Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Rekompensaty za podwyżki stóp? Lewica złożyła projekt ustawy. "Kredytobiorcy nie mogli się przygotować do wyższych rat"

277
Podziel się:

Konsumenci podpisujący umowy nie mogli przygotować się do wyższych rat kredytów - przekonują posłowie Lewicy, informując o złożeniu w Sejmie projektu ustawy o dofinansowaniu do oprocentowania kredytów mieszkaniowych. We wtorek Rada Polityki Pieniężnej po raz piąty z rzędu podniosła stopy procentowe.

Rekompensaty za podwyżki stóp? Lewica złożyła projekt ustawy. "Kredytobiorcy nie mogli się przygotować do wyższych rat"
Lewica złożyła projekt o dofinansowaniu do oprocentowania kredytów. (Materiały prasowe, KP Lewica)

Rada Polityki Pieniężnej na lutowym posiedzeniu we wtorek zdecydowała o podniesieniu stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych do 2,75 proc. Wróciła tym samym do poziomu z czerwca 2013 r.

"Raty kredytów wzrosły więc kolejny raz. W efekcie osoby posiadające złotowy kredyt mieszkaniowy zmierzą się z o jedną czwartą wyższą ratą niż jeszcze kilka miesięcy temu. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej uderzają w ciężko pracujące polskie rodziny" - przekonuje Lewica w komunikacie.

Zobacz także: Kredyty. Prof. Hausner o bańce na rynku hipotecznym. "To nie wytrzymuje ekonomicznego rozumowania"

Raty kredytów wzrosną

Dlaczego konsumenci brali kredyty? "Ponieważ uwierzyli prezesowi NPB Adamowi Glapińskiemu, który mówił jeszcze rok temu: bierzcie kredyty, inflacja jest opanowana, nic złego nam nie grozi" - czytamy dalej.

Należy przynajmniej częściowo zrekompensować niezapowiedziane podwyżki stóp procentowych i wielomiesięczne bajki opowiadane przez prezesa Glapińskiego, że stopy nie będą rosnąć i można spokojnie brać kredyty bez zmiany w budżetach gospodarstw domowych - powiedział Dariusz Standerski, dyrektor ds. legislacyjnych w Klubie Parlamentarnym Lewica.

Według Lewicy dziś rata kredytu w niektórych województwach sięga 60-70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. - Jeżeli stopy procentowe zostaną podniesione do poziomu 4 - 4 i pół procenta to koszt kredytów mieszkaniowych wzrośnie o 60 procent. Jednocześnie obecna zdolność kredytowa trzyosobowego gospodarstwa domowego jest mniejsza o około 150 tysięcy złotych, w stosunku do roku 2021. A jeżeli stopy procentowe dalej będą rosnąć, to ta zdolność kredytowa zmniejszy się o 200 – 250 tysięcy - stwierdził poseł Wiesław Szczepański.

- Miliony Polek i Polaków zawierzyły instytucjom, które powinny dbać o wartość polskiego pieniądza oraz o sytuację finansową gospodarstw domowych, to teraz państwo powinno wziąć na siebie odpowiedzialność - dodał Standerski.

Bo jak uzasadnia Lewica, "konsumenci podpisujący umowy nie mogli przygotować się do wyższych rat kredytów. Przeciętny kredytobiorca nie musi posiadać wiedzy specjalistycznej pozwalającej zweryfikować wypowiedzi Przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej."

Dopłaty do oprocentowania kredytów. Przeciętnie 300 zł co miesiąc

Lewica twierdzi, że można wykorzystać istniejącą instytucję Funduszu Dopłat do Oprocentowania, z której od ponad roku korzystać mogą wyłącznie przedsiębiorcy.

Obecna sytuacja wymaga, aby dopłaty były stosowane również w stosunku do konsumentów. Chcemy, aby przeciętne dopłata wynosiła tyle samo, ile otrzymują dzisiaj przedsiębiorcy - 2 punkty procentowe, czyli przeciętnie 300 zł miesięcznie. Taki mechanizm pozwoli też elastycznie reagować na kolejne podwyżki stóp procentowych - przekonywał Standerski.

Lewica zakłada, że koszt realizacji ustawy to około 8 mld zł, z czego 3 mld zł w 2022 r. i 5 mld zł w 2023 r. Miałby zostać pokryty w całości z budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(277)
mzza
2 lata temu
Brawo Lewica, jedyni, którzy dostrzegli jak wielki to problem, nie poddawajcie się w was nadzieja dla kredytobiorców, bo nikt nie spodziewał się tak szybkiego wzrostu stóp procentowych, co miesiąc podwyżka z uśmieszkiem pana glapińskiego, zupełnie jakby chciał powiedzieć -zrobiłem was w wała, dobrze wam tak, obiecywałem cuda wianki, po to żeby teraz was załatwić .Brak słów na to co się dzieje, wszystko ma jakieś granice, ale to to już są granice absurdu.
Tu jest Polsk...
2 lata temu
I plany po cichu się usunęły. A stopy rosna jeszcze mocniej. Już teraz nie ma problemu, bo jest u nas bratni naród. Na to pieniążki będą.
Ken
2 lata temu
Trzeba być skrajnym egoistą żeby ludzi stawiać pod ścianą. Gdzie rząd dobroduszny dla młodych ludzi, którzy zawierzyli RPP i brali kredyty. To lichwa w biały dzień. Gorsze niż chwilówki i pożyczki w parabankach.
Harry_z_Tybet...
2 lata temu
Wystarczy zabrać się za WIBOR. Kilka banków na podstawie umowy lub JEDNEJ transakcji ustala go sobie w dowolny sposób! Dlatego WIBOR to już niemal 4% a oprocentowanie lokat nadal jest na 0. A teraz kilka słów do zawistnych małych ludzi, którzy piszą że kredyciarze są sami sobie winni. Nie każdy dostał mieszkanko po babci czy rodzicach, kredyt to jedyna szansa aby zapewnić rodzinie dachu nad głową. W KAZDYM cywilizowanym kraju są kredyty że stała stopa, tylko nie w tej dżungli nad Wisłą.
Ania
2 lata temu
Dlaczego niby wszyscy Polacy mają się zrzucać na spłaty kredytów??? Nigdy nie miałam kredytu, ciężko pracuje od 20 lat, ciężko się teraz żyje. To jeszcze tych którzy żyją na kredyt trzeba wspierać?? Nauczcie się wreszcie, oszczędzać!!!!
...
Następna strona