Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz,Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur 2019. Sprawdź, o ile więcej dostaniesz

487
Podziel się:

To już pewne. Od 1 marca emeryci mogą szykować się na podwyżki świadczeń. Najwięcej zyskają najmniej zamożni seniorzy, ale wyższą emeryturę otrzymają również ci bogatsi. Pokazujemy, kto ile zyska już za nieco ponad 2 miesiące.

Minimum 70 zł miesięcznie - o tyle wzrosną najniższe emerytury od marca 2019 roku
Minimum 70 zł miesięcznie - o tyle wzrosną najniższe emerytury od marca 2019 roku (Shutterstock.com)

W tym roku waloryzacja będzie wyglądać nieco inaczej niż do tej pory. Oprócz tradycyjnego wskaźnika zastosowana będzie również waloryzacja kwotowa. To znaczy, że emeryci otrzymają 3,26 proc. podwyżki, ale nie mniej niż 70 zł.

Zobacz także: <a href="https://finanse.wp.pl/emerytury-6123215136261761c">Emerytury</a> dla matek nie od 1 stycznia 2019 r. "Przygotowanie ZUS musi chwilę potrwać"

Co to oznacza? Przyjęte przez rząd i podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę zmiany w waloryzacji są dwie: minimalna emerytura będzie wynosić od 1 marca 2019 roku 1100 zł brutto, a nie jak dotychczas 1030 zł. Minimalną otrzymują ci, którzy mogą wylegitymować się 20-letnim (w przypadku kobiet) i 25-letnim (w przypadku mężczyzn) stażem pracy, ale nie uzbierali odpowiednich składek.

Zaś wspomniana już waloryzacja dla części seniorów będzie wynosić nie 3,26 proc. świadczenia jak było w planach, a przynajmniej 70 zł.

Marcowa podwyżka dla emerytów i rencistów miała kosztować blisko 6,5 mld zł, ale będzie wyraźnie droższa. Do seniorów powędruje dodatkowe 1,5 mld zł.

Jak zmiany przełożą się na portfele emerytów? Najwięcej na tej zmianie skorzystają oczywiście ci, którzy mają najniższą - zbliżoną do minimalnej - emeryturę. Dla osoby, która dziś ma emeryturę w wysokości 1030 zł brutto, zmiana oznacza o 70 zł brutto więcej.

Dla osoby, która otrzymuje ponad 2 tys. zł, zmiana oznacza zdecydowanie mniejsze korzyści. Na rękę w niektórych wypadkach to tylko kilka złotych więcej. Na przykład ci, którzy mają 2100 zł emerytury brutto, zyskają tylko 1,5 zł brutto. W ciągu roku uzbiera im się kilkanaście złotych więcej niż gdyby żadnych rewolucji nie było.

Nowy sposób waloryzacji dotknie tylko część emerytów i rencistów - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że to zmiana dla 60 proc. świadczeniobiorców. Reszta waloryzację przejdzie "po staremu". Do ich emerytury i renty zostanie doliczone wspomniane już 3,26 proc. W tabeli poniżej można sprawdzić, o ile taka waloryzacja podniesie comiesięczne świadczenie brutto i netto.

I tak na przykład emeryt lub rencista ze świadczeniem 2500 zł brutto otrzyma po waloryzacji 2081,5 zł. Na rękę zyska 66 zł w ciągu miesiąca. W skali roku podwyżka oznacza dla niego 792 zł więcej.

Powyżej 100 zł brutto zyskają tylko ci, którzy otrzymują co miesiąc emeryturę wyższą niż 3,1 tys. zł. Dopiero od tego pułapu waloryzacja gwarantuje dodatkową "stówkę" do wypłaty. Na rękę to około 80 zł więcej. Im wyższe świadczenie, tym waloryzacja robi większą różnicę. Ci, którzy mają na przykład 4,5 tys. brutto świadczenia, zyskają blisko 120 zł co miesiąc. W skali roku będą mieli do wydania blisko 1,4 tys. zł więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

emerytury
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(487)
oszukany
5 lata temu
moja waloryzacja jest taka :od rocznika 1959- po przez cwane posunięcie i brak w nowelizacji w ustawach emerytalnych, pozbawiliście pracowników co pracowali 15 i więcej lat w tzw. szkodliwym prawa do tego przywileju. (pomostówkę to między bajki). i tak 5 lat zabrane co daje 12 pomnożyć przez 5 i jeszcze przez zabrane... no góra średnio 2 tyś emerytury, podzielić to po 500+ daje to 300 trzynastek po 500 zł z jednego oszukanego ?- razy przykładowo 1000 oszukanych? i można czyimś kosztem cieszyć się przed wyborami ? można.no ale po co to było waloryzować skoro można było dać przykładowo do wypłaty ? i tak by zostało w rodzinach ? ale idą wybory to trzeba namieszać ,
Mat
5 lata temu
PIS okradł emerytów obniżając rewaloryzację - miało być 3,26%, a jest 2,86%. Z naszych emeryckich pieniędzy zabrali sporą sumkę i robią nam łaskę, że wypłacą nam 13-tkę z naszych pieniędzy - a pewnie jeszcze sporo zaoszczędzą dla siebie. Dodatkowo obniżenie rewaloryzacji skutkuje na następne lata tym, że już zawsze mniej emerytury będziemy dostawać o właśnie tę obniżoną rewaloryzację. 13-tka dla emerytów to ewidentna propaganda wyborcza - za nasze, emerytów, pieniądze.
billi52
5 lata temu
nie głosowac na złodzieji 8.5miliona mniej głosów
zero
5 lata temu
złodzieje, weźcie sobie te 1,50 zł, to zakrawa na absurd
Irena
5 lata temu
Każdy z rencistów i emerytów powinien dostać tyle podwyżki co dostaną mamusie , które w życiu nie skalały się pracą
...
Następna strona