Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Goldman Sachs ma złą wiadomość dla polskich kredytobiorców

290
Podziel się:

Goldman Sachs w najnowszym raporcie prognozuje, iż Narodowy Bank Polski podniesie stopy procentowe do 8 proc. Według GS, presja inflacyjna nie maleje, a banki centralne krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie będą miały innego wyjścia niż podwyżka stóp.

Goldman Sachs ma złą wiadomość dla polskich kredytobiorców
Prezes NBP Adam Glapiński nie wykluczał kolejnych podwyżek stóp procentowych. Według Goldman Sachs, wzrosną one do 8 proc. (GETTY, NurPhoto)

"Chociaż ceny żywności i energii pozostają głównymi czynnikami powodującymi przyspieszanie inflacji w regionie CEEMEA, presja inflacyjna rozszerzyła się również na inne podstawowe towary i usługi" - piszą analitycy Goldman Sachs w najnowszym raporcie.

Goldman Sachs prognozuje podwyżkę stóp procentowych w Polsce

Jak podkreślają, oczekiwania co do poziomu inflacji nie sprawdzają się w krajach CEE-4, czyli Polsce, Węgrzech, Czechach i Słowacji. Do tego dochodzi "słabość lokalnych walut" - przypomnijmy, że złoty jest najsłabszy wobec dolara od lat.

Jak podkreślają ekonomiści Goldmana, czerwcowe dane o inflacji, która wyniosła 15,5 proc., do najwyższego poziomu od 1997 r. Dodatkowo, wzrosła też inflacja bazowa do najwyższego poziomu, od kiedy raportuje ją NBP. Według analityków banku jednak te liczby nie uwydatniają jeszcze "prawdziwego rozmiaru presji inflacyjnej w gospodarce". Ich zdaniem, wzrost cen byłby dużo wyższy bez tarczy antyinflacyjnej.

Dlatego też ekonomiści Goldman Sachs prognozują, że NBP podniesie stopy procentowe do poziomu 8 proc. - z obecnych 6,5 proc. To oznaczałoby albo jedną, bardzo dużą podwyżkę, albo kilka mniejszych.

Eksperci banku zaznaczają, że chociaż NBP wskazywał w ostatnim czasie na złagodzenie polityki pieniężnej, to "w obliczu niezwykle wysokiej inflacji, rosnących oczekiwań i słabych kursów walut, banki centralne krajów CEE-4 będą mieć mało opcji innych niż utrzymanie proaktywnego podejścia w zacieśnianiu polityki monetarnej". Czyli, mówiąc prościej, banki centralne Polski, Słowacji, Węgier i Czech mogą nie mieć innego wyjścia niż dalej podwyższać stopy procentowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Przypomnijmy, że w lipcu prezes banku centralnego Adam Glapiński zapowiedział, iż inflacja powinna osiągnąć szczyt w wakacje i jeśli tak będzie, a wzrost cen zacznie hamować, to bank centralny nie będzie na razie podnosić stóp procentowych. Zaznaczał jednak, że jeśli inflacja nie wyhamuje i dalej będzie wysoka, to prawdopodobne są kolejne podwyżki stóp - być może już we wrześniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(290)
mysza
2 miesiące temu
Haa, mój kredyt hipoteczny w PKO BP aktualnie oprocentowany 8.86%. W grudniu było 2.26%. Mam już dosyć
Euro
2 miesiące temu
Dajcież Euro zamiast złotego a sytuacja się ustabilizuje.
MojNIK
2 miesiące temu
Ludzie w 50% są "GUPI" nie obrażając tych nie mądrych, ale uczciwych. Ci "MĄDRZY tzn. CWANIAKI tzn. właściciele banków, a wiadomo kto jest w 90% właścicielem banków (chodzi o naród), wykonali super marketing z c..19 (polecam obejrzeć "Diamentowy SPISEK" na yuotube, tam jest wyjaśnione dlaczego DIAMENTY "SĄ TAK DROGIE"). Może choć 5 osób się obudzi z MATRIXA i dostrzeże, dlaczego dziadek Adolf tak ich nienawidził (historia niemieckiego kryzysu jeszcze przed II wojną), tam też właśnie przez swoje tzn. ... owskie KOMBINACJE (wtedy nie było znane takie słowo jak "MARKETING") Niemcy POLEGLY tzn. "Inflacja poprzez tego bieda i głód". Może nie 5 osób, ale chociaż JEDNA osoba to zrozumie i może będzie to taki " WAŁESA Świata" i jak to mówi młodzież "OGARNIE" ten "SYF". Mam tylko jeden APEL, wystarczy trochę się zastanowić/pomyśleć. Niech BÓG będzie z tymi UCZCIWYMI ...
GUI
2 miesiące temu
To bardzo dobra wiadomość bo w końcu inflacja nam wszystkim przestanie zjadać ciężko zarobione pieniądze i oszczędności
MojNIK
2 miesiące temu
Więcej się szczepcie, to na pewno kredyty Wam zmaleją ...
...
Następna strona