Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Emerytura. Od 1 grudnia wyższe limity

145
Podziel się:

Od 1 grudnia wzrastają limity dla emerytów i rencistów. Ci, którzy dorabiają do świadczeń wypłacanych przez ZUS, mogą teraz zarobić więcej. Bez konsekwencji zawieszenia czy pomniejszenia emerytury lub renty.

Emerytura. Od 1 grudnia wyższe limity
Dorabianie do emerytury. Wyższe limity od 1 grudnia (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak wynika z danych GUS, wzrosło średnie miesięczne wynagrodzenie. To dobra informacja dla emerytów dorabiających do świadczenia. Od 1 grudnia wzrastają limity, więc emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, będą mogli więcej dorobić do wypłacanej przez ZUS emerytury.

Zmiana dotyczy także rencistów. Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zmniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od grudnia to kwota 3618,30 zł brutto.

Wypłata świadczeń z ZUS może być również zawieszona, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, tj. 6719,70 zł brutto.

Zobacz także: Obejrzyj: Stracili na zamknięciu galerii. "Rząd nas pominął"

Z kolei uzyskanie przychodów w granicach od 3618,30 zł do 6719,70 zł miesięcznie sprawi, że kwota wypłacanego przez ZUS świadczenia zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia limitu.

Istnieje jednak górny próg pomniejszenia świadczenia, nie może to być więcej niż 620,37 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 465,31 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy oraz 527,35 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Natomiast renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu 3618,30 zł brutto przychodu.

Jak informuje "DGP" Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego, bez ograniczeń mogą dorabiać te osoby, które osiągnęły ustawowy wiek emerytalny, czyli kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni w wieku 65 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(145)
Marks...
3 lata temu
Emerytura bez wtórnych podatków i żadnych ograniczeń dochodowych !!! To absurdy, które należy znieść natychmiast ! Jak wy posłowie RP. zjednoczonej UE. realizujecie współczesną politykę społeczną, dlaczego nie używacie racjonalnego myślenia ??? Wstyd za dyletanctwo,,, chyba że chodzi wam o kasę i tworzenie przepaści społecznej, by nazywało się dąć i być wyżej w c hierarchii czyli kasta !!! Podobnie rzecz ma się ustawa dla FRANKOWICZÓW... nakłamać, nagadać i dogadać się z BANKSTERAMI ..... no, bo to prestiż dla was m.....ły.... Gdzie pan A. Duda ??? spowiadał się z kłamstwa ???
weronkaa
3 lata temu
oo to teściowa się ucieszy, a ja mam nadzieję że nie będę musiała pracować na emeryturze bo już teraz oszczędzam w ppk i odkładam też na funduszu, jak się uda to będę mogła wtedy tylko odpoczywać, jak dożyję oczywiście :)
Pracownik
3 lata temu
Za pracownika należy odprowadzić wszystkie składki a za emeryta już nie koniecznie.Wszyscy o tym wiedzą a milczą. Emeryt część pieniędzy dostaje pod stołem.
Igor
3 lata temu
zatrudniony emeryt na podobnym stanowidku zarabia wiedej niz pracownik to karygodne i woła o pomste doo nieba
WEra
3 lata temu
nie ma pracy a emerycie pracuja to szczyt idiotyzmu... jak sie pracuje emerytura powinna byc zawieszona... za zatrudnianie emeryta powinni płaci 50 procent podatku... albo praca albo emerytura... jak kros pracuje nie powinien pobierac emerytury i tyle w temacie
...
Następna strona