Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Getin Noble Bank z karą od UOKiK. 13,5 mln zł za "klauzule niedozwolone"

30
Podziel się:

Kolejny problem banku Leszka Czarneckiego. UOKiK właśnie ukarał Getin Noble Bank na blisko 13,5 mln zł za stosowanie niedozwolonych klauzul w aneksach do umów kredytowych. Bank odpowiada: "nie zgadzamy się z tą decyzja, odwołamy się od niej".

Blisko 13,5 mln zł kary dla Getin Noble Banku. UOKiK jasno: "bank stosował niedozwolone klauzule"
Blisko 13,5 mln zł kary dla Getin Noble Banku. UOKiK jasno: "bank stosował niedozwolone klauzule" (East News)
bEKpLNed

"Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone klauzule, które Getin Noble Bank (GNB) stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Zakazał też ich wykorzystywania. Nałożył również na przedsiębiorcę karę - prawie 13,5 mln (13 417 225) zł" - czytamy w komunikacie UOKiK.

- Bank nie zgadza się z decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i odwoła się od niej zgodnie z przysługującym mu prawem. Chciałbym również zwrócić uwagę na fakt, iż do momentu zakończenia postępowania z odwołania banku, decyzja prezesa UOKiK jest nieprawomocna - tłumaczy nam Artur Newecki, rzecznik Getin Noble Banku.

bEKpLNef

Urząd zakwestionował klauzule, które dotyczyły sposobu ustalania kursów walut. Bank wykorzystuje je do przeliczania kwoty kredytów indeksowanych do euro lub franka szwajcarskiego i obliczania wysokości poszczególnych rat.

Zobacz także: Obejrzyj: Problemy Polnordu. Brakuje przepisów zabezpieczających lokatorów

GNB za podstawę do ustalania swoich kursów przyjął 'kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters'. To nieprecyzyjne sformułowanie. Z wyjaśnień uzyskanych od GNB podczas postępowania wynika, że chodzi o profesjonalny, odpłatny serwis firmy Thomson Reuters. Tego jednak konsumenci nie wiedzą, poza tym nie mają do niego dostępu.

bEKpLNel

- W efekcie kredytobiorcy nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy bank prawidłowo ustala kursy walut i nalicza im raty. Pojawia się więc ryzyko, że GNB może je wyznaczać arbitralnie i w sposób nieprzewidywalny dla konsumentów - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

W jednej z klauzul bank zastrzega sobie także prawo do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia. Konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takich działań i zareagowania na nie. Ponadto istnieje ryzyko, że bank będzie korzystał z tego uprawnienia tylko wtedy, gdy będzie to dla niego korzystne, czyli gdy kurs waluty gwałtownie wzrośnie.

Oprócz kary, UOKiK nałożył na Getin Noble Bank obowiązek poinformowania wszystkich zainteresowanych konsumentów o decyzji urzędu. Z pisma dowiedzą się, że klauzule niedozwolone nie wiążą stron - należy traktować je tak, jakby nie było ich w aneksie do umowy. Konsumenci mogą złożyć do banku reklamację i powołać się na decyzję UOKiK. Przy dochodzeniu roszczeń mogą skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.

bEKpLNem

Rok temu UOKiK wydał podobną decyzję wobec Deutsche Bank Polska – za klauzule niedozwolone dotyczące sposobu ustalania kursów walut nałożył wtedy 7 mln zł kary. Urząd prowadzi takie postępowania wobec kolejnych 7 banków: Raiffeisen Bank International AG (wcześniej: Raiffeisen Bank Polska), BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska (wcześniej: BZ WBK), Bank Millennium, PKO BP, BPH, Pekao SA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKpLNeG
KOMENTARZE
(30)
polecial
2 lata temu
Kolejny biznes totalsów, który przynosi im straty.
Dzonny
2 lata temu
To bank tego pana co go żona w bagażniku gdzieś tam wywozila ?
briks
2 lata temu
PLAN ZDZISŁAWA wer.2.0. nie chciał oddać za złotówkę, to teraz będzie płacił... Panie Czarnecki, wytrwałości i powodzenia, jazda z tymi przestępcami
bEKpLNeH
dgh m
2 lata temu
a zaplacilby wtedy "prowizje" i mialby spolok
taki.zart
2 lata temu
NA JEGO BRACTWA KURKOWE I MASZYNKI DO ZABIJANIA NIKT NIE DA SIĘ NABRAĆ. TAM DZIECI STRZELAJĄ Z KBK-ESOW. Uważać bo czarnecki jest ubezwłasnowolniony.
...
Następna strona