Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wysyp pozwów. Ofensywa banków wobec frankowiczów

103
Podziel się:

Banki składają pozwy przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego. Może się tego spodziewać każdy, kto w 2019 r. wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. Jak podkreśla portal prawo.pl, banki podejmują te kroki, bo obowiązuje je 3-letni okres przedawnienia roszczeń.

Wysyp pozwów. Ofensywa banków wobec frankowiczów
Banki składają pozwy przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego (Adobe Stock, Miljan Živković)

"Wysyp" pozwów przeciw frankowiczom miał miejsce z końcem roku, ponieważ terminy przedawnienia przypadają właśnie na ostatni dzień roku kalendarzowego. Problem w tym, że w sprawach frankowych nie ma jednolitej linii orzeczniczej wskazującej, od którego momentu należy liczyć początek terminu przedawnienia - czytamy w portalu prawo.pl.

- Dlatego też banki próbują się zabezpieczać i składają pozwy przeciwko swoim klientom, co do zasady biorąc pod uwagę 3-letni termin liczony od momentu wniesienia pozwu przez frankowicza - tłumaczy na łamach portalu Karolina Pilawska, adwokat, wspólnik w kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Frankowicze pewni wygranych w sądach. Prezes ZBP zwraca uwagę na niuans w wyroku TSUE

Praktyka pozywania kredytobiorców, którzy wytoczyli powództwa przeciwko bankom w 2019 r., ma związek również z treścią uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 r. SN stwierdził, że termin przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału rozpoczyna swój bieg od momentu, w którym umowa kredytu stała się nieważna.

- Takie rozumowanie należy ocenić krytycznie, bowiem frankowicz już składając pozew ma świadomość roszczeń, które wywodzi przeciwko bankowi. Niemniej wydaje się, że praktyka sądów powszechnych w tym względzie, podyktowana niewątpliwe rzeczoną uchwałą SN, staje się dość powszechna - zauważa mec. Pilawska.

Kluczowa będzie decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE

Jak podkreśla Prawo.pl - inny punkt widzenia ma Związek Banków Polskich.

Bank, jak każdy podmiot gospodarczy, musi dbać o swoje interesy oraz klientów, np. deponentów. Nie możemy więc dopuścić do przedawnienia roszczeń. Pozew może (ale nie musi) dostać nie tylko kredytobiorca, który wystąpił przeciwko bankowi do sądu, ale każdy frankowicz, który wszedł w spór z bankiem np. na drodze postępowania reklamacyjnego - tłumaczy cytowany przez Prawo.pl Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP.

Jak wskazują prawnicy, zarówno reprezentujący frankowiczów, jak i banki - problem wymaga spójnego, sprawiedliwego rozwiązania w orzecznictwie. Ogromne znaczenie mogą mieć orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na które wszyscy czekają.

Przypomnijmy, że chodzi o sprawę, w której warszawski sąd zwrócił się do TSUE z tzw. pytaniem prejudycjalnym: czy w przypadku unieważnienia umowy kredytu ze względu na niedozwolone zapisy bankowi należy się wynagrodzenie za korzystanie z jego kapitału? Wyrok w tej sprawie może być drogowskazem dla sądów krajowych do orzekania w analogicznych przypadkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(103)
Ręce opadaja
4 miesiące temu
My polskie to taki naród, ze jak jednym złe i walczą to Polakie się cieszą. Czy wakacje dla kredytów złotówkowych są Ok? Nie? Ponieważ 90% spłaca nim kapitał a ce był inny. Wiec złotówkowy ma frankowiczow jadą ale u siebie już nie widza problemu.
Edukacja fina...
5 miesięcy temu
Kancelarie zacierają rączki. Najpierw kaska na procesie frankowicz-bank, a potem bank-franowicz. Cwaniaki będą dodatkowo goleni.
Pablo
8 miesięcy temu
Bardzo dobrze, niech banki dojada cwaniaków co chcieli tani kredyt a teraz udają uposledzonych. Jechać na śmietnik z frankowiczami 😂
mieszko
8 miesięcy temu
Najlepiej będzie jak cała Polska jeden na drugiego złoży pozew o byle co. Może sądy zostaną zatkane na 100 lat.
Paw
9 miesięcy temu
Bankowe pozwy będą odrzucane jako bez zasadne po wyroku TSUE w tym roku. Nie bójcie się frankowicze, idźcie do sądów. Walczcie o swoje ze złodziejami bankowymi.
...
Następna strona