Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Inflacja będzie spadać. RPP obetnie stopy procentowe

0
Podziel się:

Luty będzie ostatnim miesiącem,w którym odnotujemy inflację znacznie powyżej 3 proc.- wynika z analizy Money.pl.

Inflacja będzie spadać. RPP obetnie stopy procentowe
(Monkey Business Images/Dreamstime.com)

Średnioroczna inflacja konsumencka spadnie w tym roku do 2,6 proc. z 4,2 proc. zanotowanych w 2008 roku - wynika z analizy Money.pl.

Z analizy Money.pl wynika również, że w lutym inflacja konsumencka (CPI) wyniosła 3,3 proc. wobec 3,1 proc. zanotowanych w styczniu. Zdaniem większości analityków w kolejnych miesiącach powinniśmy oczekiwać spadku CPI. Spowoduje to, że średniorocznie wyniesie ona znacznie mniej niż 3 proc.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje dzisiaj o godzinie 14 dane dotyczące inflacji za styczeń (weryfikację) i za luty, wyliczone według nowego koszyka wskaźnika cen towarów i usług (CPI) . Zdaniem analityków ewentualne zmiany w sposobie jej wyliczania nie powinny znacząco wpłynąć na średnioroczny wskaźnik CPI.

Najniższej inflacji średniorocznej w tym roku spodziewa się Arkadiusz Krześniak z Deutsche Bank Polska - wynika z naszej ankiety. Według Krześniaka CPI wyniesie w 2009 roku 2,3 proc. Z kolei Ernest Pytlarczyk z BRE Banku szacuje, że będzie to 3 proc.

Prognozy dotyczące inflacji (CPI)
l.p. Instytucja Inflacja w 02.09 Inflacja średnioroczna
1. Piotr Bielski BZ WBK 3,2% 2,5%
2. Łukasz Bugaj Xelion 3,3% 2,5%
3. Jakub Borowski Invest Bank 3,2% 2,5%
4. Maja Goetting BPH 3,4% 2,6%
5. Remigiusz Grudzień PKO BP 3,5% 2,8%
6. Arkadiusz Krześniak Deutsche Bank 3,3% 2,3%
7. Przemysław Kwiecień X-Trade Brokers 3,5% 2,8%
8. Grzegorz Maliszewski Millennium Bank 3,4% 2,4%
9. Marcin Mrowiec Pekao SA 3,2% 2,6%
10. Marcin Mróz Fortis Bank 3,4% 2,7%
11. Marta Petka Raiffeisen Bank 3,2% 2,8%
12. Ernest Pytlarczyk BRE Bank 3,6% 3,0%
13. Dariusz Winek BGŻ 3,2% 2,9%
00. przybliżona średnia 3,34% 2,65%

oprac. Marek Knitter, Money.pl

Według Narodowego Banku Polskiegoinflacja w tym roku powinna wynieść 3,2 proc. Jednak ostatnie wypowiedzi prezesa banku centralnego Sławomira Skrzypka sugerują, że będzie ona raczej bliższa środka celu założonego przez Radę Polityki Pieniężnej, czyli 2,5 proc. Z kolei w budżecie rząd zapisał CPI na poziomie 2,9 proc.

Centralna ścieżka projekcji NBP przewiduje, że średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 3,2 proc., w roku 2010 spadnie do 1,9 proc., w 2011 roku - do 0,9 proc.

CPI-ostatni wyskok?

Wyższą inflację w lutym zawdzięczamy przede wszystkim wzrostom cen regulowanych jak i słabemu złotemu. To, co się działo z krajową walutą znalazło swoje odbicie w importowanych towarach, a przede wszystkim w ropie, która zwiększa m.in. koszty transportu. Analitycy nie są jednak pewni jak duży wpływ mogło to mieć na inflację w lutym. Jednak ich szacunki na ogół są bardzo zbliżone do siebie.

_ - Jeśli chodzi o inflację oczekujemy wzrostu do 3,5 proc. ze względu na droższe paliwa, choć po części także droższą żywność _ - uważa Przemysław Kwiecień z X-Trede Brokers.

Zdaniem większości analityków luty będzie ostatnim miesiącem, w którym inflacja wzrosła znacznie powyżej 3 proc. Według nich w połowie roku CPI znajdzie się już blisko środka celu RPP jakim jest 2,5 proc., a nawet jeszcze niżej.


źródło: GUS, Money.pl
Inflacja I - względem analogicznego miesiąca roku poprzedniego
Inflacja IV - wskaźnik inflacji średniorocznej (średnia inflacji I z ostatnich 12 miesięcy)

_ - Moim zdaniem w połowie roku inflacja znajdzie się poniżej 2 proc. i w kolejnych miesiącach będzie oscylować na tym poziomie. Obecnie występują dwa czynniki, które mogą wpływać na ewentualnie wzrost inflacji. Chodzi o wzrost cen regulowanych i słabego złotego _ - mówi Money.pl Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku.

Według Marcina Mrowca z Pekao SA _ oczekiwania inflacyjne wyraźnie się poprawiły, do czego przyczynia się globalne spowolnienie _, _ przekładające się na zmniejszenie popytu zarówno inwestycyjnego, jak i konsumpcyjnego. To z kolei sprzyja m.in. spadkom cen surowców i energii. _

Nadal największą niewiadomą stanowi kurs złotego, który ma wpływ nie tylko na inflację, ale również na decyzje RPP. Zakładając jednak spadek CPI w kolejnych miesiącach, Rada nadal będzie luzować politykę monetarną. Nie można jednak wykluczyć, że w tym miesiącu postanowi zrobić sobie przerwę i decyzję o kolejnej obniżce stóp procentowych podejmie na kwietniowym posiedzeniu.

| Niższa inflacja, a nasze portfele |
| --- |
| **Marek Knitter

Money.pl** Niższa inflacja to dobra wiadomości dla nas wszystkich. Więcej zyskują osoby, które założyły wcześniej lokaty bankowe, czy kupiły detaliczne obligacje skarbowe. Mniej tracą nawet te osoby, które swoje oszczędności trzymają w skarbonkach. Ceny towarów na półkach sklepowych przestają rosnąć, a w dłuższej perspektywie należy oczekiwać ich spadku. Coraz niższa inflacja, to także zapowiedź spadających stóp procentowych. Jest to więc ostatni dzwonek jeżeli chcemy skorzystać z wyżej oprocentowanych depozytów bankowych. Z kolei dla spłacających kredyty w złotych każda decyzja RPP o obniżce stóp procentowych to ulga dla portfela. Do pełni szczęścia brakuje tylko jednego - stabilizacji na rynku walutowym. To, co się dzieje ze złotym nie poprawia nastrojów nikomu. Nie ma
nic gorszego jak silne wahania, których skali nie daje się przewidzieć. Taka sytuacja hamuje zapędy części członków RPP do dokonywania głębszych cięć stóp procentowych. Większość z nas denerwuje się kiedy ceny towarów czy usług nagle rosną o kilka procent. Już nie pamiętamy, że jeszcze 19 lat temu inflacja roczna w Polsce wynosiła ponad 585 proc. Teraz, brzmi to jak kiepski film fantastyczny... |

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)