Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Sejm zajmie się emerytalną rewolucją. Są powody do obaw

78
Podziel się:

Polski nie stać na młodych emerytów. Dlatego projekt emerytur stażowych należy schować głęboko na dno sejmowej szuflady - pisze "Rzeczpospolita".

Sejm zajmie się emerytalną rewolucją. Są powody do obaw
We wtorek Sejm ma się zająć projektem umożliwiającym przejście na emeryturę po 35 latach pracy (East News, Marek BAZAK)

We wtorek Sejm pochyli się nad obywatelskim projektem ws. emerytur stażowych, za którym stoi "Solidarność". Ustawa zakłada, że na emeryturę będzie mógł przejść każdy po przepracowaniu określonej liczby lat. Świadczenie przysługiwałoby kobietom mającym na koncie łącznie 35 lat okresów składkowego i nieskładkowego, a mężczyznom - posiadającym 40 lat.

Gdyby zatem statystyczni Kowalscy zaczęli pracować już od 18. roku życia, na emeryturę mogliby przejść nawet siedem lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, który wynosi odpowiednio: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Emerytury stażowe w Sejmie

Jak zauważa "Rzeczpospolita", ustawa może się wydawać atrakcyjna, ale tylko pozornie. Wyjaśnia, że zapisany w ZUS kapitał emerytalny rozłoży się na dłuższy okres pobierania emerytury.

To oraz krótszy okres "składkowy" sprawia, że emerytura stażowa będzie dużo niższa i dla wielu osób będzie oznaczać pauperyzację. To zaś wymusi wzrost wydatków państwa na walkę z biedą. I z szarą strefą, w której młodzi emeryci będą zmuszeni dorabiać

- czytamy.

Dziennik dodaje, że jeśli ustawa weszłaby w życie i z nowych przepisów skorzystali wszyscy uprawnieni, to koszt już w drugim roku po zmianie sięgnąłby ok. połowy sumy wydawanej na 500 plus. "Taki prezent dla młodych emerytów jeszcze bardziej obciąży pracujących" - zauważa gazeta.

Dlatego - pisze "Rzeczpospolita" - "najlepsze, co można zrobić z projektem emerytur stażowych, to włożyć go na dno sejmowej szuflady". "Promującemu go związkowi zapewne trudno byłoby się z tym pogodzić, choć paradoksalnie to także w jego interesie. Bo im więcej ludzi wyśle na emeryturę, tym mniej będzie miał składek – emeryci płacą przecież tylko połowę stawki pracowniczej" - podsumowuje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(78)
PiS to zło
2 lata temu
Dla pracujących 40 lat nie ma pieniędzy???? A dla niepracujących matek są???? Te ,które wychowały 4 dzieci i nie pracowały dostaną emerytury matczyne, a te co wychowały 4 ,5 lub więcej i pracowały nie dostaną nic !!!!
ZK590
2 lata temu
czy polski system emerytalny oparty jest na systemie składkowym czy na dacie urodzenia ?
ZK590
2 lata temu
ludzie z 40 letnim stażem pracy nie zasłużyli aby państwo wypłaciło im z ICH składek połowy kwoty która przeznacza z budżetu na /tylko/ 500+ ZUS nie stać aby oddać składki ludziom z 40 letnim stażem ALE ZUS i budżet stać aby wypłacać przez dekady tłuste emerytury dla uprzywilejowanych.
Rawita
2 lata temu
SEJM, ZRESZTĄ JAK I WSZYSCY ,,SPECJALISCI" OD EMERYTUR, LEPIEJ NIECH NIE MAJSTRUJE PRZY CZYMŚ CO JUZ SIĘGNĘŁO DNA. MAM WRAŻENIE, ŻE KAŻDY NASTĘPNY ZŁODZIEJSKI RUCH, SPOWODOWAĆ MOŻE KATASTROFĘ SYSTEMU I TAK JUŻ ZGNIŁEGO DO CNA. TRZEBA SIE DOBRZE PRZYJRZEĆ, ŻEBY ZAUWAŻYĆ, ŻE RZĄD W TAKI SPOSÓB ZABIERA GROSIWO, ŻEBYŚ MYŚLAŁ ŻE CI DAJE. TAK TO NIBY CACY WYGLĄDA, A RZECZYWISTOŚĆ, TAK NAPRAWDĘ, KRYJE SIĘ W BIEDZIE, NĘDZY I DZIADOSTWIE. DOBRA ZMIANA, DOBRA ZMIANA, BIDA Z NĘDZĄ MUROWANA...
wojtek
2 lata temu
dodajmy trochę prawdy z wyliczeń ZUS emerytury stażowe kosztowały by ZUS 70 mld zł w okresie od 2022 do 2032 cyli dzieląc podaną kwote przez dziesięć lat wychodzi 7mld rocznie a wtym roku 13 i 14 te emerytury kosztował podatników 23 mld zł terz dalej koszty 500+ też nie są małe więc nie mówmy że ZUS jest nie stać bo te emerytury stażowe są dawno wypracowane i równo rozdawane nie dajmy się zmamić tym fachowcą i ekspertą bo po 40-tu latach pracy fizycznej ludzie ci mają naprawdę dosyć.
...
Następna strona