Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

"Książeczka mieszkaniowa" po nowemu w największym polskim banku. Jest decyzja

49
Podziel się:

PKO Bank Polski podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w sprawie oferowania konta mieszkaniowego w rządowym programie Pierwsze Mieszkanie. Konto mieszkaniowe, czyli współczesna wersja "książeczki mieszkaniowej" to jego drugi filar, obok Bezpiecznego kredytu 2 proc.

"Książeczka mieszkaniowa" po nowemu w największym polskim banku. Jest decyzja
Pierwsze Mieszkanie to rządowy program. Na zdjęciu ministrowie Andrzej Adamczyk (z lewej) i Waldemar Buda (z prawej) z premierem Mateuszem Morawieckim (Agencja Wyborcza, foto-lodz)

Program "Pierwsze Mieszkanie" składa się z dwóch komponentów: Bezpiecznego Kredytu 2 proc. i konta mieszkaniowego. Obowiązuje na mocy przepisów, które weszły w życie 1 lipca. Kredyty i konta mieszkaniowe mogą być oferowane przez banki, które podpiszą w tej sprawie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzą produkt do swojej oferty. Konto mieszkaniowe oferują już Alior Bank i Pekao SA.

- To jest najatrakcyjniejszy produkt na rynku polskim, ale także europejskim - zapewniał w czwartek, podczas konferencji prasowej minister Waldemar Buda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Popyt wystrzeli. Skutek może być jeden. "Rząd nie przewidział"

Konto mieszkaniowe. Kto może je założyć?

Konto mieszkaniowe oferuje benefity w postaci naliczania odsetek brutto bez podatku Belki oraz atrakcyjną premię mieszkaniową chroniąca oszczędności klienta przed utratą wartości w czasie, czyli np. przed wysoką inflacją.

Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej.

Aby konto było aktywne, należy co miesiąc odkładać na nie kwoty od 500 zł do 2000 zł. W ciągu roku kalendarzowego można ominąć jedną wpłatę. Oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, a odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Systematyczne wpłaty (czyli co najmniej 11 wpłat rocznie) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Zgodnie z przepisami, konto mieszkaniowe mogą założyć osoby, które ukończyły 13 lat i mają nie więcej niż 45 lat.

Konto jest skierowane do osób, które nie mają i w przeszłości nie miały mieszkania lub domu. Od tej zasady obowiązują wyjątki. Konto będzie można otworzyć posiadając mieszkanie lub dom, jeśli mieszka się w nim z co najmniej dwojgiem dzieci (w przypadku dwójki dzieci powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 50 m kw., przy trójce dzieci - do 70 m kw., przy czwórce dzieci - do 90 m kw., przy co najmniej piątce dzieci nie ma ograniczenia metrażu)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Niedowiarek
4 miesiące temu
Żeby następne rządy to respektowali to musi być co najmniej 2 dniowa debata w Sejmie a inaczej to nie ma sensu.
Thebeel
4 miesiące temu
Po ponad trzydziestu latach, prawactwo powraca do standardów PRL.
Adam N 1973
4 miesiące temu
Rtęciowy Donio, jeśli wróci do władzy, to zaraz tą "hojność" ukróci. I jak to z jego obietnicami bywa, kredyt za 0% będzie tylko do 100 tys złotych, powyżej za 50%. W wyborach 2007 zakłamana PO obiecywała 3x15, czyli 15% VAT, 15% PIT i 15% CIT. Co robili gdy doszli do władzy?? To samo co z wiekiem emerytalnym. Podnieśli VAT do 23% i znieśli większość ulg podatkowych, a później podwyższyli ZUS przedsiębiorcom o ponad 30%. Do czasu pandemii, ten "rozrzutny" PiS miał praktycznie zbilansowany budżet państwa, tymczasem "oszczędna" PO w czasie rządów non stop miała horrendalny deficyt budżetowy. PO zwiększyła zadłużenie o 100 %, z 500 mld do 1 Biliona zł. PiS jeszcze sporo brakuje do tego "osiągnięcia". Obecnie relacja długu do PKB jest poniżej 50 %, za PO to było 57 i to już po tym jak Tusk okradł ludzi z połowy środków z OFE.
Adam N 1971
4 miesiące temu
Znowu was okradną.
Dopytam
4 miesiące temu
Kto chętny dać się oszukać?
...
Następna strona