Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Dobre informacje z ZUS. To nie jest normą

29
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował w komunikacie, że prawdopodobnie nie wykorzysta w 2023 roku pełnej zaplanowanej dotacji z budżetu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). To efekt, jak informuje ZUS, dobrych wyników finansowych.

Dobre informacje z ZUS. To nie jest normą
Prezes ZUS Gertruda Uścińska mówi o dobrych wynikach finansowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Flickr, Adam Guz, KPRM)

- Z uwagi na dobre wyniki finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ZUS prawdopodobnie nie wykorzysta pełnej zaplanowanej dotacji z budżetu państwa do tego funduszu - poinformowała, cytowana w komunikacie Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

"Wysokie wpływy składkowe"

- Utrzymują się wysokie wpływy składkowe do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Notuje on wysoki stopień pokrycia w składkach wydatków na świadczenia takie, jak emerytury, renty i zasiłki. Na bieżąco analizujemy te dane w kontekście stopniowego zwalniania części zaplanowanej dotacji z budżetu państwa do FUS - dodała prezes.

Przypomnijmy, że ZUS w planie finansowym na 2023 rok zakładał dotację na poziomie 62,63 mld zł. Po pierwszym półroczu otrzymał 20,8 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwsze zadanie dla nowego rządu. Prof. Orłowski: trzeba zlikwidować marnotrawstwo

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił raport, w którym podsumował sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w ubiegłym roku.

Rekord w ZUS

Liczba ubezpieczonych w ZUS na koniec 2022 r. wyniosła 16 273 tys. osób. Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowili pracownicy (71,8 proc.), a w dalszej kolejności osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące (10,5 proc.) oraz osoby wykonujące prace na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (7,9 proc.)

- Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z istotnych parametrów, który pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń, jest wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych. Wskaźnik ten w 2022 r. osiągnął rekordowy poziom 85 proc. Był to najlepszy wynik od 1999 r. - zaznaczyła wówczas prof. Gertruda Uścińska.

Największą pozycją przychodów FUS były składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu w 2022 r. wyniosła 263,6 mld zł i była o 15,3 proc. wyższa od osiągniętej w 2021 r. Wpływy składek wyniosły 260,7 mld zł i były o 14,3 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
Dajspokoj
8 miesięcy temu
Nie wykorzystają całej dotacji . Zaraz będą nagrody , bo prawie wyszli na zero. Za rok będą w plecy i nagrody też będą. Taki to polski prawdziwy , nasz , jedyny twór starców.
Wdowa
8 miesięcy temu
Oboje z mężem pracowaliśmy. Mąż zmarł a przepracował 44lat. Ja zostałam przy swoim świadczeniu. Gdzie są i co się stało z męża składkami? Teraz wiadomo skąd ZUS ma nadwyżki, na nagrody itd. W Polsce tylko długi po zmarłych są dziedziczone. Żadne inne państwo tak nie okrada najsłabszych jak nasze. WSTYD I HANBA!!!
henry162
8 miesięcy temu
Mężczyzna umiera w wieku 64 lata. Zbierał na emeryturę 44 lata. Jego składki kradnie ZUS . Przy wysokiej śmiertelności w przedziale 55-65 , to jest ta nadwyżka. No i nie ma emerytur tzw. wdowich.
lemerytka
8 miesięcy temu
czyli zus zamknie rok ok - 40 miliardowym ficytem....
gosc
8 miesięcy temu
po kiego komu ten ZUS,skladkami dłamsza wszystkich a co my z tego mamy? totalnie nic,to jest jakis haracz tylko za co i na co? chyba na te co siedza w tych okienkach i plotkuja bo jak chcesz sie czegos dowiedziec to zero info
...
Następna strona