Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Emerytury będą głodowe. Lepiej zacząć oszczędzać

241
Podziel się:

Emerytury dzisiejszych 35-40 latków będą skandalicznie niskie - podaje "Super Express" i powołuje się na wyliczenia z kalkulatora emerytalnego. W niektórych zawodach trudno będzie uzbierać 200 złotych.

Emerytury będą głodowe. Lepiej zacząć oszczędzać
Emerytury będą głodowe. (Adobe Stock)
bEDSCPNh

ZUS udostępnił na swoich stronach kalkulator emerytalny, przy pomocy którego można wyliczyć wartość przyszłego świadczenia.

Wyniki nie są zbyt optymistyczne. Jak podaje "Super Express", 35-letni kucharz, który pracuje w zawodzie od 17 lat, może liczyć na zaledwie 150 złotych, gdy przejdzie na emeryturę.

Wszystko przez to, że przez wiele lat pracował na nieoskładkowanych umowach śmieciowych i nie odprowadzał składek.

bEDSCPNj
Zobacz także: Pokazy garnków i pościeli. UOKiK idzie na wojnę z naciągaczami

W niewiele lepszej sytuacji będzie 40-letnia doktorantka na warszawskiej uczelni, która jest zatrudniona w charakterze pracownika naukowego. Jak wylicza dziennik, będzie miała zaledwie 400 złotych emerytury.

Co zrobić, żeby nie głodować na starość? Przede wszystkim, zdaniem ekspertów, należy być świadomym i zacząć oszczędzać.

bEDSCPNp

- Młodzi ludzie muszą sami zapewnić sobie emeryturę - mówi w rozmowie z dziennikiem dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. - Najlepszym jej gwarantem jest duża rodzina, która zapewni rodzicom dożywocie.

Innym sposobem jest po prostu dłuższa aktywność zawodowa. Tylko jeden rok pracy dłużej, to w perspektywie reszty życia blisko 80 tysięcy złotych więcej do wydania w przypadku mężczyzny i 57 tysięcy złotych więcej u kobiety.

Polacy coraz częściej korzystają z jedynego znanego sposobu na ich podwyższenie - dłuższej pracy. 6 na 10 emerytów po świadczenie idzie dokładnie w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego.

4 na 10 emerytów woli jednak pracować dłużej. To diametralna zmiana. Jeszcze kilka lat temu w kolejce do ZUS ustawiało się 9 na 10 seniorów, którzy osiągnęli wiek emerytalny.

bEDSCPNq
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDSCPNK
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(241)
Reńka
miesiąc temu
Wiemy o tym od dawna, że nie bardzo jest na co liczyć jesli chodzi o podniesienie stawek emerytalnych. Jedyne co nam zostaje to samemu zacząć działać. A im szybciej tym lepiej. Teraz są przeciez możliwości, więc nie powinno byc gadania, ze kogoś nie stać...jest chociazby ppk, do którego dokłada się pracodawca i państwo raz w roku
Staracyganka
2 miesiące temu
Po wyszczepieniu nie będzie seniorów a ZUS będzie rozwiązany a dochód gwarantowany i wszyscy będą szczęśliwi bo tak nakaże wielki Mzimu z telewizji
seroo
2 miesiące temu
Przyszłym emerytom na pewno pomoże ppk i te inne programy emerytalne, kto pomyśli wcześniej o emeryturze na pewno będzie mu łatwiej
bEDSCPNL
Stacho
2 miesiące temu
Zbierać pieniądze przy takiej rewaluacji to mogą miliarderzy
mysz18
2 miesiące temu
Ten co pracuje przez 40 lat ,to będzie wegetował na starość.Jak ma być dobrze,gdy za samo rodzenie i nie pracowanie przyznaje się świadczenie emerytalne!!!?? A JAK TRAKTUJE SIĘ LUDZI,którzy pracowali mając dzieci!!?? Pracujących zachęca się do długiej pracy,bo obiecuje się wyższe świadczenie o 30 zł, a haracze ściągane od roboli przeznacza się za niepracowanie. Kto wytrzyma taki system?? Gdzie godność i szacunek dla ludzi pracy,a zwłaszcza tych co pracują po 35-45 lat????????
...
Następna strona