Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Stopy procentowe. Na posiedzeniu RPP pojawił się wniosek o podwyżkę o 100 pb.

44
Podziel się:

Na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej pojawiła się propozycja podwyższenia stóp procentowych o 100 punktów bazowych. Głosowała za nim jedynie prof. Joanna Tyrowicz, więc ostatecznie przepadł. Członkini RPP kolejny raz opowiedziała się za podwyżką – podano na stronie internetowej NBP.

Stopy procentowe. Na posiedzeniu RPP pojawił się wniosek o podwyżkę o 100 pb.
Stopy procentowe. Prof. Joanna Tyrowicz (na zdjęciu) głosowała za ich podwyższeniem o 100 pb. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

We wrześniu RPP zdecydowała się obniżyć stopy procenowe o 75 pb., przez co główna stopa referencyjna spadła do 6 proc. (obecnie wynosi ona 5,75 proc. po październikowym posiedzeniu). To zaskoczyło analityków, ekonomistów i obserwatorów, którzy co prawda spodziewali się obniżki, ale mniejszej, bo o 25 pb.

Był pomysł podwyższenia stóp

Nie było jednak jednomyślności wśród członków Rady. Sprawozdanie z posiedzenia wrześniowego pokazuje, że na stole był pomysł podwyższenia stóp procentowych o 100 pb.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po wyborach w NBP nastąpią zmiany? "Pan prezes może zacząć się wyzłośliwiać"

Za takim rozwiązaniem głosowała prof. Joanna Tyrowicz. Była jednak w tym osamotniona, gdyż poparcia takiej podwyżce nie udzielił żaden z pozostałych członków RPP.

Jednomyślności nie było też w przypadku obniżenia stóp procentowych o 75 pb. Przeciwko temu głosowali we wrześniu Ludwik Kotecki, Joanna Tyrowicz i Przemysław Litwiniuk. Propozycję poparli pozostali członkowie RPP.

Stopy w dół od września

Obniżenie stóp we wrześniu zaskoczyło rynek. W końcu sam prof. Adam Glapiński zapowiadał wcześniej, że obniżka będzie możliwa w wypadku, jeżeli inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego. Tymczasem w sierpniu GUS wskazał, że wskaźnik wzrostu cen zatrzymał się na poziomie 10,1 proc.

Jednak szef NBP na konferencji prasowej wytłumaczył, że tak naprawdę w momencie podejmowania decyzji przez Radę inflacja była już na jednocyfrowym poziomie, dlatego też RPP zdecydowała się na obniżkę. A dlaczego o 75 pb.? Adam Glapiński wyjaśnił, że 25 pb. to obniżka stóp za wrzesień, a pozostałe 50 pb. to "zaległe" obniżki za miesiące wakacyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Qwerty
3 miesiące temu
Polacy to bardzo naiwny naród, znowu chcecie żyć w polandii a nie Polsce, polandia czyli niemiecka Republika niemieckiego kalifatu. Zobaczymy, znowu będzie Irlandia i zmywak oraz Niemcy i szparagi. Nasi dziadkowie przekręcają się w grobie, walczyli za kraj z Niemcami a teraz ich potomkowie go darmo oddadzą Niemcom. Naprawdę ktoś wierzy, że Niemiec i Belg będzie dbał o wasze interesy? A może Francuz? Już pomogli nam wszyscy w 1939. Pozdrawiam
Oli
4 miesiące temu
Tyrowicz jest protegowana PO
tyrowiczPrecz
4 miesiące temu
Jej wygląd jest wprost proporcjonalny do podejmowanych decyzji.
Free
4 miesiące temu
Ona ma rację i słusznie dąży do podwyżki stóp procentowych a w nowym roku będzie prezesem Rpp i cel osiągnie
Katowiczanka
4 miesiące temu
Ta pani to pewnie od Leszczyny.... polonistka ?
...
Następna strona