Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
NKU
|
aktualizacja

To takie proste. Jednym wnioskiem zwiększył emeryturę o 400 zł

124
Podziel się:

Mężczyzna zgłosił się do ZUS-u z prośbą o ponowne przeliczenie wysokości emerytury. Po dwóch tygodniach otrzymał pozytywną odpowiedź i zaczął pobierać wyższe świadczenie. Sytuacje jednego ze swoich czytelników opisuje portal gazeta.pl

To takie proste. Jednym wnioskiem zwiększył emeryturę o 400 zł
ZUS zaostrza walkę z lewymi zwolnieniami (Getty Images)
bEJfYAyd

Portal Gazeta.pl opisuje przypadek jednego ze swoich czytelników, który zgłosił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne przeliczenie emerytury.

- Byłem naprawdę zaskoczony, kiedy dowiedziałem się, że zyskam ok. 400 zł miesięcznie - wyjaśnia w e-mailu emeryt, który świadczenie miał już pobierać od dziewięciu lat. Wyższa kwota trafi na konto mężczyzny prawdopodobnie we wrześniu.

bEJfYAyf

Wniosek, który wypełnił, a później wysłał nazywa się "emerytura EMP". Każdy z emerytów, który pobiera świadczenie, może zgłosić się do ZUS-u z takim wnioskiem o ponowne przeliczenie wysokości emerytury. Natomiast nie każdy spotka się z pozytywną odpowiedzią.

Zobacz także: "Nie chcemy sowieckiego modelu". Prezydent Sopotu ostro o zmianach dla samorządów

Kluczowa w tej sytuacji jest przewidywana długość życia. Wskaźnik ma znaczenie w momencie przejścia na emeryturę oraz w kolejnym terminie, w którym wnioskuje się o ponowne rozpatrzenie wysokości świadczenia. Ważne jest, czy czas od przyznania emerytury wydłużył się czy skrócił.

bEJfYAyl

- Ten wskaźnik jest kluczowy przy obliczaniu wysokości emerytury, bowiem środki, które zgromadziliśmy, są dzielone przez liczbę miesięcy prognozowanej średniej długości życia - mówi money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Sobolewski wskazuje na konkretny przykład. - W zeszłym roku średnia długość była dłuższa o ponad 13 miesięcy. To oznacza, że kapitał emerytalny osoby np. w wieku 60 lat dzielimy przez prawie 248 miesięcy, a nie przez 261 miesięcy, jak było wcześniej. To spowoduje realny wzrost wysokości emerytur - tłumaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJfYAyG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(124)
zofia
2 tyg. temu
co z art25 1b ustawy emerytalnej dla mezczyzny rocznik 1951 ,ktory pracowal w szczegolnych warunkach i potracono pobrane emerytury wczesniejsze Wiadoma spawa jest to,ze jako mezczyzna wiek emerytalny wtedy wymagany ,to 66 lat i 1 m-c
jola
4 tyg. temu
Ale po nowemu przeliczą tylko to co dorobił czy to co dorobił plus to co pozostało na koncie, czy ktoś wie?
RACJA
miesiąc temu
Na covid zmarło przedwcześnie tyle osób że urzędowo powinni podnieść emerytury co najmniej o 15 % , bo składki zmarłych nie są dziedziczone przez rodzinę
bEJfYAyH
dorian
2 miesiące temu
A dla pracujących obecnie wystarczy nie wypisywać się z ppk i bez dodatkowej papierologii, można zyskać do emerytury znacznie więcej :)
senior 70+
2 miesiące temu
To są bzdury co piszecie. ZUS ponownie przeliczy emeryturę, ale emerytowi który pracuje i w dalszym ciągu odprowadza składki. Nie wszystkim. Co by było jak emeryci będą żyli dłużej i wskaźnik średnie dalsze trwanie życia będzie wyższy? Wtedy przeliczona emerytura by zmalała, na co emeryci się nie zgodzą.
...
Następna strona