Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Głodowe emerytury pobiera coraz więcej emerytów. Rekordzista dostaje... 2 grosze

416
Podziel się

Rośnie liczba emerytów, którzy pobierają świadczenie mniejsze niż najniższa emerytura, a średnio jest to poniżej 800 zł. ZUS przygotował wyliczenia za 2020 rok, dane nie są optymistyczne. O 19 proc. wzrosła liczba emerytów z głodowymi świadczeniami.

Głodowe emerytury pobiera coraz więcej emerytów. Rekordzista dostaje... 2 grosze
Rośnie liczba emerytów z głodowymi świadczeniami (Adobe Stock, Stanislau_V)
bDTbNeqd

Przybywa emerytów pobierających głodowe świadczenia. W grudniu 2020 roku wypłacono ponad 310 tys. emerytur poniżej najniższej emerytury, tj. 1200 zł.

W grudniu 2015 roku, gdy PiS przejął władzę i dopiero wdrażał reformę emerytalną, takich świadczeń było 76,3 tys., czyli ponad 4 razy mniej.

bDTbNeqf

W danych opublikowanych przez ZUS czytamy: "W grudniu 2020 r. wypłacono 310,1 tys. emerytur nowosystemowych w wysokości niższej niż najniższa ustawowa wysokość emerytury – tj. prawie 19 proc. więcej niż w grudniu 2019 roku".

Zobacz także: Nowy Ład blokuje reformę OFE? Prezes PFR wyjaśnia

To emerytury pobierane przez osoby, które przepracowały za mało lat, by dostać choćby minimalne świadczenie (od 1 marca 2021 to 1250 zł brutto). Po reformie PiS takich emerytur nie podwyższa się do wysokości najniższej emerytury.

bDTbNeql

2 grosze miesięcznie

Z danych ZUS wynika, że średnia wysokość głodowych emerytur to 794,59 zł. W przypadku mężczyzn to 736,47 zł, a w przypadku kobiet – 807,02 zł.

Jest też niechlubny rekord. Najniższa wysokość emerytury to 2 grosze. Pobiera ją osoba, która nie podlegała ubezpieczeniu społecznemu przed 1 stycznia 1999 r., a po tym okresie udowodniła jeden dzień ubezpieczenia.

Głodowe świadczenia

W ciągu ostatnich 10 lat liczba głodowych emerytur wzrosła aż 13-krotnie. Jak dodaje ZUS, wśród osób pobierających w grudniu 2020 r. emeryturę w wysokości niższej niż najniższa zdecydowanie przeważały kobiety, stanowiły 83 proc. ogółu.

bDTbNeqm

Od kilku lat zaobserwować można rosnący odsetek mężczyzn pobierających emeryturę w wysokości niższej niż najniższa. W grudniu 2014 r. stanowili oni 1,2 proc., w grudniu 2015 r. – 5 proc., zaś w grudniu 2020 r. już 17 proc.

Średni wiek osób pobierających w grudniu 2020 r. emeryturę w wysokości niższej niż najniższa wynosił 65 lat. Dominującym wiekiem tej grupy emerytów w przypadku kobiet był wiek 62 lat, zaś w przypadku mężczyzn – 66 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTbNeqG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(416)
emerytka 52
1 tyg. temu
Nie mamcie ludzi tymi 2 groszami.Juz 5 raz ten artykol jest powielany.Chcecie na sile sklocic narod.Kto ile i za ile pracowal to tyle ma.Mam 25 lat pracy fizycznej,zebym pracowala do konca(niestety lata 90')rozwalka zakladow pracy,tobym miala 42 lata pracy i emeryture o wiele wyzsza.Niestety nie dane mi bylo ,do emerytury dopracowac,wiec mam jaka mam i nie narzekam.Trudno,zeby opierdalacze co z praca na bakier mieli po rowno z innymi co harowali i lat nie liczyli do emerytury.Komus zalezy zeby wzbudzic nienawisc jednych do drugich.STOP!
Emeryt
1 tyg. temu
Każdy dostaje tyle ile wypracował.
Nina
1 tyg. temu
System polega na zgromadzonych składkach, wiec takie artykuły są idiotyczne...
bDTbNeqH
Ixina
1 tyg. temu
W dzisiejszych czasach, dla człowieka, który mieszka w mieście i jest sam głodowa emerytura to wszystko poniżej 2 tys.
Tak
1 tyg. temu
Tylko chłopów stać na długi staż, bo wielu ma liczony ten czas od ukończenia 16-go roku życia, a późniejsze składki na KRUS to po prostu śmiech. Gdyby im liczyć zgromadzony kapitał, to pewnie mieliby 0, bo składka na KRUS nie pokrywa nawet składki zdrowotnej.
...
Następna strona