Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Stopy procentowe zostaną bez zmian. "Piątka Kaczyńskiego" nie zrobiła wrażenia na RPP

1
Podziel się:

Stopy procentowe jeszcze długo będą rekordowo niskie. Prognozy wolniejszego wzrostu cen sprawiają, że prezes Adam Glapiński wyklucza jakiekolwiek podwyżki. Ekonomiści wskazują, że może się to zmienić pod koniec roku.

Stopy procentowe ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej.
Stopy procentowe ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej. (East News, Jacek Domiński/Reporter)

Stopy procentowe już 48. miesiąc z rzędu utrzymują się na tym samym, rekordowo niskim poziomie. Główna stawka oprocentowania wynosi 1,5 proc. - podała Rada Polityki Pieniężnej w środę, po dwudniowym posiedzeniu.

Ekonomiści nie są zaskoczeni. Od dłuższego czasu nie ma mowy o podwyżkach, choć jest to nieuniknione. Pytanie tylko, kiedy się to stanie. To ważne przede wszystkim z punktu widzenia wszystkich osób spłacających kredyty. Wyższe oprocentowanie będzie oznaczać większe miesięczne płatności.

Stopy procentowe. Co dalej?

- Rada Polityki Pieniężnej nie wydaje się specjalnie zatroskana planowanym pakietem stymulacyjnym ze strony partii rządzącej. Takie wnioski można wyciągnąć po wczorajszej konferencji prasowej, podczas której prezes Glapiński kategorycznie wykluczył możliwość podwyżek stóp procentowych w odpowiedzi na bardziej ekspansywną politykę fiskalną - komentuje sytuację Arkadiusz Balcerowski, analityk Domu Maklerskiego XTB.

Zobacz także: Co dalej ze stopami procentowymi

Stopy procentowe mogą pozostać bez zmian ze względu na prognozowane utrzymywanie w ryzach inflacji. Z prognoz NBP wynika, że w tym roku średni wzrost cen wyniesie około 1,7 proc. wobec wcześniej spodziewanych 3,3 proc.

- To ewidentnie jest efektem braku realizacji pesymistycznego scenariusza wzrostu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych o około 15 proc. W rezultacie ścieżka inflacyjna wskazuje na komfortową sytuację aż do 2021 roku - wskazuje Balcerowski.

Stopy procentowe. Będzie ciekawiej

Ekonomiści Santandera wskazują, że tak długo, jak inflacja pozostaje niska, zmiany retoryki bankierów z RPP są mało prawdopodobne.

- W radzie może jednak zrobić się ciekawiej pod koniec roku, gdy zgodnie z naszymi prognozami inflacja odbije w górę, dochodząc do celu 2,5 proc. Na razie jednak hasłem przewodnim opisującym politykę pieniężną pozostaje stabilizacja - podkreślają.

Ostatni raz stopy procentowe w Polsce zmieniono w marcu 2015 roku. Zakończyła się wtedy seria obniżek, która zaczęła się trzy lata wcześniej. Od tej pory Rada Polityki Pieniężnej spotyka się co miesiąc i ogłasza, że nic nie zmienia. Oprócz stopy referencyjnej nic nie zmieniło się też w przypadku stopy lombardowej (2,5 proc.), stopy depozytowej (0,5 proc.) i stopy redyskonta weksli (1,75 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
TEA
5 lata temu
OSZUSCI ZLODZIEJE TAK DZIALA PIS