Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Emerytura. Od 1 grudnia wyższe limity

145
Podziel się

Od 1 grudnia wzrastają limity dla emerytów i rencistów. Ci, którzy dorabiają do świadczeń wypłacanych przez ZUS, mogą teraz zarobić więcej. Bez konsekwencji zawieszenia czy pomniejszenia emerytury lub renty.

Emerytura. Od 1 grudnia wyższe limity
Dorabianie do emerytury. Wyższe limity od 1 grudnia (money.pl, Rafał Parczewski)
bDBdvdmd

Jak wynika z danych GUS, wzrosło średnie miesięczne wynagrodzenie. To dobra informacja dla emerytów dorabiających do świadczenia. Od 1 grudnia wzrastają limity, więc emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, będą mogli więcej dorobić do wypłacanej przez ZUS emerytury.

Zmiana dotyczy także rencistów. Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od grudnia to kwota 3618,30 zł brutto.

bDBdvdmf

Wypłata świadczeń z ZUS może być również zawieszona, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, tj. 6719,70 zł brutto.

Zobacz także: Obejrzyj: Stracili na zamknięciu galerii. "Rząd nas pominął"

Z kolei uzyskanie przychodów w granicach od 3618,30 zł do 6719,70 zł miesięcznie sprawi, że kwota wypłacanego przez ZUS świadczenia zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia limitu.

bDBdvdml

Istnieje jednak górny próg pomniejszenia świadczenia, nie może to być więcej niż 620,37 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 465,31 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy oraz 527,35 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Natomiast renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu 3618,30 zł brutto przychodu.

Jak informuje "DGP" Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego, bez ograniczeń mogą dorabiać te osoby, które osiągnęły ustawowy wiek emerytalny, czyli kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni w wieku 65 lat.

bDBdvdmm
bDBdvdmG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(145)
Emeryt
2 miesiące temu
Do czego mi ten limit jak od marca ten rząd pozbawił mnie dodatkowych dochodów zamykając wszystkie hotele. Z czego się mam cieszyć, że nie mam dodatkowych dochodów wcale i nie wiadomo kiedy to się zmieni. Jeszcze pocieszają mnie, że od 2021 roku podnoszą podatki, wzrośnie cena prądu i pieron wie jeszcze czego. W sklepach drożyzna jak cholera a ja się mam cieszyć z waloryzacji na poziomie 2% bo niby taka jest inflacja. Ludzie nie róbcie mi wody z mózgu. Ten kraj to już upadła kraina, gdzie wiceministrowie dostają podwyżki 5 tysięcy złotych a emeryt 50 zł brutto.
miki
2 miesiące temu
Nigdy nie powinno byc limitu a emerytura została wypracowana i to sa emerytów pieniądze nie do ruszenia a ile zarobi to jego sprawa podatek odprowadzi dziadowskie przepisy nie panstwo dlaczego posłowie mogą inny sort
st.dziadek
2 miesiące temu
Emeryt ma siedzieć w domu nie zawadzać młodym! Jak widzę mego kolegę starego emeryta w roli ciecia to tak jakbym widział 70 letniego policjanta goniącego 17 latka który za bułki wbił przez pomyłkę inną cenę. Tak na marginesie ja unikam tych wynalazków bo można się machnąć z tym nabijaniem cen i kłopot.
bDBdvdmH
wu-
2 miesiące temu
A gdyby tak z dnia na dzień zdecydować (rozporządzeniem, bo to ostatnio modne) że w sejmie i w senacie obowiązuje taki sam wiek przejścia na emeryturę jak w całym kraju? Czyli posłowie po 65. roku i posłanki po 60. roku przechodzą na zasłużony odpoczynek, a na ich miejsce wchodzą młodsi zgodnie z kolejką ustaloną po wyborach? Może taki parlament zauważyłby w końcu, że polityka to jest patrzenie wiele lat naprzód, a nie myślenie, że po nas choćby potop.
Kmicic
2 miesiące temu
Emerytom nie są potrzebne żadne limity tylko godne emerytury i uczciwa waloryzacja a nie ciągłe okradanie emerytów
...
Następna strona