Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

13. emerytury. Jest nowy projekt rządu, seniorzy się ucieszą

480
Podziel się:

Rząd opublikował projekt ustawy o nowych "trzynastkach". Będą wypłacane co roku na przełomie marca i kwietnia, dostaną je wszyscy emeryci i renciści.

Rząd opublikował szczegóły dot. "trzynastek". Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów
Rząd opublikował szczegóły dot. "trzynastek". Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów (East News)
bEUuoTLV

Znamy szczegóły rządowego projektu dotyczącego wypłat "trzynastek". Po nowemu świadczenie nie będzie już "jednorazowe", a wypłacane rok rocznie - na przełomie marca i kwietnia. Dostanie je każdy emeryt i rencista. Świadczenie będzie wypłacane w wysokości obowiązującej emerytury minimalnej, w 2020 r. będzie to 1200 zł brutto, czyli na rękę emeryci i renciści w przyszłym roku dostaną dodatkowo ok. 930 zł.

W projekcie nie ma natomiast wzmianki o "czternastkach", które rząd obiecywał od 2021 r. "Przedmiotowy projekt ustawy wprowadza coroczną wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla wszystkich emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) rządowego projektu.

bEUuoTLX

Z kasy państwa na realizację obietnicy Prawa i Sprawiedliwości w 2020 r. pójdzie 11,7 mld zł i każdego roku te wydatki będą rosły. W 2021 będzie to już 12,4 mld zł, a w 2029 r. - 15,7 mld zł. W 2030 r. wydatki mają wrócić (zgodnie z prognozą zawartą w (OSR) do poziomu 11,7 mld zł rocznie.

Zobacz także: Obejrzyj: Trzynastki zabierane przez komorników. "Będziemy interweniować

Jak przypomina RMF FM, zgodnie z nowymi przepisami, działający od 1 stycznia 2019 r. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy. Ustawa przewiduje, że z pieniędzy Funduszu będą mogły być finansowane tzw. trzynaste emerytury wraz z kosztami ich obsługi, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.

bEUuoTMd

Źródłem przychodów Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych - w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy. Pierwszy raz daninę najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 r. od dochodów uzyskanych w 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUuoTMy
KOMENTARZE
(480)
ZOSIA
12 miesięcy temu
DLA SIEBIE MILIONY A DLA EMEMRYTOW 1200 BRUTTO 13-TKI I 14-TKI JA POWINNAM DOSTAC 5 TYS.13-TKI ,GDZY BOGACI EMERYCI NIE POWINNI DOSTAC BO PO CO IM MAJA WSZSYTKO LUKSUS I JESZCZE 2000 ZL WIECEJ ,TAM GDZIE MAJA PO 5TYS.I WIECEJ NIE POWINNI DOSTAC .KONIEC TEMATU.
Samozagłada
2 lata temu
"Naczynie połączone" - waloryzacje emerytur a program 500+. Wyborczy kapitał osiągnięty a emerytury muszą zniżkować. Które Dziecko w tym kraju zaryzykuje odprowadzać składki ZUS ?
Polak
2 lata temu
Panie premierze , pierwsze co powinniście zrobić to podnieść najniższe emerytury , emerytom , którzy przepracowali po 35 lat za komuny i platformy i innych lewaków , a otrzymują głodowe emerytury 1200 zł , przecież to jest absurd , najniższa emerytura przy obecnych kosztach utrzymania powinna wynosić 2500 zł minimum . Nie 13 emerytury , ale podnieście najniższe emerytury . Ci , którzy mają wysokie sobie poradzą . Natomiast wasi wyborcy emeryci przymierają głodem , ni żyć ni umrzeć ....Jeszcze jedno aby ograniczyć wydatki państwa , należy zlikwidować senat i urzędy pracy , będziecie mieli jak znalazł podwyżki dla biednych emerytów . Grecja i Francja najniższa emerytur 2500 - 3000 euro u nas 1200 zł widzicie różnicę ????????????????????? to ma być równość europejska ??????????
bEUuoTMz
olllo
2 lata temu
Nie potrzebuję ich trzynastek, niech tylko rzetelnie waloryzują rok do roku.
poll
2 lata temu
A ile zyskają emeryci na podniesieniu w 2023 roku płacy minimalnej do 4 tyś zł jak zapowiedział Morawiecki? Otóż nic, wręcz przeciwnie stracą połowę tego co mają teraz bo siła nabywcza ich emerytury spadnie o połowę. Brawo rząd, jak trzeba być perfidnym aby tym którzy na nich głosują odebrać połowę tego co mają. Trzynastka to tylko ok. 70 zł miesięcznie i nigdy nie zrekompensuje inflacji jaką przygotował nam PiS. W 2023 nie jeden z was zapłacze nad tym że na nich głosował.
...
Następna strona