Notowania

emerytury
12.12.2019 12:25

13. emerytury. Jest nowy projekt rządu, seniorzy się ucieszą

Rząd opublikował projekt ustawy o nowych "trzynastkach". Będą wypłacane co roku na przełomie marca i kwietnia, dostaną je wszyscy emeryci i renciści.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rząd opublikował szczegóły dot. "trzynastek". Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów

Znamy szczegóły rządowego projektu dotyczącego wypłat "trzynastek". Po nowemu świadczenie nie będzie już "jednorazowe", a wypłacane rok rocznie - na przełomie marca i kwietnia. Dostanie je każdy emeryt i rencista. Świadczenie będzie wypłacane w wysokości obowiązującej emerytury minimalnej, w 2020 r. będzie to 1200 zł brutto, czyli na rękę emeryci i renciści w przyszłym roku dostaną dodatkowo ok. 930 zł.

W projekcie nie ma natomiast wzmianki o "czternastkach", które rząd obiecywał od 2021 r. "Przedmiotowy projekt ustawy wprowadza coroczną wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla wszystkich emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) rządowego projektu.

Z kasy państwa na realizację obietnicy Prawa i Sprawiedliwości w 2020 r. pójdzie 11,7 mld zł i każdego roku te wydatki będą rosły. W 2021 będzie to już 12,4 mld zł, a w 2029 r. - 15,7 mld zł. W 2030 r. wydatki mają wrócić (zgodnie z prognozą zawartą w (OSR) do poziomu 11,7 mld zł rocznie.

Obejrzyj: Trzynastki zabierane przez komorników. "Będziemy interweniować

Jak przypomina RMF FM, zgodnie z nowymi przepisami, działający od 1 stycznia 2019 r. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy. Ustawa przewiduje, że z pieniędzy Funduszu będą mogły być finansowane tzw. trzynaste emerytury wraz z kosztami ich obsługi, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.

Źródłem przychodów Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych - w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy. Pierwszy raz daninę najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 r. od dochodów uzyskanych w 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, świadczenia, rząd, trzynastki, pis, 13 emerytura, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2019

JanJuż nie żartujmy, przecież PiS daje co roku podwyżkę, jakiej nie dostawali emeryci za rządów PO-PSL. Teraz podwyżka wynosi minimum 57 zł. na rękę, a … Czytaj całość

12-12-2019

brawo!Z tym rządem starsi nareszcie mają godne życie.

12-12-2019

przyszly zebrakZLODZIEJE uczciwa waloryzacja to pierwsza sprawa. Od lat bez wyjatku!!!!okradacie starych ludzi. A tą 13-tke usmiechniety panie premierze wsadzcie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (479)