Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Chcieli odrzucenia projektu ws. emerytur stażowych. Sejm podjął decyzję

231
Podziel się:

Sejm nie odrzucił w pierwszym czytaniu projektu dot. emerytur stażowych, choć domagała się tego Konfederacja. Oznacza to, że posłowie będą pracować nad zmianami zaproponowanymi przez "Solidarność".

Chcieli odrzucenia projektu ws. emerytur stażowych. Sejm podjął decyzję
Posłowie za dalszymi pracami nad projektem obywatelskim w sprawie emerytur stażowych (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

W Sejmie we wtorek odbyło się pierwsze czytanie przygotowanego przez "Solidarność" projektu obywatelskiego w sprawie emerytur stażowych. Podczas dyskusji Konfederacja zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Wniosek ten został rozpatrzony podczas środowych głosowań. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 11 posłów, 426 było przeciw, a siedem osób wstrzymało się od głosu.

Projekt trafi teraz pod obrady Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Emerytury stażowe. Projekt "Solidarności"

Ustawa przewiduje, że prawo do emerytury stażowej miałyby osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które przepracowały 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn. Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość nie byłaby niższa od minimalnej emerytury.

Obecnie nie ma jeszcze stanowiska rządu w sprawie tego projektu i jest ono wypracowywane w ministerstwie rodziny i polityki społecznej. We wtorek wiceminister Stanisław Szwed deklarował jednak, że rząd chce rozmawiać o emeryturach stażowych i o innych kwestiach związanych z systemem emerytalnym, m.in. o problemie tzw. emerytur groszowych. Zdaniem wiceministra Szweda podczas prac komisji powinny być rozpatrywane wspólnie dwa projekty w sprawie emerytur stażowych – projekt obywatelski i prezydencki.

Aktualny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 r., wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

ZUS o emeryturach stażowych

Jak zauważyła "Rzeczpospolita", ustawa może się wydawać atrakcyjna, ale tylko pozornie. Wyjaśniła, że zapisany w ZUS kapitał emerytalny rozłoży się na dłuższy okres pobierania emerytury.

To oraz krótszy okres "składkowy" sprawia, że emerytura stażowa będzie dużo niższa i dla wielu osób będzie oznaczać pauperyzację. To zaś wymusi wzrost wydatków państwa na walkę z biedą. I z szarą strefą, w której młodzi emeryci będą zmuszeni dorabiać

- czytamy.

Krytycznie o emeryturach stażowych wypowiada się też sam ZUS, który wyliczył, że gdyby wszyscy uprawnieni do emerytury stażowej skorzystali z tego, to w latach 2022-2031 wydatki FUS-u zwiększyłyby się aż o 70,9 mld złotych.

Równocześnie o 50,2 mld zł spadłyby wpływy do FUS-u ze składek pracowników, bo wzrosłaby liczba ludzi odchodzących z rynku pracy. Razem daje to dziurę budżetową w kwocie 121,1 mld zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(231)
Bat
2 lata temu
Ta bandycką partia niech swoje pieniądze liczy a nie ludzi ciężko pracujących
Sort65
2 lata temu
Powoli sytuacja się klaruje bo wymierają roczniki z wyżu demograficznego. Dlatego nie było nowelizacji ustaw emerytalnych. Wprowadzili tzw. kapitał początkowy naliczany do 1999 r. co wyeliminowało przywilej za pracę w szkodliwym ,pozostawiając tzw. ekwiwalent( co umarli już nie skorzystają) a przejście na wcześniejszą emeryturę kasuje go. Warto przypomnieć młodym że wyż z dziesięciolatki 1950 do 1960 to o 4 miliony więcej urodzeń. Pytanie ? co na to zus ? . Politykom jakoś to przez gardło nie przechodzi , a jaszcze jest taki postulat 14 solidarności sierpnia 80 ?
Sort65
2 lata temu
Baju baju.
123
2 lata temu
Nasze składki rozdane i już nic nie ma na koncie dlatego nam nie dadzą odejść
pracownik fiz...
2 lata temu
Banda cwaniaczków politykierów może do 80tki robić ale pracownik fizyczny z drabiną na plecach z laską w ręku i torbą narzędziową czy też w okularach jak weka to będzie widok
...
Następna strona