Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki dadzą zarobić. Zobacz, ile możesz zyskać

0
Podziel się:

Choć w ciągu ostatnich dwóch lat wypadły dużo lepiej niż cały rynek, to analitycy wciąż jeszcze widzą w nich potencjał.

Banki dadzą zarobić. Zobacz, ile możesz zyskać
(Pemotret/Dreamstime)

Akcje banków będą coraz droższe. Podwyżki stóp procentowych pozytywnie wpłyną na wyniki finansowe instytucji notowanych na GPW. Choć wzrosty kursów hamować może planowana przez Skarb Państwa sprzedaż części PKO BP i debiut Banku Gospodarki Żywnościowej, to ten rok powinien być dla inwestorów udany. Ci, którzy mają w portfelach papiery polskich banków, mogą liczyć nawet na 15-proc. zysk.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t40798.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/bank;handlowy;zastapi;bz;wbk;w;wig20,46,0,804910.html) Bank Handlowy zastąpi BZ WBK w WIG20
Po dzisiejszej sesji Bank Zachodni WBK opuści grono 20 największych notowanych na GPW spółek. To efekt udanego wezwania na jego akcje przez hiszpańskiego Santandera. W WIG20 zastąpi go Bank Handlowy. Zmianę już wczoraj w kursach uwzględnili inwestorzy. Akcje Banku Zachodniego potaniały o 0,5 procent. Z kolei papiery Handlowego podrożały o ponad 1 procent.

Czy to sygnał do dalszych wzrostów walorów tej spółki? - _ WIG20 jest indeksem prestiżowym, jednak gdyby Bank Handlowy wchodził do jednego z indeksów międzynarodowych, takich jak MSCI, zwyżka byłaby zapewne większa. W tym wypadku zmiana jest już zdyskontowana w cenie, co widać na wykresie banku _ - podsumowuje Marek Juraś, analityk UniCredit.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/czujko;rzad;jest;podejrzany;ukrywa;wielki;plan,53,0,805941.html) Czujko: Rząd jest podejrzany. Ukrywa wielki plan
Zmiana może jednak przynieść bankowi i jego akcjonariuszom inne korzyści. _ - Efektem wejścia do WIG20 będzie wzrost obrotów i lepsze postrzeganie spółki. W tej kwestii straci BZ WBK, który co prawda będzie notowany, jednak wypadnie z list uczestników najważniejszych indeksów - _uważa Michał Sobolewski, analityk IDM SA.

Akcje podrożeją o nawet 15 procent

Indeks sektorowy WIG-Banki od dołka bessy w połowie lutego 2009 roku zyskał już niemal 200 procent. Tym samym wypadł znacznie lepiej niż wskaźnik, w którego skład wchodzi większość notowanych w Warszawie spółek. WIG zwyżkował bowiem w tym czasie o około 130 procent.

Zdaniem analityków grupa notowanych w Warszawie banków nie jest przewartościowana i wciąż ma potencjał do dalszych wzrostów. - _ Sektor podnosi się po kryzysie, poprawiają się zyski, nie jest to jeszcze w pełni odwzorowane w cenach _ - uważa Marcin Jabłczyński, analityk Deutsche Banku. Jego zdaniem od obecnego poziomu indeks WIG-Banki może w tym roku wzrosnąć o nawet 15 procent.

Zyski wciąż będą rosły, pomogą podwyżki stóp procentowych

Wiele wskazuje na to, że w tym roku banki zarobią jeszcze więcej niż w latach ubiegłych. - _ Wyniki sektora mogą wzrosnąć o 10-15 procent _ - prognozuje Marcin Materna, szef analityków DM Millennium. Jego zdaniem wpłynie na to między innymi wzrost sprzedaży kredytów dla dużych przedsiębiorstw oraz podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Na oczekiwaną podwyżkę stóp procentowych zwraca także uwagę Michał Sobolewski. - _ Przełoży się ona na wyższe przychody banków z portfela kredytowego. Wolniej będzie rosło natomiast oprocentowanie depozytów - tłumaczy . _

Analityk IDM SA zwraca także uwagę na wyższą jakość aktywów, która sprawi, że banki będą musiały tworzyć mniejsze rezerwy na poczet tzw. złych długów. Do tego portfel kredytowy - będący źródłem bankowych zysków - będzie systematycznie rósł.

Niebezpieczna podaż akcji

- _ Największym zagrożeniem dla inwestujących w akcje banków jest ryzyko dużej podaży, w efekcie planowanej przez resort skarbu sprzedaży 20-proc. akcji PKO BPoraz oferty Banku Gospodarki Żywnościowej _ - uważa Marcin Jabłczyński.

10 procent akcji będących w posiadaniu BGK oraz taki sam pakiet, którego właścicielem jest Skarb Państwa mają na rynek trafić w drugiej połowie września. Wartość sprzedawanych akcji po aktualnym kursie sięga ponad 11 miliardów złotych.

Z kolei wartość planowanego na początek czerwca debiutu Banku Gospodarki Żywnościowej na warszawskiej giełdzie może według analityków opiewać na kwotę około miliarda złotych.

Analitycy ** zwracają także uwagę na dużą konkurencję pomiędzy bankami, jednak większość podkreśla, że rywalizacja nie będzie dotyczyła oprocentowania, a bardziej skupi się na opłatach.

Wśród liderów Getin i.... PKO BP

W opublikowanej kilka dni temu przez Goldman Sachs analizie notowanych na GPW banków, najlepiej ocenione zostały Getin Holding oraz PKO BP. Jeden z największych na świecie banków inwestycyjnych wycenił ich akcje na odpowiednio 19,2 i 56,5 złotego. Obu spółkom daje to około 30-procentowy potencjał wzrostowy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t127864.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/2011;na;gpw;zobacz;prognozy;analitykow,37,0,747045.html) 2011 na GPW. Zobacz prognozy analityków
Wymienione banki jako potencjalnych liderów w sektorze typują także analitycy, z którymi rozmawiał Money.pl. - _ Getin wygląda dobrze zarówno na wykresie, jak i pod kątem wskaźników finansowych. Zwróciłbym uwagę także na PKO BP, jednak na solidny wzrost liczyłbym dopiero po ofercie publicznej _ - prognozuje Marcin Materna.

Z opinią szefa DM Millennium zgadza się Michał Sobolewski. Zwraca także uwagę na jeszcze jedną kwestię. - _ PKO BP i Getin ucierpiałyby relatywnie najmniej na ewentualnym wprowadzeniu podatku bankowego. Spółki finansują się w dużej mierze depozytami detalicznymi, które prawdopodobnie nie zostaną objęte podatkiem _ - uważa analityk IDM SA.

KOMENTARZ

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t46882.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/wielkie;trzesienie;w;bankach;dzialajacych;w;polsce,138,0,766090.html) Wielkie trzęsienie w bankach działających w Polsce Prawie miliona osób dotkną zmiany na rynku bankowym. Raiffeisen Bank przejmie większość udziałów w Polbanku EFG.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t25664.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/akcje;bankow;dadza;zarobic;mimo;fuzji,230,0,768230.html) Akcje banków dadzą zarobić. Mimo fuzji Zyski mogą się jednak pojawić dopiero w drugiej połowie roku. Zdecydują rosnące wyniki finansowe i wypłaty dywidend.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)