Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Jak Polacy spłacają kredyty

19
Podziel się:

Polacy wolą żyć na kredyt niż regularnie oszczędzać. Dowodem na to jest stale rosnący dług zaciągniętych zobowiązań, który w ciągu 10 lat wzrósł aż trzykrotnie. Sprawdziliśmy, z czego wynikają problemy finansowe Polaków i gdzie mieszkają najwięksi dłużnicy.

Decyzję o zaciągnięciu kredytu trzeba przemyśleć, Polacy jednak biorą je zbyt lekkomyślnie - wynika z badania
Decyzję o zaciągnięciu kredytu trzeba przemyśleć, Polacy jednak biorą je zbyt lekkomyślnie - wynika z badania (Pixabay.com)

Według raportu przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich wynika, że Polacy, przeglądając oferty instytucji finansowych, częściej poszukują kredytów niż lokat. Obecnie na jedną osobę w naszym kraju przypada średnio 22 tys. zł. kredytu.

W związku z tym, że Polacy pożyczają coraz chętniej i częściej, wzrasta wartość kredytu mieszkaniowego, a największą popularnością wśród produktów bankowych cieszy się kredyt gotówkowy.

W ostatnich latach podwoiła się także wartość portfela kredytów hipotecznych. Jak wskazują dane zebrane przez ZBP, średnia wartość, jaką stanowi nowo udzielony kredyt hipoteczny, wynosi ok. 263 tys. zł.

Zobacz także: Obejrzyj także: Prezes mBanku szczerze o "frankowiczach"

Pocieszającym jest fakt, że na tle Europy, w Polsce poziom zadłużenia krajowych gospodarstw domowych w relacji do PKB wynosi 35% i jest jednym z najniższych. Dodatkowo stosunek zadłużenia względem dochodów Polaków w porównaniu do innych państw jest niewielki i wynosi 61%.

Długi mają wpływ na całą gospodarkę

Każdy, kto zaciąga kredyt i nie spłaca rat w terminie, niestety nie zdaje sobie sprawy, że takie działania mogą uruchomić serię innych zdarzeń, które w dużym stopniu odbijają się na całej gospodarce.

Kredytobiorca, który w terminie nie zwraca bankowi zobowiązań, musi liczyć się z tym, że instytucje finansowe zaczną w przyszłości podnosić ceny kredytów. Skutki nieregularnych spłat zobowiązań z biegiem czasu z pewnością odczują wszyscy.

Z badania "Sytuacja na rynku customer finance" przeprowadzonego przez KPF oraz SGH w 2018 roku wynika, że Polacy zbyt lekkomyślnie podejmują decyzję o zaciągnięciu kredytu. W późniejszym czasie skutkuje to nieterminową spłatą zobowiązań, a także brakiem planowania miesięcznych wydatków względem przychodów.

Nieuregulowanie zobowiązań w terminie nie odbija się tylko na dłużniku, ale także na wszystkich konsumentach. Prezes Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych Andrzej Roter podkreśla, że w takim przypadku niezwykle ważna jest edukacja finansowa oraz zmiana podejścia do swoich możliwości finansowych, jak i budżetu domowego.

Skąd pochodzą najwięksi dłużnicy

W marcu 2019 roku BIG opublikował „Ogólnopolski Raport o Zaległym Zadłużeniu i Niesolidnych Dłużnikach” wynikło, że 9 na 100 Polaków nie radzi sobie z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań. Zaobserwowano, że osoby, które borykają się z dużymi problemami finansowymi, pochodzą z zachodniej części kraju.

Z danych BIK wynika, że nie tylko na zachodzie kraju poziom zadłużenia jest wysoki. Dolny Śląsk znalazł swoje miejsce na kredytowo-pożyczkowym podium. Najmniej, czyli 39% zadłużonych osób mieszka w województwie świętokrzyskim.

Kim są najwięksi dłużnicy? Jak wynika z przeprowadzonych badań, niemal co ósma osoba w wieku od 35 do 44 ma problem z terminową spłatą zobowiązań. Od 2017 zmianie uległa jedynie struktura dłużników w podziale na płeć. Mężczyźni częściej sięgają po pomoc w postaci kredytu, ale i udział kobiet wzrósł do ok. 39%.

Problemy finansowe mogą pojawić się z różnych powodów. Nagła choroba czy utrata pracy to tylko niektóre z przyczyn, dla których ludzie popadają w długi. Z raportu ZPB wynika, że zaciąganie kredytów oraz innych zobowiązań nie jest dla Polaków łatwym tematem. Niepokojącym jest fakt, że aż 44% z nich krytycznie ocenia swoją wiedzę odnośnie do finansów.

Podstawy ekonomii mniej znane są młodym ludziom w wieku od 18 do 34 lat, jak również osoby powyżej 65. roku życia. Z raportu wynika także, że ograniczoną wiedzę w tym obszarze mają mieszkańcy wsi, którzy aż w 58% nie potrafili określić, w jakim stopniu znają zagadnienia finansowe.

Analiza przed decyzją o kredycie

Polacy powinni zapoznać się z podstawowymi pojęciami finansowymi, zaciągając kredyt lub inne zobowiązanie. Chcąc dbać o własną historię kredytową oraz mieć pod kontrolą regulowanie rat w terminie, należy dokładnie przeanalizować zaciągane kredyty.

Nie każdy musi odnajdować się w skomplikowanym świecie finansów. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy doradcy, który z pewnością przed podjęciem decyzji o kredycie, rozwieje każdą wątpliwość i odpowie na wszystkie pytania.

Zaciągając nowy kredyt, warto dokonać także rzetelnej analizy swoich bieżących zobowiązań, jak również wziąć pod uwagę stan domowego budżetu. Nie trudno jest znaleźć źródło dochodów, które przez jakiś czas zapewni dłużnikowi wsparcie. Jednak wpadnięcie w spirale długów może być poważnym problemem, z którego nie łatwo wyjść.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(19)
on
5 lata temu
Prowadzenie rozsądnego i skromnego życia...To być szczęsliwym człowiekiem. Nic na pokaz , na na siłę...żandych kredytów.
koliberek
5 lata temu
Polak za mało zarabia, płci więcej za zakupy niż Niemiec i do tego płaci znacznie drożej za zaciągnięty kredyt. Ile trzeba mieć klas skończonych, aby tego nie wiedzieć ?!
saz
5 lata temu
związek banksterów mówi że nie lubi żyć z kredytobiorców. ciekawe z czego bańka i pietraszkiewicz brali by swoje wysokie dochody. Głupota nie boli
Tola
5 lata temu
Polacy żyją na kredyt bo większość dprabia prywaciarzy płacących minimalne stawki. Autor tekstu niema albo nie chce mieć rozeznania w temacie.
Serce. Wolno...
5 lata temu
Nic. Się. Nie. Zmieni. Koniec. Z końcem. Się. Nie. Widzi. Bo. Mamoną. Rządzą. Żydzi.