Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ukraiński minister żąda sankcji wobec największego rosyjskiego banku

Ukraiński minister żąda sankcji wobec największego rosyjskiego banku

Fot. Bartosz Wawryszuk

Ukraina zastosuje sankcje wobec działającej w tym kraju spółki córki największego rosyjskiego banku detalicznego Sbierbank, jeśli ten będzie honorował dokumenty wydawane przez prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Zamknięcia znajdujących się na Ukrainie oddziałów Sbierbanku zażądał we wtorek minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Jego zdaniem bank, który uznaje marionetkowe republiki i aneksję ukraińskich terytoriów, nie może działać na Ukrainie.

"Sbierbank powinien zakończyć swoją pracę na Ukrainie! Precz z plaży!" - napisał Awakow na Facebooku, domagając się, by na tę sytuację zareagował Narodowy Bank Ukrainy (NBU).

W odpowiedzi NBU oświadczył, że czeka na potwierdzenie informacji o uznawaniu przez Sbierbank dokumentów separatystów z Donbasu. "Jeśli informacje te zostaną potwierdzone, NBU będzie inicjował poprzez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony wprowadzenie sankcji wobec Sbierbanku" - przekazano w komunikacie.

Sbierbank działa na Ukrainie od 2001 roku, a jego właścicielem jest w stu procentach Sbierbank Rosji.

Wcześniej rosyjski portal RBK podał, że banki w Rosji, mimo dekretu prezydenta Władimira Putina, wciąż nie respektują dokumentów wydawanych przez separatystów w Donbasie i nie są przygotowane do otwierania właścicielom takich paszportów rachunków bankowych.

Po publikacji RBK Sbierbank przekazał, że od wtorku zaczął obsługiwać klientów z "donbaskimi" paszportami.

Wcześniej w centrum obsługi klienta Sbierbanku poinformowano RBK, że bank nie przyjmuje takich paszportów przy swoich operacjach, dlatego że obie "republiki" nie są uznanymi - także przez Rosję - państwami. Ze swej strony rzecznik Sbierbanku powiedział portalowi, że instytucja ta będzie obsługiwać posiadaczy tych paszportów, gdy tylko zakończą się w najbliższych dniach procesy "adaptacji przyjmowania nowego rodzaju dokumentów".

18 lutego Putin wydał dekret o uznawaniu przez Rosję paszportów wydawanych przez separatystów w Donbasie mieszkańcom kontrolowanych przez nich regionów. Dokumenty - w tym akty urodzenia i ślubu, dyplomy, numery rejestracyjne i dokumenty samochodów - uznawane mają być czasowo, "do uregulowania politycznego" sytuacji w Donbasie.

Z Kijowa Jarosław Junko

ukraina, sankcje, władimir putin, sbierbank, arsen awakow
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Polak 4455
2017-03-09 11:09
Należy wspierać Ukrainę, którą napadła Rosja. Rosja musi opuścić całość terytorium Ukrainy.
Polak1111111111111
2017-03-08 13:36
Ale już handlować z Rosja czy z separatystami to można? Barany!
analityk
2017-03-08 11:30
Precz z plaży zabójców z UPA-OUN; won.
Nie mogę się doczekać chwili, kiedy armia rosyjska, wejdzie do Kijowa i na Hałyczynę.
Pokaż wszystkie komentarze (8)