Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Getin Noble Bank z karą od UOKiK. 13,5 mln zł za "klauzule niedozwolone"

30
Podziel się:

Kolejny problem banku Leszka Czarneckiego. UOKiK właśnie ukarał Getin Noble Bank na blisko 13,5 mln zł za stosowanie niedozwolonych klauzul w aneksach do umów kredytowych. Bank odpowiada: "nie zgadzamy się z tą decyzja, odwołamy się od niej".

Blisko 13,5 mln zł kary dla Getin Noble Banku. UOKiK jasno: "bank stosował niedozwolone klauzule"
Blisko 13,5 mln zł kary dla Getin Noble Banku. UOKiK jasno: "bank stosował niedozwolone klauzule" (East News)

"Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone klauzule, które Getin Noble Bank (GNB) stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Zakazał też ich wykorzystywania. Nałożył również na przedsiębiorcę karę - prawie 13,5 mln (13 417 225) zł" - czytamy w komunikacie UOKiK.

- Bank nie zgadza się z decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i odwoła się od niej zgodnie z przysługującym mu prawem. Chciałbym również zwrócić uwagę na fakt, iż do momentu zakończenia postępowania z odwołania banku, decyzja prezesa UOKiK jest nieprawomocna - tłumaczy nam Artur Newecki, rzecznik Getin Noble Banku.

Urząd zakwestionował klauzule, które dotyczyły sposobu ustalania kursów walut. Bank wykorzystuje je do przeliczania kwoty kredytów indeksowanych do euro lub franka szwajcarskiego i obliczania wysokości poszczególnych rat.

Zobacz także: Obejrzyj: Problemy Polnordu. Brakuje przepisów zabezpieczających lokatorów

GNB za podstawę do ustalania swoich kursów przyjął 'kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters'. To nieprecyzyjne sformułowanie. Z wyjaśnień uzyskanych od GNB podczas postępowania wynika, że chodzi o profesjonalny, odpłatny serwis firmy Thomson Reuters. Tego jednak konsumenci nie wiedzą, poza tym nie mają do niego dostępu.

- W efekcie kredytobiorcy nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy bank prawidłowo ustala kursy walut i nalicza im raty. Pojawia się więc ryzyko, że GNB może je wyznaczać arbitralnie i w sposób nieprzewidywalny dla konsumentów - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

W jednej z klauzul bank zastrzega sobie także prawo do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia. Konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takich działań i zareagowania na nie. Ponadto istnieje ryzyko, że bank będzie korzystał z tego uprawnienia tylko wtedy, gdy będzie to dla niego korzystne, czyli gdy kurs waluty gwałtownie wzrośnie.

Oprócz kary, UOKiK nałożył na Getin Noble Bank obowiązek poinformowania wszystkich zainteresowanych konsumentów o decyzji urzędu. Z pisma dowiedzą się, że klauzule niedozwolone nie wiążą stron - należy traktować je tak, jakby nie było ich w aneksie do umowy. Konsumenci mogą złożyć do banku reklamację i powołać się na decyzję UOKiK. Przy dochodzeniu roszczeń mogą skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.

Rok temu UOKiK wydał podobną decyzję wobec Deutsche Bank Polska – za klauzule niedozwolone dotyczące sposobu ustalania kursów walut nałożył wtedy 7 mln zł kary. Urząd prowadzi takie postępowania wobec kolejnych 7 banków: Raiffeisen Bank International AG (wcześniej: Raiffeisen Bank Polska), BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska (wcześniej: BZ WBK), Bank Millennium, PKO BP, BPH, Pekao SA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
polecial
3 lata temu
Kolejny biznes totalsów, który przynosi im straty.
Dzonny
3 lata temu
To bank tego pana co go żona w bagażniku gdzieś tam wywozila ?
briks
3 lata temu
PLAN ZDZISŁAWA wer.2.0. nie chciał oddać za złotówkę, to teraz będzie płacił... Panie Czarnecki, wytrwałości i powodzenia, jazda z tymi przestępcami
dgh m
3 lata temu
a zaplacilby wtedy "prowizje" i mialby spolok
taki.zart
3 lata temu
NA JEGO BRACTWA KURKOWE I MASZYNKI DO ZABIJANIA NIKT NIE DA SIĘ NABRAĆ. TAM DZIECI STRZELAJĄ Z KBK-ESOW. Uważać bo czarnecki jest ubezwłasnowolniony.
...
Następna strona