Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
13.03.2020 17:56

Likwidacja OFE odroczona. Senat podjął decyzję

Senatorowie rekomendują odrzucenie ustawy o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Polacy posiadający pieniądze w OFE muszą się zatem jeszcze wstrzymać z decyzją, czy trafią one na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Domena publiczna)
Senat nie zgadza się na likwidację OFE. (Fot: Michał Józefaciuk)

Nie ma niespodzianki w Senacie, który zarekomendował Sejmowi odrzucenie ustawy o likwidacji OFE. Za odrzuceniem zagłosowało 47 senatorów, 36 było przeciw. Nikt się nie wstrzymał.

Senatorowie zatem zgodzili się z senacką Komisją Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisją Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, które zaproponowały odrzucenie ustawy w całości.

W trakcie dyskusji nad ustawą za jej obronę wziął się wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wskazywał on m.in., że pieniądze z IKE nie ruszy już żaden rząd. Przywołał też sytuację z 2014 roku, kiedy to gabinet Donalda Tuska przesunął pieniądze z OFE do ZUS, co Buda określił jako "zagrabienie" pieniędzy Polaków.

Zobacz też: Koronawirus a praca zdalna i dojazd do pracy. Co może pracownik

Ustawa zatem wróci teraz do Sejmu. Jeżeli posłowie odrzucą rekomendacje wyższej izby polskiego parlamentu, to tym razem dokument trafi już bezpośrednio do Pałacu Prezydenckiego.

Ustawa zakłada, że przyszli emeryci będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze zgromadzone w OFE przejdą do IKE, czy trafią do ZUS. Środki zgromadzone w IKE będą prywatną własnością oszczędzającego. Liczyć się będą na poczet przyszłych środków w momencie przejścia na emeryturę.

Likwidacja OFE przegłosowana

Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE, będą mogli złożyć deklarację o przekazaniu pieniędzy do ZUS. Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE.

Zgodnie z zapisami, likwidacja OFE ma się dokonać 1 czerwca 2020 roku. Po tym terminie zadecydujemy, gdzie trafią nasze oszczędności.

Wkrótce czeka nas decyzja, czy pieniądze z OFE przelejemy na IKE czy do ZUS.
Likwidacja OFE. Polacy stoją przed decyzją, ale to instytucje finansowe zyskają najwięcej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: emerytury, ofe, ike, zus, likwidacja ofe, wiadomości, wiadomości, wiadomości, emerytury
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

mmm345Tusk przeksięgował z OFE do ZUS ale w tej samej kwocie a PIS zabiera 15% czyli to nie będzie oddanie ludziom ich własności ale kradzież 15%.

13-03-2020

sanchez 2605I bardzo dobrze robi rząd likwidując tych kombinatorów i złodziei , którzy połowę naszych pieniędzy zabrali sobie na wynagrodzenia i nagrody - … Czytaj całość

14-03-2020

samKtoś tych naszych pieniędzy powinien pilnować , bo PiSowscy złodzieje "wyprowadzą je bocznymi drzwiami". Ja bym był zadowolony , gdyby te … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)