Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
NKU
|
aktualizacja

Emeryci mają problem z długami. COVID-19 ich nie oszczędził

111
Podziel się:

Długi seniorów rosną, a na waloryzację trzeba będzie jeszcze poczekać. Według ekspertów wystarczył tylko rok, by zaległości finansowe seniorów przekroczyły kwotę 10 mld zł.

Emeryci mają problem z długami. COVID-19 ich nie oszczędził
Seniorzy stali się najbardziej niewypłacalną grupą wiekową w czasie pandemii (money.pl, Rafał Parczewski)
bEKHZvVN

Tylko w czasie pięciu ostatnich kwartałów, czyli od stycznia 2020 roku do dzisiaj, zadłużenie seniorów wzrosło aż o 0,85 mld zł, sięgając 10,2 mld zł - wynika z najnowszych danych dostępnych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK.

- Miniony czas nie był dla seniorów najlepszy. To oni najczęściej byli odpowiedzialni za pogarszające się statystyki dotyczące nieopłaconych bieżących rachunków oraz pożyczek i kredytów ocenia Halina Kochalska, ekspertka BIG InfoMonitor.

bEKHZvVP

Dodaje, że to seniorzy stali się najbardziej niewypłacalną grupą wiekową w czasie pandemii. Liczba nieterminowych płatników wzrosła z trochę ponad 8 tys. do 384,5 tys.

Zobacz także: "Odbije się na budżecie każdego Polaka". Odwołana wiceminister krytykuje Polski Ład

Według szacunków ekspertów to wśród seniorów wzrost liczby osób, które nie regulują zobowiązań finansowych w terminie, był najwyższy - odsetek wzrósł z 5,59 proc. do 5,71 proc. W przypadku 45-54-latków był to wzrost z 11,73 proc. do 11,83 proc. W pozostałych grupach wiekowych odsetek dłużników się zmniejszył.

bEKHZvVV

Najbardziej zadłużoną grupą wiekową wśród seniorów są jej najmłodsi przedstawiciele. Osoby w wieku od 65 do 70 lat mają do uregulowania około 5,92 mld zł, z kolei osoby w wieku 71-75 zł muszą spłacić 2,7 mld zł. Im emeryci starsi, tym mniejsze jest ich i zadłużenie.

Seniorzy nie pozostają jednak bez wsparcia. Mało kto pamięta, że każdemu emerytowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia, które pobiera. Jeśli ZUS przychyli się do wniosku seniora, wysokość emerytury może się zwiększyć nawet o kilkaset złotych.

W takiej sytuacji istotnym czynnikiem jest przewidywana długość życia. Wskaźnik ma znaczenie w momencie przejścia na emeryturę oraz w kolejnym terminie, w którym wnioskuje się o ponowne rozpatrzenie wysokości świadczenia. Ważne jest, czy czas od przyznania emerytury jest większy czy też krótszy.

bEKHZvVW

- Ten wskaźnik jest kluczowy przy obliczaniu wysokości emerytury, bowiem środki, które zgromadziliśmy, są dzielone przez liczbę miesięcy prognozowanej średniej długości życia - mówi money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKHZvWq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(111)
inżynier
2 miesiące temu
W przypadku leków to akurat ulg im przysługujących jest na szczęście coraz więcej. Choćby dozy, gdzie 20% przysługuje już 60-latkom. Nie wszyscy tylko o tym wiedzą, dziadków ja uświadamiałem.
remi
2 miesiące temu
Z dlugu emerytow zyja ich dzieci i wnukowie
emerytka
2 miesiące temu
mąż nie doczekał emerytury a jego składki zostały w ???????
bEKHZvWr
obywatel
2 miesiące temu
paranoja ,to jeszcze do okresu składkowego liczą miesiące życia ,ile pociągniesz ?? a co z tymi co nie zdążyli odebrać ani jednej emerytury ??? a co to za emerytura gdzie tylko akty urodzenia 4 dzieci potrzeba, tzw matczyna ??
Krt
2 miesiące temu
Biorą kredyty by dać pieniądze dzieciom by mogli prężyć zwłaszcza ci którzy stracili prace przez cyrk covidowy bądź ich biznesy pogrążyły ich w długach
...
Następna strona