Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Zapaść na rynku kredytów. Zdolność kredytowa Polaków posypała się

130
Podziel się:

Popyt na kredyty mieszkaniowe w lipcu spadł o 66,8 proc. rdr - podał BIK w komunikacie. Z kolei liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w lipcu spadła o 67,8 proc. rdr. Rosnące stopy procentowe i w konsekwencji mniejsza zdolność kredytowa Polaków przekładają się realnie na rynek kredytów hipotecznych.

Zapaść na rynku kredytów. Zdolność kredytowa Polaków posypała się
W lipcu 2022 r. banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 66,8 proc. w porównaniu do lipca 2021 r. (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

"Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość Indeksu oznacza, że w lipcu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 66,8 proc. w porównaniu do lipca 2021 r." - napisano.

Rynek hipotek kurczy się

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu wyniosła 339,8 tys. zł i była niższa o 1,7 proc. w relacji do wartości z lipca 2021 roku i niższa o 0,3 proc. niż w czerwcu 2022 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mgła covidowa" powodem niespłacenia pożyczki. Co jeszcze wymyślają dłużnicy?

Liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wyniosła 14,11 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 43,76 tys. rok temu. W porównaniu do czerwca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w lipcu było mniej o 27,7 proc.

BIK podkreśla, że znaczne skurczenie się rynku kredytów hipotecznych ma związek ze zmniejszeniem się popytu, a zatem z mniejszą liczbą udzielonych kredytów. Mariusz Cholewa, prezes BIK, wskazuje, że na taki stan rzecz wpływ ma przede wszystkim stale malejąca zdolność kredytowa Polaków, związana z podwyżką stóp procentowych (od lipca stopa referencyjna wynosi 6,5 proc.).

Pomimo że jakość kredytów mieszkaniowych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, to od dwóch miesięcy widzimy jej pogorszenie, mierzone indeksem jakości portfela kredytów mieszkaniowych, który wykorzystujemy jako element systemu wczesnego ostrzegania – przyznał Mariusz Cholewa w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Styczniowa prognoza do kosza. Tego nikt się nie spodziewał

Cholewa podkreśla też, że nie bez wpływu na rynek pozostaną wakacje kredytowe, które weszły w życie od piątku 29 lipca. W jego ocenie mogą one "zahibernować zjawisko pogarszania się jakości kredytów". Wakacje zatrzymają tzw. licznik przeterminowań, czyli banki nie będą naliczać opóźnienia w spłacie dla osób w trudnej sytuacji, które skorzystały z możliwości odroczenia spłaty dzięki wakacjom.

Styczniowa prognoza o tym, że wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w ujęciu rok do roku spadnie o 9,8 proc. do 80 mld zł, jest już nieaktualna. Teraz specjaliści zakładają spadek wartości na poziomie 40,4 proc.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM oblicza się w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 10 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Indeks publikowany jest co miesiąc, a jego metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(130)
zus
rok temu
Kiedyś jakiś geniusz wymyślił kredyt- miało być pięknie – można kupić coś na co nas nie stać i oddać później. Rzeczywistość okazała się bardziej gorzka – ceny mieszkań tak poszły do góry że normalnego człowieka nigdy nie będzie stać na zakup bez kredytu na 20-30 lat.
lpp
2 lata temu
Polską od 7 lat rządzi banda złodziei (1000 razy większych niż PO), co samo w sobie nie jest groźne, tylko kosztowne, ale najgorsze jest to, że to jest największe zgrupowanie idiotów, miernot, leni i nieudaczników w historii Polski!!! PiS obiecywał Polskę w Ruinie i słowa dotrzymał.
koniec 500+
2 lata temu
ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ZADŁUŻANIA I OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW ! ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ZADŁUŻANIA I OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW ! ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ZADŁUŻANIA I OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW ! ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ZADŁUŻANIA I OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW ! ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ZADŁUŻANIA I OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW ! ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ZADŁUŻANIA I OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW ! ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ZADŁUŻANIA I OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW ! ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ZADŁUŻANIA I OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW ! ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ZADŁUŻANIA I OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW ! ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ZADŁUŻANIA I OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW ! ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ZADŁUŻANIA I OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW ! ZLIKWIDOWAĆ 500+ - DOŚĆ ZADŁUŻANIA I OKRADANIA POLSKI I POLAKÓW !
Al405
2 lata temu
I o co chodzi , o co chodzi? Nie zwrócicie kredytu domy, mieszkania będą nasze. Potem ulice. Ktoś kiedyś o tym mówił. Wiara czyni cuda.
żiri
2 lata temu
Oceniam tę wiadomość na osiem gwiazdek!!!!
...
Następna strona