Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wysyp pozwów. Ofensywa banków wobec frankowiczów

103
Podziel się:

Banki składają pozwy przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego. Może się tego spodziewać każdy, kto w 2019 r. wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. Jak podkreśla portal prawo.pl, banki podejmują te kroki, bo obowiązuje je 3-letni okres przedawnienia roszczeń.

Wysyp pozwów. Ofensywa banków wobec frankowiczów
Banki składają pozwy przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego (Adobe Stock, Miljan Živković)

"Wysyp" pozwów przeciw frankowiczom miał miejsce z końcem roku, ponieważ terminy przedawnienia przypadają właśnie na ostatni dzień roku kalendarzowego. Problem w tym, że w sprawach frankowych nie ma jednolitej linii orzeczniczej wskazującej, od którego momentu należy liczyć początek terminu przedawnienia - czytamy w portalu prawo.pl.

- Dlatego też banki próbują się zabezpieczać i składają pozwy przeciwko swoim klientom, co do zasady biorąc pod uwagę 3-letni termin liczony od momentu wniesienia pozwu przez frankowicza - tłumaczy na łamach portalu Karolina Pilawska, adwokat, wspólnik w kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Frankowicze pewni wygranych w sądach. Prezes ZBP zwraca uwagę na niuans w wyroku TSUE

Praktyka pozywania kredytobiorców, którzy wytoczyli powództwa przeciwko bankom w 2019 r., ma związek również z treścią uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 r. SN stwierdził, że termin przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału rozpoczyna swój bieg od momentu, w którym umowa kredytu stała się nieważna.

- Takie rozumowanie należy ocenić krytycznie, bowiem frankowicz już składając pozew ma świadomość roszczeń, które wywodzi przeciwko bankowi. Niemniej wydaje się, że praktyka sądów powszechnych w tym względzie, podyktowana niewątpliwe rzeczoną uchwałą SN, staje się dość powszechna - zauważa mec. Pilawska.

Kluczowa będzie decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE

Jak podkreśla Prawo.pl - inny punkt widzenia ma Związek Banków Polskich.

Bank, jak każdy podmiot gospodarczy, musi dbać o swoje interesy oraz klientów, np. deponentów. Nie możemy więc dopuścić do przedawnienia roszczeń. Pozew może (ale nie musi) dostać nie tylko kredytobiorca, który wystąpił przeciwko bankowi do sądu, ale każdy frankowicz, który wszedł w spór z bankiem np. na drodze postępowania reklamacyjnego - tłumaczy cytowany przez Prawo.pl Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP.

Jak wskazują prawnicy, zarówno reprezentujący frankowiczów, jak i banki - problem wymaga spójnego, sprawiedliwego rozwiązania w orzecznictwie. Ogromne znaczenie mogą mieć orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na które wszyscy czekają.

Przypomnijmy, że chodzi o sprawę, w której warszawski sąd zwrócił się do TSUE z tzw. pytaniem prejudycjalnym: czy w przypadku unieważnienia umowy kredytu ze względu na niedozwolone zapisy bankowi należy się wynagrodzenie za korzystanie z jego kapitału? Wyrok w tej sprawie może być drogowskazem dla sądów krajowych do orzekania w analogicznych przypadkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(103)
WYRÓŻNIONE
Hhjvvgh
2 lata temu
Nie ma takiego prawa, które z nieważnej, złej i lichwiarskiej umowy nafaszerowanej abuzywnymi zapisami mógłby dostać zwrot czegokolwiek!!!!! Banksterzy masowo przegrywają w sądach w sprawie pseudo kredyty hipoteczne ala frank !!!!!!!! A wszystkie ostatnie wyroki TSUE były pozytywne dla konsumentów!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!! Czekamy na kary więzienia dla tych co wymyślili przekręt na franka @!!!
Tomasz2
2 lata temu
Za cały ten rozgardiasz odpowiadają polscy politycy, wszystkich opcji. Oni bowiem już na początku lat 90-tych puścili budownictwo na żywioł, pod hasłem, że wolny rynek sam wszystko wyreguluje. Było to bardzo dla nich wygodne - nie musieli zastanawiać się nad problemem mieszkaniowym Polaków. Polacy biorą kredyty w obcej walucie ? To dobrze, świetny pomysł, będą mniejsze odsetki. Jakoś nikt nie zwrócił uwagi - nie chciał zwrócić uwagi - na paradoksalność całej sytuacji wypłacania kredytów de facto złotowych nominowanych we frankach. No i mamy to, co mamy, a polscy politycy rozkładają CZYSTE ręce i mówią, że to nie ich sprawa, tylko banków i sądów.
Miejscowy
2 lata temu
"Bank, jak każdy podmiot gospodarczy, musi dbać o swoje interesy oraz klientów." Rozumiem że kredytobiorca wg banku nie jest jego klientem i można go robić w bambuko. No brawo.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (103)
Ręce opadaja
rok temu
My polskie to taki naród, ze jak jednym złe i walczą to Polakie się cieszą. Czy wakacje dla kredytów złotówkowych są Ok? Nie? Ponieważ 90% spłaca nim kapitał a ce był inny. Wiec złotówkowy ma frankowiczow jadą ale u siebie już nie widza problemu.
Edukacja fina...
rok temu
Kancelarie zacierają rączki. Najpierw kaska na procesie frankowicz-bank, a potem bank-franowicz. Cwaniaki będą dodatkowo goleni.
Pablo
2 lata temu
Bardzo dobrze, niech banki dojada cwaniaków co chcieli tani kredyt a teraz udają uposledzonych. Jechać na śmietnik z frankowiczami 😂
mieszko
2 lata temu
Najlepiej będzie jak cała Polska jeden na drugiego złoży pozew o byle co. Może sądy zostaną zatkane na 100 lat.
Paw
2 lata temu
Bankowe pozwy będą odrzucane jako bez zasadne po wyroku TSUE w tym roku. Nie bójcie się frankowicze, idźcie do sądów. Walczcie o swoje ze złodziejami bankowymi.
...
Następna strona
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.