Notowania

emerytury
04.02.2019 07:52

Coraz więcej Polaków ubiega się o międzynarodowe emerytury

Rośnie liczba wniosków o przyznanie międzynarodowych świadczeń emerytalnych lub rentowych. Największą ich liczbę obsługuje oddział w Opolu, gdzie trafiają wnioski o świadczenia polsko-niemieckie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Powodem rosnącej liczby wniosków o przyznanie międzynarodowych świadczeń są migracje zarobkowe ostatnich dziesięcioleci (Fot: East News)

Prawie 154 tysiące - tyle osób złożyło ubiegłym roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznychwniosek o przyznanie emerytury, renty bądź ich ponownego przeliczenia z tytułu pracy w co najmniej dwóch krajach – informuje serwis TVN 24 BiS.

Jak poinformował rzecznik opolskiego ZUS Sebastian Szczurek, powodem rosnącej liczby wniosków o przyznanie międzynarodowych świadczeń są migracje zarobkowe ostatnich dziesięcioleci. W 2017 roku państwowy ubezpieczyciel przyjął nieco ponad 133 tys. takich dokumentów, a na koniec 2018 roku było ich już prawie 154 tysiące.

Rzecznik obala tezę o "emeryturze przy śmietniku". "Czy Polacy są głupsi od Niemców?"

- Obecnie obsługujemy około 43 tysiące osób, które mieszkają w całej Polsce oraz za granicą, głównie w Niemczech. To świadczeniobiorcy, których kariera zawodowa przebiegała w tych dwóch państwach. Prawie połowę świadczeń, bo około 20 400 transferujemy do odbiorców po drugiej stronie Odry - wyjaśnił Antoni Malaka, dyrektor oddziału ZUS w Opolu.

- Jeszcze w 2006 roku wniosków o przyznanie emerytury z tytułu polskich i niemieckich okresów ubezpieczenia było niespełna 3 tysiące. Pod koniec 2012 roku odnotowaliśmy wpływ 5,5 tysiąca takich formularzy. Po kolejnych sześciu latach, czyli w całym 2018 roku wniosków polsko-niemieckich było już prawie 14 tysięcy. W sumie w latach 2017-2018 do opolskiego ZUS-u trafiło około 30,5 tysiąca wniosków o emerytury i renty oraz wniosków o przeliczenie tych świadczeń - wyliczył rzecznik opolskiego ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, zus, emerytury międzynarodowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-02-2019

$$$Nie wiem, czy wiecie. Emerytura zagraniczna w Polsce wynosi kilka tyś.zł/mc - stawka zachodnia. I to MY za to płacimy! O to w tym szwindlu chodzi. A … Czytaj całość

04-02-2019

ikoemerytury to niemcy powinni płacic tym po przodkach rodzin ,ktorzy cierpieli w czasie wojny .byli zatrzymani podczas łapanek ,w roznych miejscach … Czytaj całość

04-02-2019

kokoJedyne sensowne rozwiązanie aby mieć godną starość w Polsce

Rozwiń komentarze (25)