Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Emeryci mają problem. Może być potrzebna druga waloryzacja

435
Podziel się:

Najnowsze dane na temat inflacji mogą niepokoić szczególnie jedną grupę społeczną w Polsce. Eksperci wskazują, że z rekordowej waloryzacji emerytur przy obecnym wzroście cen nic nie zostanie. Zaznaczają, że jeżeli trend się utrzyma, konieczna będzie druga waloryzacja.

Emeryci mają problem. Może być potrzebna druga waloryzacja
Minister rodziny Marlena Maląg (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

Inflacja w marcu 2022 r. w Polsce wzrosła o 10,9 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy wynik od lipca 2000 r., czyli od blisko 22 lat.

Złych informacji jest jednak więcej. Zdaniem ekspertów, to nie koniec wysokich cen w naszym kraju. - W nadchodzących miesiącach spodziewamy się dynamicznego wzrostu cen żywności. Rosyjska agresja na Ukrainę doprowadziła do skokowego wzrostu cen pszenicy i pozostałych zbóż. Zerwany został także handel nawozami między Unią Europejską i Rosją. Wysokie podwyżki obserwujemy już obecnie na rynkach hurtowych i już teraz zaczynają przekładać się na ceny detaliczne — wyjaśnił ekonomista PIE Jakub Rybacki.

Zobacz także: Zawodowcy: Sprzedawca Allegro

Potrzebna druga waloryzacja?

Rosnące ceny to problem dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. Szczególnie mogą je jednak odczuć seniorzy. Przypomnijmy, że emeryci i renciści od 1 marca mają otrzymywać świadczenia o 7 proc. wyższe niż obecnie. To najwyższa waloryzacja od lat. Eksperci zauważają jednak, że przy obecnym wzroście cen z podwyżki nic nie zostanie.

"Niestety, prognozy się sprawdziły i mamy już dwucyfrowy wskaźnik inflacji Prawie 11 proc. za marzec. W tej sytuacji rząd już dzisiaj powinien rozpocząć prace nad zabezpieczeniem sytuacji emerytów i emerytek. Druga waloryzacja we wrześniu będzie konieczna, jeżeli taki trend się utrzyma" - zwrócił uwagę ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski.

Z podobnym postulatem wyszli do rządu m.in. związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Ich zdaniem, to lepsze rozwiązanie niż np. czternaste emerytury. Waloryzacja bowiem na stałe podnosi emerytury i renty, a nie jest tylko jednorazowym dodatkiem.

Trzynaste i czternaste emerytury

Przypomnijmy, że w tym miesiącu emeryci dostaną trzynaste emerytury. Trzynastka wypłacona zostanie w sześciu terminach wraz z kwietniowymi emeryturami. Wysokość świadczenia wyniesie 1388,44 zł i będzie wyższe o 87,56 zł niż w roku ubiegłym. Po odliczeniu składki zdrowotnej będzie to 1217 zł.

W drugiej połowie roku seniorzy mają natomiast otrzymać czternastki. Ich wysokość powinna być równa najniższej emeryturze obowiązującej po marcowej waloryzacji, czyli 1338,44 zł brutto. W pełnym wymiarze dodatkowe świadczenie dostaną jednak tylko najubożsi emeryci, otrzymujący co miesiąc nie więcej niż 2900 zł brutto.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto (minimalna emerytura), otrzymały osoby, których świadczenie podstawowe nie przekraczało 2900 zł brutto. Pozostali powinni otrzymać czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". To oznacza, że jeśli ktoś ma 3000 zł emerytury, wówczas jego czternastka będzie mniejsza o 100 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(435)
wkurzony
2 lata temu
14 emerytura powinna być dla wszystkich emerytów tak jak 13-nasta i 500+ dla dzieci nawet tych bogatych rodziców
Dość rozdawni...
2 lata temu
Kochani nasi rządzący to my na Was głosujemy i z każdym rokiem widzimy że to wszystko idzie w zła stronę Jak zwykle z emerytami jest problem ale rozdajecie pieniadze na prawo i lewo tak szczodrze że to jest delikatnie mówiąc WKURZAJĄCE te emerytury matczyne dla pań które siedziały w domu i nie pracowały a teraz pobierają emeryturki te wszystkie +++++++to już aż i śmieszne i straszne Emeryt płacił cały czas podatki a teraz znowu po raz drugi zabiera nam się podatki od wypracowanych emerytur Ok emerytury do 2500 zł zwolnione z podatku a ci co mają 2600 2700 Windujecie emerytury tych osób które wypracowały jakieś minimalne emerytury a nie szanujecie tych wszystkich którzy ciężko pracowali a dziś mają niewiele więcej My matki pracowałyśmy po 40 lat wychowują kilkoro dzieci a inne Panie stać było na to aby siedzieć w domu a dzi mają emerytury TO CO TO ZA SPRAWIEDLIWOŚĆ I GDZIE PRAWO MÓWIĄCE ŻE EMERYTURA JEST WYPLACANA ZA PRZEPRACOWANE LATA I SKŁADKI ODPROWADZANE DO ZUS Gdzie są składki tych mam które teraz dostają emerytury za siedzenie w domu??????
Szanowni rząd...
2 lata temu
14 będzie pochłonięta przez inflację Każdy logicznie myślący emeryt jestem za ponowną waloryzacją a nie 14 Zgodnie z ustawą jest to w pełni uzasadnione więc nie lawirujcie i nie kombinujcie bo sytuacja jest nie tylko wyjątkowa ale dla emerytów BARDZO CIĘŻKA Rozumiem że są emeryci mający duże emerytury i tu jest problem z dużą waloryzacja w ich przypadku ale zawsze można zastanowić się nad kwota graniczną np 3500 brutto (przykładowo) aby ludzie mieli szansę jakoś przeżyć te okropne czasy w których się znajdujemy Skoro nasz Rząd znajduje pieniądze na liczne rozdawnictwo to może najwyższy czas ukrócić to szaleństwo i zająć się emerytami i pracownikami sfery budżetowej
Żenada ❗❗❗❗❗❗
2 lata temu
Po pierwsze Wyrównać marcowe emerytury do 10,9 procent Po drugie Dodatkowa waloryzacja a nie 14 WSTRZYMAĆ PODWYŻKI DLA RZĄDU❗❗❗❗❗❗❗
Emeryt🧙‍♂️
2 lata temu
Skoro w marcu było 10,9 % inflacji a emeryci dostali 7 % waloryzacji to Rząd powinien dołożyć różnicę 3,9 % emerytom z wyrównaniem od miesiąca marca 2022r
...
Następna strona