Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty
01.04.2020 07:45

Koronawirus w Polsce. Frankowicze obawiają się "wakacji kredytowych"

Niektóre banki we wnioskach o wstrzymanie spłat rat kredytów mają zapis dotyczący potwierdzenia wysokości długu. Frankowicze obawiają się, że po podpisaniu dokumentów, zablokują sobie możliwość prowadzenia postępowania sądowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Frankowicze obawiają się, że podpisanie wniosków o "wakacje kredytowe" utrudni im postępowanie przed sądami.

Niepokój frankowiczów wywołuje fakt, że po złożeniu wniosku o "wakacje kredytowe" będzie im trudniej prowadzić postępowania sądowe związane z abuzywnością niektórych zapisów umów kredytowych - podaje "Rzeczpospolita".

- Tak jak zapowiedzieliśmy, będziemy zwracali uwagę na ten wątek. Jednak dziś nie jesteśmy w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć, że takie zapisy są stosowane, gdyż nie otrzymaliśmy jeszcze wzorców umownych do analizy. Jak tylko je otrzymamy, oczywiście będziemy zwracali uwagę na sygnały klientów dotyczące modyfikacji innych warunków umownych niż wynikające z odroczenia płatności - mówi Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor wydziału klienta rynku bankowo-kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego, cytowana przez "Rz".

Według dziennika, wspomniany zapis o potwierdzeniu wysokości zadłużenia we wnioskach o wstrzymanie spłat rat kredytów mają m.in. Santander Bank Polska oraz BNP Paribas Polska. Nie znajdą ich natomiast klienci m.in. PKO BP, mBanku, Millennium, Getin Noble czy Raiffeisenie.

Zobacz też: Oszuści żerują na koronawirusie. "Najważniejsza jest prewencja"

Radca prawny Wojciech Bochenek z Kancelarii Bochenek i Wspólnicy, który specjalizuje się w sprawach frankowych, w rozmowie z "Rz" podkreślił, iż "nie można przesądzić, że zawarcie takiego aneksu pozbawi kredytobiorców możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej". Chociaż przyznał, że może to być dodatkowy argument dla banku. Zaznaczył jednak, że celem aneksu nie jest uznanie dlugu, a odroczenie spłaty rat, co też ma znaczenie.

O zastosowanie leków na malarię w walce z Covid-19 zabiegał prezydent Donald Trump (zdjęcie ilustracyjne).
USA. W walce z Covid-19 wykorzystywane będą leki na malarię

Zapisy dotyczące potwierdzenia wysokości długu, wprowadzane przez niektóre banki we wnioskach o wstrzymanie spłat rat kredytów, nie muszą oznaczać, że w przyszłości frankowicze chcący iść do sądu znajdą się na straconej pozycji.

W tym hangarze mają być składowane ciała tych Brytyjczyków, którzy przegrali walkę z koronawirusem
Wielka Brytania. Lotnisko zmienią w kostnicę

- To jest przecież stwierdzenie, które znajduje się w zwykłych harmonogramach spłat wysyłanych klientom regularnie raz na pół roku. Jest to wspólne oświadczenie wiedzy, stwierdzenie faktu, jaki dług pozostaje do spłaty. Jeśli ustalamy nowe zasady spłaty długu, to musimy ustalić jego wartość - uważa Paweł Litwiński, radca prawny z Kancelarii Litwiński, Łoś i Partnerzy, reprezentującej banki. Jego wypowiedź cytuje "Rzeczpospolita".

Prof. ekonomii Jerzy Hausner był wicepremierem i ministrem w rządach Leszka Millera i Marka Belki. Był również członkiem Rady Polityki Pieniężnej.
Koronawirus w Polsce. Wybitni ekonomiści: zawiesić 13 emerytury, ograniczyć 500+ i wydatki na armię

Banki komercyjne w Polsce oferują "wakacje kredytowe" w związku z pandemią koronawirusa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-04-2020

xyzWzięli kredyt w obcej walucie i nie wiedzieli że kursy sie zmieniają, teraz też są pokrzywdzeni, pewnie za niedługo okaże się że Państwo Polskie ich … Czytaj całość

01-04-2020

bankowyludekskończcie juz z tymi frankowiczami, przez ostatnie 30 lat, zawsze można było brać kredyt zarówno w polskiej jak i obcej walucie, powtarzam zawsze! I … Czytaj całość

01-04-2020

JaIgnorować troli wynajętych przez banki.

Rozwiń komentarze (12)