Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK chce karać banki. Za wysokie spready

0
Podziel się:

Urząd chce wypracować wzór umowy z mechanizmem ustalania wahań kursów.

UOKiK chce karać banki. Za wysokie spready
(UOKiK)
bECBOvnV

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce, aby banki stosowały opartą na obiektywnych kryteriach politykę ustalania spreadów. Chce wypracować wzór umowy kredytowej.

Urząd liczy na pozytywny wyrok sądu w sprawie Banku Millennium, co pozwoliłoby nakładać kary na inne banki, które dowolnie ustalają wysokość spreadów, poinformowała prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska -Tomkiel (na zdjęciu).

*UOKIK *przeprowadził kontrole w 17 bankach oferujących kredyty hipoteczne w zakresie ustalania kursów walut, która objęła wzorce umów, regulaminy oraz tabele opłat i prowizji. Wynika z niej, że banki (wyjątek stanowi GE Money Bank) informują o kursach walutowych oraz o poziomie spreadów na swoich stronach internetowych lub w tabelach kursowych, ale nie wskazują zasad ich obliczania.

bECBOvnX

UOKIK chce, aby we wzorcu umowy kredytowej był wskazany mechanizm ustalania spreadu np. wysokość kursu średniego NBP powiększonego o marżę banku lub inny model, który umożliwiłby klientowi porównanie ofert kredytów różnych banków.

_ Oczekujemy na korzystny wyrok Sądu Ochrony konkurencji i Konsumentów w sprawie Banku Millennium. Jeśli ten wyrok będzie korzystny dla nas to będzie oznaczać, że postanowienie zostanie wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, a inne banki też będą musiały wycofać się z tych klauzul _ - powiedziała dziennikarzom Krasnodębska -Tomkiel.

W kwietniu do SOKiK trafił pozew przeciw bankowi Millennium. Urząd zakwestionował m.in. klauzulę, zgodnie z którą bank może dobrowolnie kształtować kursy walut w przypadku kredytu indeksowanego walutą obcą, a informację nt. kursu sprzedaży dewiz klient ma uzyskać z tabeli kursów walut obcych banku z dnia spłaty.

Jeśli SOKiK wyda pozytywną dla Urzędu decyzję, na banki stosujące niedozwolone klauzule prezes UOKiK będzie mógł nakładać kary wysokości do 10 proc. ubiegłorocznych przychodów.

bECBOvod

_ - Ponad 22 procent osób mocno odczuło niekorzystny sposób ustalania kursów. Konsument nie jest w stanie przewidzieć w oparciu o jakie kryteria kurs jest ustalany, jest zdany na ustalenia bankowców. Tę praktykę kwestionujemy w pozwie _ - dodała.

Z ustaleń Urzędu wynika, że w związku z wejściem w życie w lipcuRekomendacji _ S _ IIwiększość banków umożliwia już kredytobiorcom spłatę kredytów denominowanych bezpośrednio w walucie obcej, ale dotyczą one nowych umów kredytowych. Jednak banki, aby zniechęcić klientów, którzy już mają kredyt i chcą korzystać z takiej opcji dyktują wysokie opłaty za aneksów do umów, często wyższe od kosztów innych aneksów.

Raport Money.pl
*Jak spłacać kredyt? Franki z kantoru wcale nie takie tanie * Kupowanie dewiz w kantorze, aby spłacać nimi raty kredytu walutowego - zamiast tak jak obecnie w złotych - będzie uciążliwe i mało opłacalne. W przypadku kredytu we franku szwajcarskim w wysokości 200 tys. zł, maksymalnie można zaoszczędzić niewiele ponad 60 złotych. Czytaj w Money.pl
bECBOvoe
bECBOvoy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)