Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Opozycja donosi na ministra finansów. Chodzi o 13-te emerytury

104
Podziel się:

Wypłata "trzynastek" dla emerytów to naruszenie dyscypliny budżetowej. Tak uważają posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy zawiadomili Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.

Opozycja uważa, że sposób prawnego rozwiązania "trzynastek" narusza przepisy.
Opozycja uważa, że sposób prawnego rozwiązania "trzynastek" narusza przepisy. (East News, Stanisław Kowalczuk)
bEEzogJN

"Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest dokonanie wydatku ze środków publicznych bez upoważnienia określonego ustawą budżetową, uchwałą budżetową lub planem finansowym albo z przekroczeniem zakresu tego upoważnienia lub z naruszeniem przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków" - zaznaczają posłowie w zawiadomieniu.

- Ostatnie działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego świadczą o tym, że mamy do czynienia z kryzysem finansów publicznych - podkreśliła w środę posłanka Paulina Hennig-Kloska (KO).

Jak podaje portal rmf24.pl, jako dowód na to możliwe naruszenie dyscypliny finansów publicznych parlamentarzyści wskazują zgłoszenie przez posłów PiS 13 listopada projektu ustawy o Funduszu Solidarnościowym.

bEEzogJP

Dodajmy, że ustawa ta zakłada przekształcenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych właśnie w Fundusz Solidarnościowy, z którego wypłacane będą mogły być trzynaste emerytury, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy.

Zobacz także: Obejrzyj: 13. emerytura dla każdego seniora. "Kontrowersyjna decyzja"

Dodatkowo projekt zakłada również możliwość pożyczenia potrzebnych na ten cel pieniędzy w Funduszu Rezerwy Demograficznej "bez wskazania źródeł spłaty".

bEEzogJV

Jak podkreślają w piśmie posłowie KO, projekt "tworzy konstrukcję prawną zezwalającą na refundację" wypłaconych w tym roku trzynastych emerytur "z Funduszu Solidarnościowego w sposób omijający deficyt budżetowy i stabilizującą regułę wydatkową".

Wszystko to ma być dowodem na kreatywną księgowość rządu Mateusza Morawieckiego, dzięki której nie musi on szukać pokrycia tych wydatków w przychodach państwa.

bEEzogJW

Resort finansów zarzuty odrzuca: twierdzi, że do złamania dyscypliny finansów publicznych nie doszło. - Wykonanie ustawy przyjętej przez Sejm nie może być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - ocenił wiceminister finansów Leszek Skiba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEzogKq
wiadomości
emerytury
KOMENTARZE
(104)
Adam
2 lata temu
to juz chyba koniec nieudaczniakow z PO i KO
Zibi
2 lata temu
PO do wora i worem o ścianę.
zxz
2 lata temu
PIS obiecuje polakom 13, 14 a na to nie maja pieniędzy. Bedą brać z funduszu dla osób niepełnosprawnych. WSTYD. Przez te obiecanki ludzie starsi poszli głosować na PIS...Teraz mamy kwiatki !!!!!
bEEzogKr
utylizator st...
2 lata temu
Emeryci uważają, że wypłata takim p-Osłom jakichkolwiek "nagród", "premii", czy też przyznanie 30 tys. jako kwoty wolnej od podatku to przestępstwo i dzielenie społeczeństwa na rasę "panów" i "plebsu" i również planują na nich donos !
stefan
2 lata temu
ZGNILIZNA I JAD ZIEJE Z TEGO PO-KO-juz niedlugo zaczniecie smierdziec -SYF A NIE PARTIA
...
Następna strona