Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Zamrożenie WIBOR uderzy mocno w budżety banków. Oto ile stracą

248
Podziel się:

Choć na razie o zamrożeniu stawki WIBOR mówi przede wszystkim opozycja, to sektor bankowy obawia się, że temat szybko podchwyci Prawo i Sprawiedliwość. Szczególnie że ta partia często wzoruje się na rozwiązaniach wdrażanych przez Viktora Orbana. A na Węgrzech takie rozwiązanie już funkcjonuje. Gdyby PiS je uchwalił, to banki straciłyby miliardy złotych.

Zamrożenie WIBOR uderzy mocno w budżety banków. Oto ile stracą
Zamrożenie rat kredytowych kosztowałoby banki polskie miliardy złotych (Adobe Stock, Olga Yastremska, New Africa, Africa Studio)

Temat zamrożenia rat od złotowych kredytów od kilku dni przewija się w mediach za sprawą publikacji pracowników Szkoły Głównej Handlowej. W najbliższych dniach swoje stanowisko w tej sprawie ma wydać Komisja Nadzoru Finansowego - pisze "Puls Biznesu".

Polityczna inicjatywa opozycji

Temat podchwycili już politycy. W swoim projekcie ustawy Lewica proponuje dopłaty dla rodzin, w których rata kredytu przekroczy 30 proc. dochodu przypadającego na członka rodziny. Posłowie tego ugrupowania chcą też rozmawiać o "czasowym i pod pewnymi warunkami zamrożeniu stawki WIBOR".

Należy przynajmniej częściowo zrekompensować niezapowiedziane podwyżki stóp procentowych i wielomiesięczne bajki opowiadane przez prezesa Glapińskiego, że stopy nie będą rosnąć i można spokojnie brać kredyty bez zmiany w budżetach gospodarstw domowych - powiedział Dariusz Standerski, dyrektor ds. legislacyjnych w Klubie Parlamentarnym Lewica.

Krok dalej poszła Platforma Obywatelska i zaproponowała własny projekt ustawy w tej kwestii. W przyszłym tygodniu do Sejmu ma trafić propozycja zamrożenia WIBOR na trzy lata dla tych kredytobiorców, którym rata skoczy o 30 proc. lub gdy przekroczy 50 proc. dochodów.

Zobacz także: W Polsce może pojawić się spory problem niewypłacalności. Ekonomista ostrzega

PiS podchwyci temat?

Choć na razie zamrożenie WIBOR proponuje wyłącznie opozycja, to jednak na takie rozwiązanie może się zdecydować także Prawo i Sprawiedliwość. Banki obawiają się, że ewentualne zamrożenie PiS wprowadziłby w ten sam sposób co 500+ - bez różnicowania ze względu na sytuację finansową - pisze "PB".

Realizacja takiego scenariusza jest prawdopodobna też ze względu na to, że podobne rozwiązanie działa już na Węgrzech. Rząd Viktora Orbana zamroził raty kredytów hipotecznych na poziomie z października 2021 r.

A nie jest tajemnicą, że Zjednoczona Prawica lubi się wzorować na rozwiązaniach stosowanych w Budapeszcie. Do tej decyzji może też motywować widmo przyszłorocznych wyborów.

Ile banki stracą?

Odłóżmy na bok dywagacje polityczne i przejdźmy do finansowych. "PB" policzył, ile banki mogą ewentualnie stracić na "tarczy antywiborowej". I tak, gdyby rząd PiS skopiował rozwiązanie z Budapesztu, banki w tym roku straciłyby 12 mld zł. To jednak najbardziej skrajny scenariusz, w który nie wierzą analitycy.

Bardziej prawdopodobny wydaje im się pomysł zamrożenia stawki WIBOR przy stopie głównej NBP na poziomie 1,5 proc., gdyż tyle wynosiły stopy w 2019 r. - przed wybuchem pandemii. A w takim wariancie banki straciłyby "tylko" 7 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(248)
ADGATON
2 lata temu
nie trzeba nic zamrażać tylko skorelować trzeba stopy oprocentowania kredytów z kosztem pozyskiwania pieniądza w bankach i wtedy będzie fair, WIBOR na początek marca br. jest prawie 4 krotnie zawyżony
Lodzia
2 lata temu
nie rońcie fałszywych łez na biedą banków lecz zajrzyjcie do środka systemu kształtowania stawek WIBOR i przeprowadźcie publiczną debatę z udziałem twórców regulacji BMR na rynku UE i w Polsce, zobaczycie jaka będzie draka ...po prostu boicie się gniewu ludu
Lodzia
2 lata temu
co za dureń pisze takie teksty, banki nie stracą takich miliardów tylko po prostu mniej zarobią, te teksty są pisane przez pracowników banków którzy bronią wykolejonego systemu ustalania stawek WIBOR
Irena
2 lata temu
Stopy procentowe i tak się śmiesznie niskie więc co tu zamrażać?
Aaaa
2 lata temu
Bodziec w kierunku 10 proc miało być
...
Następna strona