Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Likwidacja OFE odroczona. Senat podjął decyzję

26
Podziel się

Senatorowie rekomendują odrzucenie ustawy o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Polacy posiadający pieniądze w OFE muszą się zatem jeszcze wstrzymać z decyzją, czy trafią one na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do ZUS.

Senat nie zgadza się na likwidację OFE.
Senat nie zgadza się na likwidację OFE. (Domena publiczna, Michał Józefaciuk)
bDzSPgdh

Nie ma niespodzianki w Senacie, który zarekomendował Sejmowi odrzucenie ustawy o likwidacji OFE. Za odrzuceniem zagłosowało 47 senatorów, 36 było przeciw. Nikt się nie wstrzymał.

Senatorowie zatem zgodzili się z senacką Komisją Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisją Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, które zaproponowały odrzucenie ustawy w całości.

W trakcie dyskusji nad ustawą za jej obronę wziął się wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wskazywał on m.in., że pieniądze z IKE nie ruszy już żaden rząd. Przywołał też sytuację z 2014 roku, kiedy to gabinet Donalda Tuska przesunął pieniądze z OFE do ZUS, co Buda określił jako "zagrabienie" pieniędzy Polaków.

bDzSPgdj
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus a praca zdalna i dojazd do pracy. Co może pracownik

Ustawa zatem wróci teraz do Sejmu. Jeżeli posłowie odrzucą rekomendacje wyższej izby polskiego parlamentu, to tym razem dokument trafi już bezpośrednio do Pałacu Prezydenckiego.

Ustawa zakłada, że przyszli emeryci będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze zgromadzone w OFE przejdą do IKE, czy trafią do ZUS. Środki zgromadzone w IKE będą prywatną własnością oszczędzającego. Liczyć się będą na poczet przyszłych środków w momencie przejścia na emeryturę.

bDzSPgdp

Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE, będą mogli złożyć deklarację o przekazaniu pieniędzy do ZUS. Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE.

Zgodnie z zapisami, likwidacja OFE ma się dokonać 1 czerwca 2020 roku. Po tym terminie zadecydujemy, gdzie trafią nasze oszczędności.

bDzSPgdq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDzSPgdK
emerytury
KOMENTARZE
(26)
mmm345
10 miesięcy temu
Tusk przeksięgował z OFE do ZUS ale w tej samej kwocie a PIS zabiera 15% czyli to nie będzie oddanie ludziom ich własności ale kradzież 15%.
sam
10 miesięcy temu
Ktoś tych naszych pieniędzy powinien pilnować , bo PiSowscy złodzieje "wyprowadzą je bocznymi drzwiami". Ja bym był zadowolony , gdyby te środki były zarządzane przez jakąś instytucję, na której czele stałby Pan profesor Leszek Balcerowicz. Na pewno nie chciałbym , aby "swoje łapy trzymały na tym takie osoby" , jak Duda, Morawiecki, Kaczyński itp. Tym typom nawet na 1 % nie wierzę.
iwanek72
10 miesięcy temu
Proszę sobie zobaczyć teraz ile już macie na kontach .W ciągu miesiąca wyparowała już 1/5 zgromadzonej kwoty,Spekulanci wykorzystują koronawirusa i ceny jednostek spadają na łeb i szyję ale o tym cicho.Zaraz PIS nie będzie miał co przekazywać ,tak nasze niby prywatne pieniądze w majestacie prawa znikają z kont i nie mają żadnej gwarancji i gdzie tutaj jest rząd?
bDzSPgdL
Oszukany Aust...
10 miesięcy temu
Przecież złodzieje chcą sobie 280 limuzyn kupić a po za tym trzeba sfinansować obiecanki wyborcze !
HULK
10 miesięcy temu
chętnie skorzystam z IKE ale bez 15% prowizji to kradzież, która z instytucji finansowych popiera prowizje w wysokości 15% za przelew ???
...
Następna strona