Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|

Największe banki jednoczą siły. Wydarzenie bez precedensu

36
Podziel się:

Największe banki Ameryki, w tym m.in. JP Morgan Chase, Bank of America, Citigroup i Wells Fargo połączyły siły, by ratować First Republic Bank, kolejny z kalifornijskich banków zagrożony upadkiem. Pomoc jest niestandardowa, bo polega na zdeponowaniu pieniędzy na koncie w tym banku.

Największe banki jednoczą siły. Wydarzenie bez precedensu
First Republic to kolejny z kalifornijskich banków zagrożony upadkiem (GETTY, Spencer Platt)

Największe banki Ameryki zdecydowały się wpłacić łącznie na konta First Republic 30 miliardów dolarów i obiecały, że "zaparkują" tam swoją gotówkę na co najmniej 120 dni.

Banki

Wysokośc depozytu

JPMorgan, Bank of America, Citi, Wells Fargo

5 miliardów dolarów

Goldman Sachs, Morgan Stanley

2,5 miliarda dolarów

PNC, BNY Mellon,Truist, U.S. Bancorp, State Street

1 miliard dolarów

To rozwiązanie ma sprawić, że First Republic zyska czas na rozwiązanie swoich problemów, które są bardzo podobne do tych, jakie pogrążyły w zeszłym tygodniu inny kalifornijski bank SVB.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 13.03 Program Money.pl | W USA upadł Silicon Valley Bank. Co to oznacza dla rynków finansowych?

Zarówno aktywa, jak i pasywa banku są prawdopodobnie zbyt mocno narażone na ryzyka związane z podwyżkami stóp procentowych. W takiej sytuacji ryzyko bankructwa banku rośnie, im bardziej w górę idą stopy procentowe przy równoczesnym wycofywaniu depozytów przez klientów.

Upadek SVB może nie być ostatni. Kryzys bankowy rozlał się też na Europę

To najprawdopodobniej pogrążyło Sllicon Valley Bank, a Upadek SVB może nie być ostatni – alarmują eksperci. Pomoc dla First Republic ma sprawić, że ten bank nie będzie kolejny.

Obecną sytuację porównuje się do paniki bankowej z 1907 r., gdy sam J. Pierpont Morgan uratował znajdujące się na granicy bankructwa banki, zmuszając je równocześnie do zgody na poddanie się regulacjom. Nieco podobna była też pomoc, którą największe prywatne banki udzieliły upadającemu funduszowi Long Term Capital Management w 1998 r. Pomoc dla First Republic jest jednak w dużej mierze wydarzeniem bez precedensu.

Jak zauważa agencja Bloomberga, jeśli plan się uda, będzie to genialny ruch. Są jednak ryzyka, że się nie uda i nie ma gwarancji, że kryzys nie będzie eskalował.

Problemy mają nie tylko regionalne banki w USA, ale także banki europejskie. W środę informacja o pogarszającej się sytuacji znajdującego się na skraju bankructwa Credit Suisse wywołała kolejną wyprzedaż akcji sektora finansowego. Praktycznie od razu interweniował Szwajcarski Bank Narodowy, który obiecał ponad 50 miliardów franków pożyczki dla Credit Suisse.

W rezultacie jeden z najburzliwszych tygodni na rynkach finansowych w ostatnich dekadach kończy się w nieco lepszych nastrojach.

Awersja na rynkach do ryzyka nieco się zmniejszyła po przyznaniu pomocy finansowej First Republic Bank, a wcześniej szwajcarskiemu bankowi Credit Suisse – piszą w rynkowej nocie cytowani przez PAP analitycy Everbright Futures Co.

Banki centralne podwyższają stopy procentowe, by walczyć z inflacją. To tworzy napięcia w sektorze finansowym

To jednak może nie być koniec problemów. Na tej samej zasadzie jak SVB także inne instytucje finansowe na całym świecie mają w swoich bilansach spore niezrealizowane straty. Są one związane – jak alarmuje m.in. światowej sławy ekonomista Nouriel Roubini – z gwałtownym spadkiem wyceny długu emitowanego w latach, gdy stopy były rekordowo niskie. Jeśli sytuacja zmusi je do sprzedaży posiadanych aktywów, jak stało się to w przypadku SVB, mogą w podobny sposób załamać się pod ciężarem zobowiązań.

Tymczasem te problemy mogą się tylko pogłębiać, jeśli banki centralne dalej będą podnosić stopy procentowe, co jest tym bardziej prawdopodobne, im trudniejsza do zdławienia okaże się inflacja.

Z powodu niemalejącej zgodnie z oczekiwaniami inflacji w czwartek po raz kolejny podwyższył stopy procentowe Europejski Bank Centralny (o 50 punktów bazowych). W środę podobną decyzję ma podjąć amerykański Fed. W jego przypadku rynek za najbardziej prawdopodobną uważa obecnie mniejszą podwyżkę, bo o 25 punktów bazowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
ekonom
2 dni temu
To wszystko wygląda jak dobry pretekst dla banków centralnych do zaproponowania CBDC (pieniądz cyfrowy)..
T.Rex
2 dni temu
Widzieliście film "Oszukać przeznaczenie" - tam bohaterom udało się ujść z życiem z wielkiej katastrofy. Ale potem kostucha przyszła po swoje. Podobnie jest z tą pomocą bankowi. Problem w tym że przed katastrofą stoi może kilkadziesiąt mniejszych banków amerykańskich i tu depozytów nie starczy gdy FED będzie podnosił dalej stopy %> A jak nie będzie podnosił to inflacja będzie rosła...I tak źle i tak niedobrze... Ale jak się nawarzyło piwa (bankknotów - nie ma błędu w pisowni!) to trzeba...
socjolog
3 dni temu
W taki sztuczny sposób wprowadzą pieniądz elektroniczny i będzie to jeden z ostatnich kroków do pełnego, legalnego niewolnictwa. Właśnie testowana jest Nigeria ale o tym jest cicho.
caryca
3 dni temu
Czyli wygrane są kraje odcięte "za karę" przez USA od światowego systemu płatności.
piramidka
3 dni temu
A kto zaparkuje pieniążki w tych bankach, co same zaparkowały pieniążki?
...
Następna strona