Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Emerytury w euro będą dostępne w Polsce. Rząd przygotowuje projekt ustawy

62
Podziel się:

Rząd szykuje przepisy, dzięki którym Polacy będą mogli oszczędzać pieniądze na emeryturę nie tylko w kraju, ale też w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu będziemy mogli w przyszłości otrzymywać świadczenia także w euro. Choć takiego kroku od państw członkowskich wymaga Bruksela, to nasz kraj i tak zaliczył poślizg z tempem prac.

Emerytury w euro będą dostępne w Polsce. Rząd przygotowuje projekt ustawy
Emerytury i renty. Polacy wkrótce będą mogli oszczędzać na świadczenia w euro (Adobe Stock, Laiotz)

O sprawie pisze businessinsider.pl i zauważa, że w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (OIPE), czyli tzw. emeryturze europejskiej.

Rozszerzenie trzeciego filaru emerytalnego

Dziś Polacy mogą oszczędzać pieniądze na poczet przyszłego świadczenia za sprawą trzech filarów. Są to: obowiązkowe składki na ZUS, jeszcze funkcjonujące OFE (choć rząd od kilku lat zbiera się do ich likwidacji) oraz dobrowolne systemy, czyli IKE, IKZE oraz PPK.

Właśnie najprawdopodobniej OIPE stanie kolejnym dobrowolnym systemem oszczędzania pieniędzy na jesień życia, na co zwraca uwagę portalowi ekspert rynku emerytalnego. – OIPE stanie się de facto kolejnym instrumentem w ramach trzeciego filaru emerytalnego w naszym systemie – stwierdza Oskar Sobolewski, założyciel Debaty Emerytalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Reforma OFE stanęła. "Dobrze, że nie przeszła w kształcie, który proponował rząd"

Rozmówca "Business Insidera" jednak podkreśla, że emerytura europejska raczej nie zmieni reguł gry na krajowym rynku. – Myślę, że skorzystają z niej nieliczni. Może kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym głównie obcokrajowcy pracujący w naszym kraju – ocenia Oskar Sobolewski.

Unia wymaga wdrożenia europejskich emerytur

Po co zatem nam OIPE? Unia Europejska podkreśla, że to niezbędne rozwiązanie wobec nadchodzącego kryzysu demograficznego i starzejącego się społeczeństwa. UE sama uzasadnia konieczność nowego mechanizmu faktem zwiększania świadomości obywateli europejskich o tym, że świadczenie, które "otrzymają z państwowych systemów zabezpieczenia emerytalnego, będzie niewystarczająca do podtrzymania dotychczasowego standardu życia" - czytamy na stronie "Business Insidera".

Jednak państwa członkowskie, w tym Polska, nie kwapią się ze wdrażaniem tego rozwiązania. Nasz rząd planował je przyjąć najpierw w 2021 r., a później wiosną 2022 r. Obecny przewidywany termin to czwarty kwartał 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
Obywatel
rok temu
Ciekawe ze ci decydenci bedą umieli utrzymać standard życia!!!!A ci ktorzy charują do smierći na tych leniów już nie!!!!Obłuda!!!!
barman
2 lata temu
Przecież emeryturę dostaje się na konto, więc w czym problem? Kto dostawał na konto wypłatę w Euro, po uzyskaniu wieku emerytalnego może przejść na emeryturę i ubezpieczyciel musi mu płacić na wskazane konto.
z Marsa
2 lata temu
Już widzę tych naszych zmarzniętych i zagłodzonych emerytów jak trzymają pieniądze w euro w jakimś banku europejskim. Prędzej ostatni grosz dadzą Rydzykowi lub proboszczowi.
Drzymała
2 lata temu
W celach Rozporządzenia UE 2019/1238 o OIPE ani słowa o odliczeniach wpłat czy opodatkowaniu wypłat. Czyli zapewne wyjdzie klasycznie. Brak możliwości odliczenia składek od podstawy opodatkowania oraz opodatkowanie wypłat podatkami dochodowym i zdrowotnym.
pissoff
2 lata temu
Ta emrytura w Euro będzie liczona po 2,50 zł ? hahahahahahahahahahahahahahahhahah
...
Następna strona