Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Minister ujawnia. Wiadomo, kiedy ruszą wypłaty czternastych emerytur

341
Podziel się:

W 2023 r. seniorzy mają otrzymać 14. emerytury już we wrześniu, a zatem przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października. Minister rodziny Marlena Maląg stwierdziła, że świadczenie będzie "rekompensatą i bezpieczeństwem finansowym w tym trudnym czasie".

Minister ujawnia. Wiadomo, kiedy ruszą wypłaty czternastych emerytur
Czternaste emerytury. Wypłata świadczenia ruszy już we wrześniu. Na zdjęciu: Marlena Maląg (PAP, Paweł Supernak)

W niedzielę prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński ujawnił, ile wyniesie "czternastka" w 2023 r.

Otóż jak wiecie państwo, ustaliliśmy już i jest to już zawarowane prawnie, że tzw. 14. emerytura jest już świadczeniem stałym. Ale jest także pytanie, ile ona, w roku zmniejszającej się, ale jednak wciąż wysokiej inflacji, będzie wynosiła. Otóż będzie wynosiła 2,2 tys. zł netto – ogłosił Jarosław Kaczyński.

Wypłata "czternastek" przed wyborami

Natomiast minister rodziny zdradziła, że rząd planuje wypłatę 14. emerytur we wrześniu, a zatem przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października. W 2022 r. wypłata "czternastek" również miała miejsce we wrześniu, natomiast w 2021 r. – w październiku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W kluczowym dokumencie rządu nie ma planu na 800 plus. Dlaczego?

Wkrótce ma ukazać się rozporządzenie rządu w sprawie wypłat świadczenia. Zgodnie z przepisami o 14. emeryturze termin wypłat czternastek będzie określany co roku przez rządzących do 31 października.

Bardzo ważne jest, byśmy w tym trudnym czasie, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna, kiedy jest wyższy poziom inflacji, odpowiednio zadbali o seniorów. To, co pan prezes Jarosław Kaczyński dzisiaj zapowiedział, wpisanie czternastej emerytury na stałe oraz poziom wypłaty tego świadczenia ma być rekompensatą i bezpieczeństwem finansowym w tym trudnym czasie – stwierdziła Marlena Maląg.

Przypomniała też o corocznej waloryzacji świadczeń oraz o wypłacie trzynastych emerytur. – Wprowadziliśmy dodatkowe świadczenia, których wcześniej, za czasów rządów naszych poprzedników, nie było. Trzynasta emerytura i wprowadzona na stałe czternasta emerytura to jest miliardowe wsparcie dla seniorów, aby byli finansowo zabezpieczeni – stwierdziła minister.

Oto szczegóły dotyczące 14. emerytury

Jak już wspomnieliśmy, tzw. 14. emerytura będzie w wysokości 2,2 tys. zł netto. Pojawią się też limity dotyczące przychodów. Jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 2,9 tys. zł i więcej, to jego świadczenie będzie pomniejszone w ramach mechanizmu "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że wysokość "czternastki" będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia limitu przez świadczeniobiorcę.

Przykładowo: jeśli emeryt pobiera miesięcznie 3 tys. zł brutto, to jego 14. emerytura będzie wynosiła 2,1 tys. zł netto. Wszystko przez fakt, że senior przekroczył limit o 100 zł, a zatem o tyle pomniejsza się "czternastka".

Tym samym osoby pobierające emeryturę na poziomie 5,1 tys. zł brutto i więcej "czternastki" nie dostaną. Jak stwierdził Jarosław Kaczyński, ludzie z taką wysokością świadczenia "sobie poradzą" i nie potrzebują dodatkowych pieniędzy od państwa.

Zgodnie z szacunkami rządu w 2023 r. 14. emeryturę otrzyma ok. 8,3 mln emerytów i rencistów. Uprawnieni do świadczenia nie będą musieli składać żadnych dodatkowych wniosków, a samo świadczenie będzie wypłacone wraz z rentami i emeryturami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(341)
Emeryt
10 miesięcy temu
5000 zł inflacyjne zamiast 14 dla emerytów singli i rodzin beż dzieci ci z dziećmi się nachapali pieniądze z500 + 800+ i innych dodatków zabrać na to wystarczy
😡😡😡😡
10 miesięcy temu
A może by tak 13 wypłatę wszystkim dać tym co teraz robią na te 13 ,14 500 plusy i inne socjale ?Że już o zwolnieniu z podatku młodych do 26 roku życia nie wspomnę 😏 największa głupota bo nie wiem czym się różni np 30 latek od tego 26 latka 😏
Siwy57
10 miesięcy temu
No to w końcu dostanę, czy nie...mam na rękę 4040 pln. 2900 pln przekraczam o ok 1100 pln, to z 2200 pln, zet za zeta to 1100 pln powinno zostać, od brutto, netto,od czego w końcu odliczaja lub doliczaja? Stary i nie kumam...
Zbych
10 miesięcy temu
Ale jestem " jeleniem " po to pracowałem 47 lat aby zostać pośmiewiskiem tych co się pracą nie namęczyli a kasę i tak dostaną. PiS świetnie potrafi dzielić Polaków.
Slonceczy
10 miesięcy temu
Skoro mowa o 14- pensji to ja uważam, że są skrzywdzone osoby bo otrzymuja niższą albo wcale.Jak pamiętam to zawsze była mowa ,żeby dłużej pracowa to będzie wyższa emerytura no i co z tego wynika ,że Te osoby ,które krócej pracował to teraz korzystają że wszystkiego .Emerytura bez podatku i 14 w całości nie wstyd rządowi, że tak nas oszukuje
...
Następna strona