Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.01.2019 07:35

Babcia+. Seniorzy nie oczekują wsparcia, ale chętnie pomagają wnukom

Ponad połowa emerytów deklaruje, że wspiera finansowo swoje dzieci i wnuki, z czego co piąty przeznacza na ten cel ponad 500 złotych miesięcznie - wynika z raportu opublikowanego przez Związek Banków Polskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Liczba emerytów i rencistów w Polsce stale rośnie. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, w 2017 roku było ich prawie 9 mln, z czego 6,4 mln osób na emeryturze.

Według prognoz Komisji Europejskiej, w 2070 roku liczba ludności w Polsce zmaleje o 7 mln osób, a na 2 emerytów będą przypadać zaledwie 3 osoby pracujące.

W związku z coraz większą liczbą emerytów w Europie konieczne staną się również większe wydatki publiczne przeznaczone na świadczenia emerytalne. Według analizy KE, średnio wydatki te do 2070 roku zwiększą się o 2,2 proc. wartości PKB. Polska zmiany te odczuje w jeszcze większym stopniu, ponieważ prognozowany wzrost wydatków emerytalnych zwiększy się o 3 proc. - czytamy w raporcie Związku Banków Polskich.

(ZBP)

Niska emerytura, niskie potrzeby

Według danych publikowanych przez GUS, w 2018 roku wysokość średniej emerytury wypłacanej "na rękę" to 1860 złotych. Przy czym najczęściej wypłacana kwota brutto dla mężczyzn to 2177 z złotych, a dla kobiet 1065. Jak wylicza OECD, emerytura w Polsce stanowi średnio 38,6 proc. wcześniejszej pensji.

Pomimo niewielkich dochodów, emeryci w większości deklarują się jako niezależni finansowo i nie oczekują wsparcia od dzieci czy bliskich. W badaniach ZBP 86 proc. ankietowanych uznało, że taka pomoc jest im niepotrzebna.

Zobacz też: Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy warto tak oszczędzać na emeryturę

54 proc. ankietowanych deklaruje za to, że wspiera finansowo swoje dzieci i wnuki, z czego 20 proc. przeznacza na ten cel ponad 500 złotych miesięcznie. Ponad połowa daje młodszym pokoleniom nie więcej, niż 300 złotych miesięcznie.

- Wyłącznie 2 proc. ankietowanych potrzebuje regularnego wsparcia finansowego, ale tylko małymi kwotami. Świadczy to o stosunkowo dużej niezależności finansowej polskich seniorów, którzy nie tylko nie oczekują wsparcia od młodszych pokoleń, ale także sami wspomagają ich w realizacji życiowych marzeń - czytamy w raporcie ZBP.

(ZBP)

Emeryt w banku

Jak wynika z badań publikowanych przez ZBP, emeryci chętnie korzystają z elektronicznej bankowości. 94 proc. ankietowanych, którzy posiadają dostęp do internetu regularnie korzysta z serwisów transakcyjnych, z czego 68 proc. przynajmniej raz w tygodniu.

Co czwarty ankietowany deklaruje, że przy pomocy serwisów internetowych zakłada lokaty czy fundusze inwestycyjne.

Znacznie mniejszą popularnością cieszą się usługi mobilne. Ponad połowa seniorów deklaruje, że w ogóle nie korzysta z takich rozwiązań.

Czynnikiem wpływającym na mniejszą popularność bankowości mobilnej jest z pewnością bardziej skomplikowana obsługa smartfonów dla osób starszych, które jednakże nie mają problemów z posługiwaniem się kartami płatniczymi. Jak wynika z przeprowadzonej ankiety, płatności kartą to bardzo popularna forma dokonywania transakcji przez seniorów - czytamy w raporcie ZBP.

80 proc. badanych przyznaje, że z kart płatniczych korzysta regularnie. Niecałe 4 proc. nie posiada karty w ogóle.

Pułapki na seniorów

Seniorzy są grupą szczególnie narażoną na działania oszustów i naciągaczy. Wciąż popularna i często wykorzystywana jest metoda "na wnuczka", kiedy to oszust dzwoni do ofiary, podaje się za członka rodziny i próbuje wyłudzić pieniądze.

To wyjątkowo perfidny rodzaj przestępstw, w których ofiarami padają przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, tracąc często wszystkie oszczędności życia. Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba), ktoś pozornie znajomy zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową - czytamy w raporcie ZBP.

(ZBP)

Coraz częściej oszuści podszywają się też pod inkasentów, policjantów czy pracowników administracji. Seniorzy w większości deklarują, że są świadomi zagrożeń. Mimo to, w pierwszym półroczu 2018 oszukano w Polsce ok. 1,7 tys. osób starszych. Oszuści wyłudzili prawie 27 mln złotych. Aż 78 proc. emerytów deklaruje, że padło ofiarą próby oszustwa "na wnuczka". 19 proc. przyznaje, że straciło w ten sposób pieniądze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, emerytury, emeryci, statystyki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-01-2019

MtJak można z 1200 zł emerytury dawać dzieciom lub wnukom 500 zł?

21-01-2019

AnoTrzeba byc wyjatkowym nieudacznikiem zeby brac kase od babuni na cokolwiek. A babunie nie sa za madre ze pomagaja nieudacznikom.

21-01-2019

gargulecJak chcą pomagać,niech robią tak jak uważają,to tylko wyłącznie ich sprawa i ich kasa.Co niektórzy się mocno wymądrzają.

Rozwiń komentarze (142)