Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wniosek w dniu spłaty raty. UOKiK: bank ma obowiązek uszanować

55
Podziel się:

- Bank ma obowiązek uszanować wniosek o wakacje kredytowe dostarczony także w dniu, kiedy przypada termin spłaty raty. Jeśli mimo to bank pobierze ratę, ma obowiązek ją zwrócić - poinformował w piątek prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Wniosek w dniu spłaty raty. UOKiK: bank ma obowiązek uszanować
Dzięki wakacjom kredytowym w bieżącym kwartale można zawiesić spłatę raty sierpniowej i wrześniowej (Adobe Stock)

Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. W bieżącym kwartale można zawiesić spłatę raty sierpniowej i wrześniowej.

"Jeśli bank pobrał ratę, ma obowiązek ją zwrócić"

W ostatnim kwartale tego roku, czyli między 1 października a 31 grudnia można odroczyć spłatę dwóch rat, a w przyszłym roku po jednej racie w każdym z kwartałów. Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z wakacji kredytowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pomoc dla kredytobiorców? "Trzeba ją dobrze adresować"

Zgodnie z ustawą, spłata kredytu zostaje zawieszona na okres lub okresy wskazane we wniosku z dniem jego doręczenia bankowi. Bank potwierdza kredytobiorcy otrzymanie wniosku w ciągu 21 dni od dnia jego doręczenia. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.

W piątek w Polsat News prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny podkreślił, że oświadczenie woli konsumenta o zawieszeniu spłaty raty obowiązuje już w dniu dostarczenia bankowi wniosku.

- To jest bardzo ważne, bo część banków zaczęło oczekiwać, że ta informacja pojawi się wcześniej, wbrew zapisom ustawy. A zatem jeśli nasza rata jest ściągana 1 sierpnia, w poniedziałek, to również w poniedziałek, jeśli złożymy takie oświadczenie, bank ma obowiązek je uszanować - zaznaczył.

- Jeśli bank pobrał ratę, ma obowiązek ją zwrócić - dodał prezes UOKiK.

Chróstny zaznaczył też, że banki nie mogą straszyć klientów, którzy skorzystają z wakacji kredytowych, utratą przyszłej zdolności kredytowej. - Przeanalizowaliśmy zapisy Prawa bankowego, regulacji dotyczących sektora, tutaj nie ma jakichkolwiek podstaw, by samym faktem skorzystania z wakacji kredytowych obciążać klientów i ograniczać im dostęp do produktów finansowych. Nie godzimy się, by w taki sposób straszyć konsumentów i zniechęcać ich do skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych - powiedział.

BIK odnotuje skorzystanie z wakacji. "To nie wpłynie na zdolność"

Wskazał, że informacja o korzystaniu z wakacji kredytowych może znaleźć się w BIK, ale nie może być wykorzystana przeciwko kredytobiorcy.

- To jest neutralna informacja z punktu widzenia oceny naszej zdolności kredytowej. Nie korzystamy z tego rozwiązania, bo np. utracimy pracę, zdolność finansową, nie. To jest ustawowe prawo, z którego możemy skorzystać, jeśli taka jest nasza wola. Nawet jeśli taka informacja się pojawi w systemie wymiany informacji między bankami, nie może wpływać na naszą zdolność kredytową, nie ma do tego jakichkolwiek merytorycznych podstaw i uzasadnienia - wskazał Chróstny.

Z wakacji kredytowych może skorzystać osoba posiadająca kredyt hipoteczny w złotych zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy (czyli po to, by w nieruchomości, na której zakup lub budowę zaciągnęło się kredyt hipoteczny mieszkać, a nie np. ją wynajmować; ponadto wakacje kredytowe przysługują tylko na jeden kredyt).

Zawieszenie spłaty raty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Jedyne opłaty, jakie mogą się w czasie wakacji kredytowych pojawić, to opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
Madzka
2 lata temu
U mnie rata też zostanie pobrana w dniu dzisiejszym. Płatność mam 10 Dnia każdego msc. Nie zmienili mi harmonogramu na czas. Twierdza że mają 21 dni na decyzje. A 21 dni jest na potwierdzenie otrzymania wniosku. Absurd i złodziejstwo. Składam Skargę do UOKiK.
zadłużony
2 lata temu
Dziś bank pobrał ratę pomimo złożenia w piątek wniosku o zawieszenie
Evv
2 lata temu
Ludzie narzekają na banki, ale dzięki kredytowi mądrze zarządzając przecież się bogacą! Jak komuś nie pasuje luksus mieszkania we własnym mieszkaniu, to ma wybór w jednym pokoju z teściami i przecież żadnych kredytów ani odsetek płacić nie musi... Może odkładać prze 20 lat... Pieniądz traci na wartości dwa razy szybciej niż jest % bankowy. Ale Polak jest zachłany, chciałby wygodne warunki za darmo, najlepiej na koszt innych i narzekać na odsetki...
Ivv
2 lata temu
Ktoś kto ma trudną naprawdę sytuację to powinien to rozumiem, ale ktoś kto ma mieszkania w najmie i z najmu opłaca raty... W tej sytuacji inni użytkownicy będą go utrzymywali bo skąś na pokrycie bieżących kosztów choćby pracowników banki muszą wziąć..
Evv
2 lata temu
Każdy kto ma firmę, pracowników i zobowiązania, a bank to tak samo firma, na logikę, jak pozbawi się przychodu na 8 miesięcy to jak utrzyma wynagrodzenia, podatki, zusy itp. Oczywiście, że to się samo nie rozejdzie, bo transakcji w tym roku jest dużo mniej i ktoś będzie musiał za to zapłacić... Wakacje to pokrętna nazwa, bo to pomoc dla tych, którzy sobie nie radzą że spłatą i inni muszą ich utrzymać. To musi wpłynąć na rynki finansowe, z nieba pieniądze nie spadną. Na ile to pogłębi kryzys i spowoduje wzrost cen, bo przecież ten koszt ktoś musi zapłacić? Czy banki będą zwalniać pracowników?
...
Następna strona