Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Dłuższa praca albo bieda. Ekonomiści szczerze o wieku emerytalnym

109
Podziel się:

Wiek emerytalny musi być równy dla obu płci i wyższy niż dziś - uważa większość ekonomistów - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Przekonują, że jeśli minimalny wiek emerytalny zostanie utrzymany na obecnym poziomie, to za kilka dekad większość emerytów będzie mogła liczyć co najwyżej na świadczenie minimalne.

Dłuższa praca albo bieda. Ekonomiści szczerze o wieku emerytalnym
Wiek emerytalny musi być równy dla obu płci i wyższy niż dziś – uważa większość ekonomistów sądowanych przez "Rzeczpospolitą" (East News, Marek Kowalczyk/REPORTER)

Obecnie wiek emerytalny wynosi: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Dzisiaj odsetek emerytur minimalnych bądź niższych (otrzymują je osoby, które osiągnęły wiek uprawniający do emerytury, ale nie miały 20–25 lat stażu pracy) to około 10 proc. W 2060 r. będzie sześciokrotnie wyższy.

Ekonomiści za podniesieniem wieku emerytalnego

"To będzie wywierało presję polityczną na podwyżki tego świadczenia. Presja ta będzie rosła wraz ze wzrostem populacji emerytów. Możemy znaleźć się w bardzo niekorzystnej sytuacji, w której ludzie pracują krótko, otrzymują wysoką emeryturę minimalną (co zmniejsza bodźce do dłuższej pracy), a młodsze roczniki ponoszą wysokie koszty podatkowe takiego rozwiązania" – ocenia prof. Michał Brzoza-Brzezina z SGH, cytowany przez "Rz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

Jak dodano w gazecie, upowszechnienie się minimalnego świadczenia będzie problemem przede wszystkim dla samych emerytów, a nie dla budżetu. W największym stopniu wyzwanie to dotyczyć będzie kobiet. Stąd aż 95 proc. spośród 42 ekonomistów, którzy wzięli udział w sondzie "Rzeczpospolitej" na temat wieku emerytalnego, uważa, że powinien on być taki sam dla obu płci.

Z tezą, że równy dla wszystkich minimalny wiek emerytalny w ciągu kilku lat należy podwyższyć do 67 lat, zgodziło się 67 proc. ankietowanych przez "Rzeczpospolitą" ekspertów.

Prof. Maciej Bałtowski z UMCS uważa jednak, że podwyższanie wieku emerytalnego powinno być rozłożone na 10–15 lat.

ZUS będzie obciążony. "Nie ma cudów"

Na 1000 osób w wieku produkcyjnym będzie przypadać w 2023 r. ok. 390 osób w wieku poprodukcyjnym, w 2061 r. – 806 osób, zaś w 2080 r. – 839 osób - wynika z najnowszych danych ZUS. Zdaniem ekspertów system emerytalny nie zbankrutuje, ale utrzymanie ZUS-u na powierzchni odbędzie się kosztem emerytów.

– Nie ma cudów. Jeśli równocześnie w prognozie FUS stwierdza się, że teraz na 1000 osób przypada 390 emerytów, a w 2061 r. ma być już 806 emerytów, to jak ci przyszli emeryci mogą liczyć na takie same świadczenia? – dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

- Wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. W tej perspektywie oczekiwanie jego dalszego obniżania wydaje się mało racjonalne – oceniła w komentarzu eksperckim dr Anna Czarczyńska z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego.

Jej zdaniem Polaków czekają "głodowe emerytury i konieczność podejmowania pracy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(109)
NARCYZ
3 tyg. temu
*** zabrakło gwiazdki a * oznacza ,że nie dotyczy to polityków ,prezesów i osób pracujących w radach nadzorczych oni będą mieć tłuste emerytury ... a robotnik pracujący za najniższą zdechnie na emeryturze lub pójdzie pod most rządzą i mówią i m ówią wkoło od kilku lat i nic z tym nie robią zakłamani politycy
Bufu1
miesiąc temu
Abstrachując od wszelkich skłonności partyjnych, uważam podniesienie wieku emerytalnego za słuszne. Natomiast tylko i wyłącznie należałoby wyrównać ten wiek. Po 65 lat dla kobiet i mężczyzn. Na kilka lat temat zostałby zamknięty. Moim zdaniem podnoszenie wieku emerytalnego dla mężczyzn, którzy statystycznie żyją krócej od kobiet jest dyskryminujące.
ZUS
miesiąc temu
Dlatego ja pracuję na zachodzie ,w Polsce zawsze była ,jest i będzie niestabilna sytuacja ,tak czy owak ten nierząd jak wygra to i tak wydłuży wiek emerytalny dla policji i wszystkich,nie miejcie złudzeń że będzie inaczej lub lepiej,tylko emigracja
lodreipeina
miesiąc temu
ekonomistom polecam zmianę pracy na fizyczną...
Emerytka z ZU...
miesiąc temu
Ile trzeba pracować wg autora artykułu i rządzących , żeby mieć godną emeryturę? 5 lat studiów i 36 lat pracy to za mało ?????
...
Następna strona