Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Ratunek dla Credit Suisse. Szwajcaria rozważa nacjonalizację banku

9
Podziel się:

Szwajcarskie władze rozważają pełną lub częściową nacjonalizację Credit Suisse jako jedyną realną opcję poza przejęciem banku przez UBS Group, poinformował Bloomberg. Po załamaniu kursu w środę Credit Suisse w czwartek odrabiał straty, ale sytuacja banku wciąż jest bardzo trudna.

Ratunek dla Credit Suisse. Szwajcaria rozważa  nacjonalizację banku
Szwajcarskie władze rozważają pełną lub częściową nacjonalizację Credit Suisse (Getty, © 2023 Bloomberg Finance LP)

Sytuacja jest bardzo płynna i może się jeszcze zmienić, ponieważ władze starają się sfinalizować rozwiązanie dla banku do czasu otwarcia rynków azjatyckich, czyli do późnego wieczora w Europie, twierdzą informatorzy Bloomberga.

Szwajcarskie ministerstwo finansów odmówiło Bloombergowi komentarza, w tej sprawie.

Według raportu Bloomberga przejęcie Credit Suisse Group AG przez UBS wiąże się z wieloma problemami, głównym jest odpowiedź na pytanie, kto pokryje straty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Robertem Adamczykiem

Zdaniem informatorów Bloomberga UBS prosi rząd o poniesienie kosztów przejęcia i potencjalnych przyszłych strat w wysokości około 6 miliardów dolarów zaś rząd miał zaoferować 1 miliard USD

Problemy Credit Suisse. Oto co się stało

Gwałtowny spadek notowań Credit Suisse, którego akcje straciły już od marca 2021 roku 83 proc. swej wartości, spowodowała deklaracja banku centralnego Arabii Saudyjskiej, jego największego udziałowca, który ogłosił, że nie zasili go dodatkowym kapitałem.

W środę wieczorem szwajcarski bank centralny i Finma, regulator rynku, wydali wspólne oświadczenie, w którym poinformowano, że Credit Suisse spełnia wymogi dotyczące kapitalizacji i płynności stawiane bankom "o znaczeniu systemowym", a w razie konieczności bank centralny "zapewni płynność Credit Suisse".

Credit Suisse poinformował w czwartek nad ranem, że pożyczy do 50 miliardów franków szwajcarskich od Narodowego Banku Szwajcarii w ramach tak zwanej "decydującej akcji", mającej na celu zwiększenie jego płynności.

Problemy Credit Suisse, banku o zasięgu globalnym, pogłębiły perturbacje w światowym sektorze finansowym po niedawnym upadku amerykańskiego Silicon Valley Bank.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
WYRÓŻNIONE
ewq
2 lata temu
Zadłużali bank, a na samym końcu ratuje ich państwo ahahahah idealny biznes
Myślący
2 lata temu
Wasze kredyty to dla banku żyła złota, taki kredyt można sprzedać, negocjować, i zawsze się znajdzie ktoś chętny by odzyskać należności. Z kolei lokaty... O to panie, bardzo niewygodny temat. Nie dość że trzeba rozliczyć się z kapitału to jeszcze oddawać klientowi odsetki. A władza lubi niewolników. Najgorsi dla państwa są ludzie bez długów i z gotówką. Dlatego jest inflacja i systematyczne niszczenie takich ludzi.
Cfaniak
2 lata temu
Nasze są zyski a straty wspólne
NAJNOWSZE KOMENTARZE (9)
jj1
2 lata temu
Wszystkie upadające banki robiły interesy na wyprowadzaniu z Chin lewego szmalu
aa_
2 lata temu
Obajtek?
Ryh
2 lata temu
,,zły,, pieniądz od złych
morze
2 lata temu
mocarstwo 500+ wykupi to padło ?
Nnn
2 lata temu
Trader 21 mówi o tym od lat. Zostaną tylko banki centralne

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.