Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE:
Dwucyfrowy wzrost przemysłu. Nowe dane GUS

PKO BP wdraża blockchain. Ma umowę z Coinfirm

PKO BP wdraża blockchain. Ma umowę z Coinfirm

Z lewej: Paweł Kuskowski, prezes Coinfirm, z prawej: Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego
Z lewej: Paweł Kuskowski, prezes Coinfirm, z prawej: Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego

PKO Bank Polski oraz startup Coinfirm podpisały umowę o współpracy. Dzięki temu bank - jako pierwsza polska instytucja finansowa - rozpoczęła wdrożenie rozwiązań w technologii blockchain. Na początek posłuży ona weryfikacji autentyczności dokumentów bankowych.

"Jest to kolejny etap realizacji cyfrowej strategii banku. (...) Dotychczasowe testy potwierdziły możliwości integracji tej technologii z istniejącą infrastrukturą banku w wielu ważnych obszarach biznesowych. Nad rozwojem technologii pracować będzie nowo powołane Centrum Kompetencyjne Blockchain PKO Banku Polskiego" - czytamy w komunikacie.

Czym jest blockchain? To w uproszczeniu zdecentralizowana i rozproszona baza danych, która szersze zastosowanie znalazła m.in. w kryptowalutach. To one rozsławiły ją kilka lat temu. Teraz okazuje się, że może być rewolucją w wielu gałęziach biznesu.

Blockchain. Na czym polega ta rewolucja?


 

Platforma, która znajdzie zastosowanie w PKO BP to Trudatum. Opracowała ją firma Coinfirm, biorąca udział w jednym z projektów banku skierowanych do startupów.

Bank podał, że pierwszy etap wdrożenia skupi się na integracji z systemami bankowymi oraz udostępnieniu rozwiązania pozwalającego na weryfikację autentyczności dokumentów bankowych. Każdy dokument zapisany w sieci blockchain (np. potwierdzenie transakcji lub regulamin bankowy) zostanie wystawiony w formie nieodwracalnego skrótu, podpisanego kluczem prywatnym banku. Pozwoli to klientowi na zdalne sprawdzenie, czy plik, który otrzymał od kontrahenta lub banku, jest prawdziwy i czy nie doszło do próby jego modyfikacji.

- Technologia blockchain ma potencjał do tego, by zrewolucjonizować sektor finansowy, dlatego poświęcamy jej dużo uwagi - powiedział dyrektor biura innowacji PKO BP Grzegorz Pawlicki. - Chcemy ją dobrze rozumieć i wykorzystać w możliwe najszerszym zakresie. Blockchain spełnia kluczowe wymagania trwałego nośnika, zapewniając między innymi poufność oraz integralność dokumentów przekazywanych klientowi, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tej technologii dla banków.

Dotychczasowe działania banku ukierunkowane na rozwój cyfrowych rozwiązań zostaną wzmocnione dzięki utworzeniu Centrum Kompetencyjnego Blockchain. Zespół ekspertów PKO PB skoncentruje się na pracach badawczych dotyczących technologii blockchain w zakresie technologicznym, biznesowym i regulacyjnym, koordynowaniu prac wdrożeniowych oraz poszukiwaniu nowych obszarów praktycznego zastosowania blockchain w bankowości.

pko bp, startup, blockchain, fintech, coinfirm, trudatum
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Urszula
2018-03-29 16:36
fajna sprawa. inne firmy mogą brać przykład. jak dla mnie szarego człowieka temat trochę niezrozumiały. w kwietniu 12-14 w nadarzynie na targach informatycznych będą poruszane kwestie m.in. o zabezpieczeniach. Koleżanka jedzie tam to się z nią zabiorę i się czegoś przy okazji dowiem
Hiob
2018-03-28 16:29
Od razu wiedziałem, że to możne mnie dotyczyć. Mam 1600 zł. emerytury i chodzę co niedziela do kościoła. Jak się cieszę, ze wreszcie powstało.
TakiZlom
2018-03-28 15:58
Blockchain w Banku PKOBP to tzw. zagrywka marketingowa pamiętam, że przecież od dawna do autoryzacji obiegu dokumentów etc. w tym banku wykorzystywany był PGP. Akcję nazywam Gmeraniem dla gmerania. :) Jak zresztą reszta bajzlu w tym kraju zawsze była robiona. Rozdzielanie kompetencji rozproszenie na firmy, firemki słono opłacane. Takie wykazanie inwestowania które po kilku chwilach okazywalo się bezproduktywne.
Pokaż wszystkie komentarze (38)