zł miesięcznie , a nie on ma 1,5 miliona rocznie , za co ? za nieudolność w podejmowaniu decyzji i doprowadzenie do obecnej sytuacji ? nie opłaca się być uczciwym za czasów rządów prawa i sprawiedliwości , a ta ich nazwa to też hipokryzja .... to tak swoją drogą , uczciwy jak pawłowicz sasin suski i obajtek ?
Reni
2 lata temu
Jakie wsparcie kto z tego skorzysta. Jeżeli ma zostać na życie 1500 zł to pytam się za co mam żyć oprócz kredytu trzeba jeszcze zapłacić za mieszkanie prąd, gaz. Jak syn brał kredyt to nie mogl wziąć więcej bo nie miał zdolności tylko starczyło na mieszkanie bez wykończenia. Przez 3 lata własnymi środkami wykańczał mieszkanie aby można było zamieszkać. A teraz bez żadnych podwyżek w pracy jest zdolny do spłaty tak dużego kredytu? Człowiek się nie zna a banku nawet nie zaproponowali stałych rat. Tak jak ktoś pisał że dlaczego ma pomagać kredytobiorca a kto z tej pomocy skorzysta. Ja też mogę napisać dlaczego z mojej kieszeni wyciągają na socjal. Jeżeli ludzie wzięli kredyt to chcą go uczciwie spłacać i żadna pomoc nie jest potrzebna państwa tylko dajcie żyć uczciwym ludziom. Jedyny błąd to należało brać kredyt że stałym oprocentowaniem ale tak jak napisałam banki chyba o tym specjalnie nie informowali żeby teraz tych biednych ludzi oszukać. I co trzeba sprzedać mieszkanie bo nie stać mnie spłacać kredytu? Jeżeli władza chce się utrzymać na stołku to niech wstrzyma te chciwe banki co zarabiają na uczciwych ludziach. Jeżeli tak łatwo im idzie w podnoszeniu kredytów to dlaczego nie podnoszą oprocentowania dla oszczędności. Szkoda słów co to się dzieje tak aby tylko obywatela upodlić.
cjcj
2 lata temu
Fest to wsparcie damy Ci kredyt a potem będziesz spłacał dwa kredyty hehe takie rzeczy tylko w polin
Krzyś
2 lata temu
Odnośnie kredytów każdego rodzaju. Nie brać wogóle przez rok niech każdy zawiesi swoje plany kupna lub budowy nieruchomości bądź ruchomości. Zobaczycie co się będzie działo na rynku. Banki wpadną w panikę bo nie ma klijeta, deweloperzy też i sprzedawcy aut nowych i używanych też. Powstanie zastój na rynku i wtedy rząd się obudzi że ludzie pier... la to co oni wymyślają. Chcą podwyżki robić ok niech robią tylko niech sami sobie kupują działki domy samochody na kredyt i wtedy się obudzą że nie tędy droga bo zwykły Kowalski kupi jedzenie i tyle a reszta przemysłu stoi. Huty betoniarnie producenci wykończeń do domu branża meblarska produkcja aut i podzespołów do nich. Padnie połowa gałęzi przemysłowych wystarczy 1 rok żeby ludzie powiedzieli dość. Zobaczymy z czego wtedy rząd weźmie pieniądze na swoje przyjemności. 😂😂😂 Pozdrawiam wszystkich komentujących i czytających oraz cały rząd Polski. PS. Nie zwalajcie podwyżek na wojnę Rosja Ukraina.
...
Następna strona