Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

mBank nie chce wojny z UOKiK. Kredyty we frankach tanieją

0
Podziel się

Klientom, którzy brali kredyty przed 1 września 2006 roku oprocentowanie spadnie 0,25 p.p.

mBank nie chce wojny z UOKiK. Kredyty we frankach tanieją
(PAP/Tomasz Gzell)
bEgHrjPF

Sprawa dotyczy klientów, którzy brali kredyty denominowane we frankach szwajcarskich przed 1 września 2006 roku. Im oprocentowanie ustala zarząd banku, które spadnie o 0,25 punktu procentowego.

Zapisami w umowach mBanku zajął się UOKiK. Urząd kierowany przez Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel (na zdjęciu) zakwestionował zawartą w umowach na kredyty hipoteczne klauzulę stanowiącą, że mBank może zmienić niektóre warunki umowy. Skierował pozew do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Władze banku pierwszy raz od maja 2003 roku obniżyły klientom oprocentowanie. Pomimo tego, że od października 2008 roku Szwajcarski Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 250 punktów bazowych wcześniej mBank ani razu nie ulżył swoim kredytobiorcom.

bEgHrjPH

Dotyczy to około 9 tys. osób, które wzięły kredyty przed 1 września 2006 roku. Wtedy obowiązywała zasada, że oprocentowanie ustala zarząd banku. Obecnie zależy ono od LIBOR-u, czyli ceny pieniądza na rynku międzybankowym. Do LIBOR-u 3M doliczana jest marża banku (zapisana w umowie) i z tego wynika oprocentowanie kredytu, a zatem wysokość spłacanych przez klientów rat.

PORÓWNANIE OPROCENTOWANIA LIBOR CHF I OPROCENTOWANIA W mBANKU PRZED OBNIŻKĄ

Klienci mBanku rozpoczęli więc w internecie kampanię, która miała wywrzeć na bank presję, aby obniżył oprocentowanie kredytów we frankach. Przypominali oni na forum dyskusyjnym banku, że gdy rosły stopy procentowe w Szwajcarii, a co za tym idzie również i LIBOR, bank w ciągu roku - od lipca 2006 do lipca 2007 - oprocentowanie podniósł pięciokrotnie, razem o 150 punktów.

bEgHrjPN
RAPORTY O KREDYTACH HIPOTECZNYCH
*Kredyty pod lupą. KNF ujęła się za kredytobiorcami * Komisja Nadzoru Finansowego skrytykowała banki za chęć renegocjacji kredytów.
*Sprawdź, które banki nie reagują na obniżki stóp w Szwajcarii * Szwajcarski Bank Centralny obniżył stopy procentowe do 0,25 procent.
*Polacy sumienniej spłacają mieszkania niż samochody * Jak sprawdził Money.pl, niespłacane kredyty hipoteczne to zaledwie 6 proc. wszystkich zaległości w bankach.
*Rekordowe zadłużenie przez słabego złotego * Polacy winni są bankom ponad 390 mld zł. Furorę robią zakupy na raty - wynika z danych NBP.

mBank odpierał zarzuty. Wyjaśniał, że podwyżki były i tak na niższym poziomie niż wzrost szwajcarskich stóp procentowych - od czerwca 2004 do września 2007 roku wzrosły one 10 razy w sumie o 250 punktów.

bEgHrjPO
bEgHrjQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)